Prichystajte si zoznam želaní. Nočná obloha bude v piatok chrliť stovky hviezd

Vesmír si pre vás prichystal hviezdne predstavenie. V hlavných úlohách Perzeidy.

(Zdroj: facebook.com/Padajucehviezdy)

Beznádejných romantikov, všetkých nočných tvorov a milovníkov hviezd čaká už tento piatok (12. augusta) nezabudnuteľné nebeské divadlo. Z oblohy budú padať meteory, tzv. meteorický roj Perzeidy. Ide o malé telieska Slnečnej sústavy s hmotnosťou okolo jedného gramu, ktoré vlietajú do atmosféry Zeme s rýchlosťou až 59 kilometrov za sekundu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Roj Perzeidov je každoročne aktívny približne od 17. júla do 24. augusta. ,,Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca,“ vysvetlila Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. Katolíci dlho verili, že z oblohy padajú slzy tohto svätca.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je hviezda ako hviezda

Roj Perzeidov je tvorený pozostatkami rozpadajúcej sa kométy Swift Tuttle a už dlhé stáročia je jedným z najaktívnejších meteorických rojov. Pomenovanie dostal od súhvezdia Perzeus, ktoré je počas leta badateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore.

Aj keď tento roj nazývame ,,padaním hviezd“, nie je to celkom tak. Padajúce telieska sa trením o vzduch silne zahrievajú a tavia. Narazením na riedky vzduch sa ionizujú a keď sú už 120 až 80 kilometrov nad Zemou, žiaria.

Výhľad môže prekaziť počasie

Výrazné maximum roja Perzeíd sa tento rok predpokladá na 12. augusta v čase od 2- 6 hodiny ráno. ,,Za týmto maximom je očakávané „tradičné“ dlhé maximum, počas ktorého je očakávaná frekvencia až 150 – 160 meteorov za hodinu,“ doplnila Kaňuchová.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdne divadlo vám môže pokaziť už len počasie, keďže v prvej polovici noci má byť obloha zatiahnutá. ,,V druhej polovici noci sa bude oblačnosť od západu zmenšovať. Na severe sa ojedinele môžu vyskytnúť zrážky v podobe slabého dažďa,“ prezradil Cyril Siman zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a zároveň dodal, že najnižšia nočná teplota bude 14 až 9 stupňov, v dolinách chladnejšie len okolo 7 stupňov. Preto si na nočné pozorovanie ,,hviezd“ nezabudnite pribaliť teplý spacák.

Zážitok aj zo záhrady

Perzeidy sa chystá pozorovať aj Peter Husovský (27) priamo zo záhrady svojho domu. Namiesto sledovania voľným okom si padajúce ,,hviezdy“ pozrie cez objektív teleskopu. Hvezdárčeniu sa venuje už štyri roky a ako sám hovorí, dostal sa k tomu ako slepé kura k zrnu. ,,Teleskop som kúpil otcovi k narodeninám, keďže má záľubu v pozorovaní hviezd. Lenže časom vysvitlo, že viac ho využívam ja, ako otec. Keďže u neho zarastal pavučinou, bolo mi ľúto nevyužiť ho. Tiež rád pozorujem hviezdy a mesiac,“ vysvetlil Peťo a dodal, že teleskopom zvykne pozorovať aj lietadlá a mesiac v splne.

SkryťVypnúť reklamu

Za priaznivého počasia si nenechá ujsť ani augustový hviezdny roj. ,,Roj Perzeidov je presne takým špeciálnym dňom, keď s radosťou vytiahnem teleskop na dvor, uvarím si čaj alebo otvorím pivko a kochám sa čarom, ktoré prináša nočná obloha,“ raduje sa Peťo.

Jediným trápením je preňho svetelný smog, ktorý mu pozorovanie ,,hviezd“ znemožňuje. Najlepším riešením je podľa jeho slov ísť niekde do prírody, ďaleko od civilizácie. ,,Dosť často sa mi na dvore stáva, že sa otočím s teleskopom do takého uhla, keď mi svetlo z lampy zasvieti rovno do oka. Je to dosť nepríjemné,“ posťažoval sa na záver milovník hviezd Peťo. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu