Pre týchto 10 vecí môžete byť radi, že tu už nemáme socík, aj keď ste ho nikdy nezažili

Lebo aj tí mladší by mali vedieť.

1. V zdravom tele zdravý komunistický duch

Namiesto zumby či jogy by ste mohli cvičiť takú spartakiádu. Tí najlepší sa stretávali v Prahe. V národných farbách, so skvelými komentátormi. 

Načítavam video...

2. Cestovanie

Leto v USA? Štúdium vo Veľkej Británii? Na to by ste mohli rovno zabudnúť. Cestovať sa mohlo len do krajín, ktoré neboli poznačené „ohavným“ kapitalizmom. Po minulých voľbách mnohí z vás hľadali lacné letenky do zahraničia. Počas komunizmu by ste si tak akurát mohli kúpiť autobusový lístok do Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

3. Čakanie v radoch

Podobne, ako sa teraz čaká pre HM-kom, keď spojí svoju značku s menom módneho návrhára. Vtedy však ľudia čakali na niečo zmysluplnejšie. Napríklad na také jedlo. Najčastejšie sa skloňujú banány či pomaranče.

Načítavam video...

4. Voľby

Ľudia mali možnosť voľby. Jednej strany. Niekedy sa na kandidátke nachádzali napríklad aj také tri, ale k voličovi sa už dostal len vyplnený volebný hárok a jeho úlohou ho bolo len vložiť do urny. Volebná účasť bola skoro 100-percentná. Nevoličov sa volebná komisia nestránila burcovať z domov.

5. Móda

Stále ste zhrozené, keď je s vami v jednej miestnosti dievča s rovnakým topom? Tak si predstavte, že by bol rovnako oblečený celý štát. Pokiaľ by ste sa chceli odlišovať, museli by ste si niečo ušiť alebo vystáť ďalšie rady. Frajeri boli tí, čo mali príbuzných v zahraničí. Chlapci s dlhými vlasmi by si neškrtli a hlavne na základných školách ich nútili ostrihať sa.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

6. Viera

Ak by ste sa otvorene hlásili k viere, nemohli by ste očakávať žiadnu vysokú funkciu. Tí najvyšší nemohli dať pokrstiť svoje deti, sobášiť sa v kostoloch a posledné pomazanie sa im dostalo len potajomky.

7. Literatúra a filmografia

Obidve podliehali vysokej cenzúre. Nebolo pravidlom, že všetko západné je zakázané. Taký americký indián Winnetou od nemeckého spisovateľa Karla Maya fičal vo veľkom. Čo sa filmov týka, jeden z najznámejších československých počinov – Slnko, seno, jahody - bol skrátený o pár scén, nakoľko  neprešli komisiou. Zdeněk Troška si ich však vydobyl v ďalších pokračovaniach po páde režimu.

Načítavam video...

8. Hudba

S hudbou to bolo ešte komplikovanejšie. Hlas Ameriky by ste zachytili len na najvyššom kopci vo vašej dedine. Kto stihol nebodaj nahrať celú pesničku na kazetu, bol najslávnejším DJ-om v okruhu jedného kilometra. Nahrávky sa strážili ako najväčšie poklady a nepožičiavali sa ani najlepšiemu kamarátovi.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

9. Prvý máj

Sviatok práce. Nezamestnanosť bola nežiadúca. Inteligencia bola často nútená vykonávať manuálne práce, aby sa zdegradovalo ich voľnomyšlienkárstvo. Každý však dostal prácu, a teda bolo čo oslavovať. Mávalo sa červenými vlajočkami a volalo sa na slávu robotníckej triedy. Deti nemuseli do školy a dospelým sa pivo čapovalo zadarmo. Žeby propaganda?

Načítavam video...

10. Politickí väzni

Kritika režimu, pokus o útek do zahraničia, vzopretie sa autoritám. V podstate by ste skončili vo väzení za každý druhý status na Facebooku. Pozor si bolo treba dávať aj na to, čo a pred kým poviete. Skoro ako teraz, keď sa obávate ohovárania. Len v čase komunizmu by ste okrem verejného poníženia vyfasovali aj nejaký ten rok v Ilave.

Aby ste mali lepšiu predstavu, ako to asi za socíku vyzeralo, tak si pozrite filmy Pelíšky, Občiansky preukaz či ... a bude hůř.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu