Kráľovné krásy medzi knihami: Týchto 30 najkrajších knižných edícií by ste chceli na svojej poličke

Pozerať na ne je ako byť v raji.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Edície od Penguin Books

1. Penguin Threads

Obálky kníh z tejto edície sú tvorené tak, aby pripomínali vyšívané plátno. Jednotlivé línie nití, 3D vystúpenie, dokonca detailnosť vnútornej strany prebalu, ktorá vyzerá presne ako opak vyšívaného plátna... jedným slovom - dokonalosť. Aby toho nebolo málo, v tlačiarni sa pohrali aj so stránkami, ktoré nie sú zarezané rovnomerne, ale vyzerajú ako obtrhané hárky. V edícií vyšli napríklad Čarodejník z krajiny Oz, Emma či Malé ženy. Okrem toho ich zoženiete aj u nás, čo je na celej tejto edícií najlepšie!

Článok pokračuje pod video reklamou

2. Deluxe Editions

Ide o viaceré edície klasických románov, ktoré vyšli pod týmto vydavateľstvom. Aj z nich sú niektoré z nich dostupné aj na Slovensku, aj keď len po anglicky. Nachádza sa medzi nimi edícia Jane Austenovej, či samostatné knihy ako Anna Karenina a Frankenstein. Každá edícia je jedinečná, preto sa oplatí pozrieť si priamo stránku vydavateľstva Penguin, aby ste si mohli všetky pekne poobzerať a niektorú si vybrať. 

3. Fitzgerald Collection 

Luxusné obálky nie sú výstrednosťou každej knihy, no hviezdnemu Fitzgeraldovi sa tejto pocty dostalo. Zlatá, strieborná a medená sú farby tejto výnimočnej edície, ktorú nájdete na mnohých e-shopoch. Dodávame ešte, že knižky majú tvrdý obal a snehovo biele stránky. 

4. Great Foods

Neexistuje nič lepšie ako jedlo a literatúra. Ľudia v Penguin to vedia, a preto vypustili do sveta túto edíciu. Ponúkajú tak čitateľom tie najlepšie z kníh o jedle za posledných 400 rokov. O kráse edície niet pochýb - za svoj vzhľad vďačí Coralie Bickford-Smith, niekoľkokrát ocenenej dizajnérke. 

5. Christmas Classics

Nesmie chýbať ani edícia k Vianociam, pričom táto obsahuje 6 kníh. Ich zoznam nájdete TU. Typické vianočné príbehy majú tvrdý obal s papierovým obalom. Obálky sú známe najmä pre červeného vtáčika, ktorý je na každej z nich. V knižkách je dokonca miesto, kde sa môžete podpísať, a dať tak najavo, kto je vlastníkom knihy. 

6. Drop Caps alebo A-Z

26 kníh -  26 obálok - 26 písmen. Dizajn každého písmena je výsledkom spolupráce dizajnérky Jessicy Hische a umeleckého vedúceho vydavateľstva Penguin. Okrem jedinečných dizajnov písmen sú knihy navrhnuté vo farebnej škále od červenej po fialovú. Všetkých 26 kníh je TU.

7. Horror

Strach, hrôza a des sú príznačné pre hororové príbehy, málokedy však tieto pocity vyjadruje aj obal knihy. Kombinácia farebnej obálky a načierno zafarbených okrajov strán však vydavateľstvu vyšla a knihy sú už dnes zberateľskými kúskami. "Opatrovníkom" kníh je známy režisér Guillermo del Toro, ktorý sa zaslúžil o to, aby v tejto edícií boli práve jeho obľúbenkyne. 

8. Ink

Ako hovorí oficiálna stránka Penguin.com, táto edícia je zjednotenie toho najlepšie v literatúre s tým najlepším v grafickom dizajne. Farebné aj čiernobiele obálky dvadsiatich dvoch kníh (zoznam TU) vyzerajú, akoby boli stvorené tetovacou ihlou. Žeby inšpirácia pre drsnejších knihožrútov?

Juniper Books a ich edície

9. George Orwell Set

"Len" za 150 dolárov môže byť táto modro-oká edícia vaša. Obsahuje knihy 1984 a Zvieracia farma, jednu knihu esejí a jednu plnú poviedok. Nájdete ju TU.

10. Canterbury Classics

Edgar Allan Poe či Rozprávky bratov Grimmovcov v edícií, aká sa len tak nevidí. Jupiner Books ponúkajú možnosť vytvoriť si vlastný set z viac ako dvadsiatich kníh, pričom každá stojí takmer 25 dolárov. Knihy majú staro pôsobiaci obal, tvrdú väzbu a medené okraje strán.

11. Word Cloud Classics Set

Rovnaký set podľa vlastných predstáv si môžete vytvoriť aj z ďalšej edície. Tá sa volá Word Cloud Classics a knižky v nej kúpite od 15 do 17 dolárov. Keďže zoznam je dlhý (vyše 50 kníh), prikladáme odkaz, kde ich všetky nájdete - KLIK. Obálky sú pestrofarebné, bez obrázkov, no pokryté slovami z danej knihy. 

12. Journals

V tejto edícií vyzerajú všetky knižky ako denníky. Obálky sú pokryté drobným písmom a očaria zberateľov ako aj nezberateľov, pretože za 3 knihy zaplatíte 50 dolárov. Dajú sa kúpiť hororové, romantické, dobrodružné, klasické sety, no ako inak - vytvoriť si môžete aj svoj vlastný. 

13. A Series Of Unfortunate Events

Táto trinásťdielna séria je jednou z najúžasnejších sérií vôbec, a to nemusí mať ani tak krásne chrbty ako tá na Juniperbooks.com. Prekvapia aj ilustrácie v každej z kníh a tvrdá väzba, trochu menej populárna ako tá mäkká.

14. Easton Press 100 Greatest Books Set

Ako už hovorí názov, edícia so 100 knihami v tvrdej koženej väzbe. Pýtate sa na cenu? 3350 dolárov. Obálky sú staromódne, každá má inú farbu a veľkosť a okraje strán sú zlato-medené. My si myslíme, že je načase začať šetriť...

Picador Books

15. Modern Classics

Závan moderného umenia na obálkach týchto kníh a štýl podobný vreckovému diáru dodáva knihám punc novoty a elegancie. Jednoduché motívy a nízka cena zas tvoria základ pre knižnicu každého (ne)hipstera. 

Harry Potter

16. Žiari v tme

Maďarska študentka umenia Kincso Nagy pretvorila najznámejšiu sériu na svete a výsledok je ohromujúci. Knihy žiaria v tme, obsahujú originálne ilustrácie a 3D aplikácie. Nezostáva iné, len zabehnúť do Maďarska.

17. V koži a so záložkami

Nečudo, že táto edícia spôsobila boom. Luxusne vyzerajúce knihy, ktoré obsahujú záložky v tvare horcruxov, vytvorila Meg Krampf z klasickej edície. Celá séria bola vydražená na Ebay.com, pričom výťažok šiel na charitu podľa autorkinho výberu. Momentálne sa vraj snaží rozšíriť túto edíciu aj medzi ostatných nadšencov HP.

Puffin Books

18. Chalk

Opäť klasiky, tentoraz v šate zhotovenom z kriedy. Detailné obrázky na tmavom pozadí dokonale vyniknú na každej poličke, pričom ich zoženiete už za 8 dolárov za paperback. Kompletný zoznam kníh z tejto edície nájdete aj na Goodreads.com.

19. Set trinástich rozprávok

Vydavateľstvá nezabúdajú ani na malé deti. Pestrofarebná edícia klasických rozprávok poteší oko aj dušu. Dajú sa kúpiť v boxoch, samostatne, v rôznych kombináciách. Nájdete ich aj TU, už od 17 dolárov.

20. In Bloom

Neskutočný talent a tvrdá práca priniesli kvetnatú edíciu. Tá obsahuje štyri knihy (Anna zo zeleného domu, Malé ženy, Malá princezná, Heidi), ktoré boli ilustrované nadanou Annou Bond. Pre skutočných fajnšmekerov obsahuje edícia skvelý dodatok, a to sú záložky s motívom kníh. 

Z každého rožku trošku

21. Barnes & Noble Leatherbound Classic Collection

Prenádherná edícia v koži. Obsahuje knihy všetkých farieb, žánrov a hrúbok. Poteší určite aj fakt, že niektoré z nich dostanete v slovenských kníhkupectvách v cene okolo 30€. 

22. The Maze Runner

Čo sa často nevidí, je kniha v tvrdom boxe. Po vytiahnutí vám do očí udrie žiarivá neónová obálka knihy, ktorá je zdobená logom. V tomto prípade sa dá povedať, že box je zaujímavejší ako obálka, no farby spolu dokonale ladia, a preto si táto edícia zaslúžila byť na zozname. Kníh z tejto edície sa predávalo len 1000 a každá bola podpísaná a očíslovaná. 

23. The Millenium

Temná séria - temná edícia. Reedícií sa objavuje mnoho, táto však akosi najviac vystihuje emóciu a ponurosť príbehu. Kúpite ju aj s tvrdým boxom.

24. Necronomicon

Veľká beštiálna kniha od H. P. Lovecrafta zaujme nielen váhou, ale aj zlatom zdobeným písmom na obálke. Vnútri nájdete kde - tu i ilustrácie a strany sú tak jemné, až sa budete báť, že ich pri listovaní zničíte. Divné poviedky sú zvnútra aj zvonku hodné búrlivého potlesku. 

25. Lesklé Hunger Games

Limitovaná britská edícia troch dystopických kníh bola rýchlo vypredaná. Môžu za to lesklé paperbacky tejto najpredávanejšej série kníh pre mládež. 

26. Kafka od Shocken

Moderné prevedenie Kafkových diel s nádychom geometrie. Treba usúdiť, že by sme prvoplánovo takto knihy "neošatili," na druhý pohľad sa však obálky dokonale hodia k tvorbe česko-nemeckéto spisovateľa. 

Slovenské edície

27. Edgar Allan Poe

Neskutočne podarená edícia takmer neznámeho vydavateľstva. Snow Mouse Publishing sa pohralo s hororovo ladenými poviedkami slávneho autora vo forme obálok, kde prevláda čierna s jednou dominantnou farbou. Knihy už vyšli tri a zatiaľ bola tá druhá farba vždy iná. Čierny kocúr, Zlatý skarabeus a Zostup do Maelstromu tak dvíhajú latku dizajnov kníh na Slovensku dosť vysoko. 

28. Krstný otec

Špeciálne vydanie klasiky síce stojí vyše 60 eur, no kto by ho nechcel mať? Červeno-čierna kombinácia zapôsobí hlavne po vybratí z boxu a otvorení. Detailné spracovanie strán, ilustrácie, aké sa u nás len tak nevidia, dierkovaný dizajn (akože stopy po strele), dokonca nábojnica na šnúrke. Na toto sa jednoducho peniaze oplatí minúť.

29. Knihy Roalda Dahla od Enigmy

Dahlove rozprávky a ich ilustrácie sú milované mnohými čitateľmi. Tí si snáď ani nevedia predstaviť iné obrázky, ako tie, ktoré nakreslil Quentin Blake. Hoci jednoduché a detské, nám sa páčia a rozhodne by sme ich nemenili.

30. Rudolf Sloboda

Cenu Národnej ceny za komunikačný dizajn získala edícia Rudolfa Slobodu. Nič iné, len jedna farba a písmená tvoria dizajn tejto obsiahlej edície. V jednoduchosti je krása a táto edícia patrí medzi to najkrajšie, čo slovenský trh ponúka. Alebo máte iný názor?

 

Najčítanejšie na Fičí.sk


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kreditná karta – áno alebo nie
 2. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 3. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 6. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 7. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 8. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 9. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 10. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 1. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 2. Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii
 3. Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave
 4. Kreditná karta – áno alebo nie
 5. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 6. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 7. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 8. Uncovering Artificial Intelligence in Slovakia
 9. Digitalizácia dokumentov firmám ušetrí nielen peniaze
 10. Intenzívne sa rozvíjajúca spolupráca s čínskymi univerzitami
 1. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 23 879
 2. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 18 087
 3. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 17 807
 4. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 17 731
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 12 277
 6. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 6 791
 7. Nepodceňujte bolesť chrbta, môže ísť o zápalové ochorenie 5 243
 8. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 4 833
 9. Máte nad 40? Skontrolujte si, či je Vaše srdce skutočne zdravé 3 629
 10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina? 3 185

Neprehliadnite tiež

Playlist na Pohodu 2018: 15 pesničiek, ktoré vás naladia na tohtoročný line-up

Predstavujeme výber tých najväčších zahraničných hostí tohtoročnej Pohody.

Mémcyklopédia #10: Konšpirátor Tibor Eliot Rostás

Ak nemáte čas gúgliť, Tibor a Zem a Vek to urobia za vás.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.