SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Smrad, vietor, otrasy: Otestovali sme 3 filmy v novom 4DX kine

Stojí 13 eur za to, aby ste si pozreli Angry Birds, Captain America: Civil War a X-Men: Apocalypse v 4DX?

Sieť multiplexov Cinema City uviedla v Bratislave minulý týždeň nový typ kinosály, 4DX. Kto si od 4D sľubuje cestovanie v hyperpriestore, bude asi sklamaný. 4DX marketingovo odkazuje na klasický 3D obraz a k tomu pohyblivé sedačky, ktoré sú známe aj lunaparkových atrakcií vrátane ďalších vychytávok - veterných, svetelných, vodných a dokonca pachových efektov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kinosieť prebudovala pre tento účel jednu z menších sál v bratislavskom nákupnom centre Aupark. Denne má v programe šesť predstavení, v skorších hodinách detský film, po 17. hodine film pre dospelejšie (12+) publikum. Film v 4DX verzii nie je najlacnejší - ceny sa pohybujú od 11,50 do 13,50 eura, v závislosti od veku a toho, či si človek kupuje aj okuliare. Fungujú aj tie z bežných 3D filmov.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia Fičí otestovala všetky tri filmy, ktoré Cinema City týždeň od premiéry 4DX uviedol. Prečítajte si naše dojmy z nich:

Čo sme videli

Zuzana: Bola som na Angry Birds vo filme a na začiatku som bola dosť nadšená, lebo mám rada animáky a aj samotnú hru.

Kristína: Ja som skúsila Captain America - Civil War, keďže práve to mi v redakcii prischlo. Pôvodne som chcela ísť na Alicu v krajine zázrakov s Johnnym Deppom, ale tú premietajú v 4DX až od 26.5. Ako sa ukázalo, Robert Downey Jr. tiež nebol zlá voľba.

Tomáš: Ja som si s nadšením vybral nových X-Menov, ktorých som tak či tak chcel vidieť. Captain America som videl už v 2D… a na Angry Birds by som nešiel ani zadarmo.

Čo sme očakávali od 4DX

Zuzana: Pravdupovediac som sa toho trochu bála, lebo som si nebola istá, čo mám vlastne čakať a nie som práve fanúšik šokových situácií. Ale utešovalo ma, že je to film určený pre deti.

SkryťVypnúť reklamu

Kristína. Strach, lebo som si predstavila, že to bude niečo podobné ako kolotoč v lunaparku. Naposledy som bola na kolotoči asi pred piatimi rokmi na čadčianskom jarmoku, a nebola som triezva. Takže to nedopadlo veľmi dobre.

Keď som si pozrela trailer na film, kde sa väčšinu času strieľalo, bojovalo, jazdilo a lietalo, nebolo mi všetko jedno. Už 3D by bol pre mňa hardcore, nemám rada “prekvapivé” momenty, strach a stres.

Tomáš: Ja som už 4D či 5D kiná v nákupných centrách zaregistroval, ale nikdy ma to nelákalo, keďže tam premietajú len prkotiny. Pri 4DX som si nebol úplne istý, či to nebude len nejaký slabý odvar, keďže to je v bežnej kinosále. A teda najviac som bol zvedavý na pachy a vodu.

Ako to vyzerá v sále

Zuzana: Pri vchode do sály stála slečna z kina, ktorá všetkých upozorňovala na zvláštnosti, ktoré platia pri takomto premietaní. Pri vstupe sme si mohli odložiť veci do plastových boxov, pretože v sále si nikto nesmie odkladať veci na zem alebo na iné sedadlá, maximálne si ich môžete držať na kolenách. Dala som si tam bundu a tašku, ale kabelku som si zobrala so sebou. Na plátne svietilo upozornenie, že ide o 4DX predstavenie s varovaním, pre koho nie je vhodné. Sála bola normálnej veľkosti, ale sedadlá boli viac oddelené a každé malo aj stupienok na nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Kristína: Film sa mal začať o 22:15, do sály nás ale vpustili až o pol jedenástej, lebo ju ešte upratovali. Už na chodbe bolo cítiť zvláštny pach, podobný ako na plavárni. Asi chlór, neviem.

Keď sme vošli do sály, museli sme si odložiť veci do debničiek pod plátnom. So sebou som si zobrala len fľašu vody a vreckovky. Viete, kolotoče na jarmoku, a tak. Pre istotu. S frajerom sme si vypýtali sedadlá na samom vrchu, aby to nebol úplný hardcore. Jediné, čo sa líšilo od klasického kina, bola opierka na nohy a tlačítko WATER ON/WATER OFF pri opierke na ruky.

Tomáš: Sedadlá sú ináč super komfortné a mierne vyvýšené. Počas premietania som si potom všimol ďalšie vychytávky - voda a vône idú zrejme zo sedadiel pred vami a hore sú veľké ventilátory a stroboskopické svetlá.

SkryťVypnúť reklamu

Pocit zo sedadiel

Zuzana: Otrasy sú dosť silné na to, aby boli nepríjemné, ale zvládnuť sa to dá. Okrem toho, že sa sedačky hýbu, aj vibrujú, prípadne vám niečo občas udrie do chrbta. A pocit je to zvláštny. Úprimne, po prvých troch minútach to začalo byť otravné a nepríjemné. Vlastne už pri tom traileri na Dobu ľadovú som si pomyslela: to ma má čakať ešte hodina a pol filmu? Fun fact pre ženy: Dajte si športovú podprsenku, lebo tie otrasy sú podobne nepríjemné ako pri behaní alebo cvičení. Dobre viete, o čom hovorím.

Kristína. Pre mňa to bol tiež zvláštny pocit. Taký, ako keď idete na kolotoč v lunaparku triezvy. Celá sála sa na tom smiala, ale potom sme si už zvykli. Pre mňa otrasy nepríjemné neboli, chvíľami by som brala ešte väčšie, najmä pri strmších pádoch postáv zo vzduchu na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Pre mňa to bolo super. Hneď od začiatku ma prekvapilo, aké to je silné. Nie sú to len nejaké čajové vibrácie, sedačky sa nakláňajú naozaj silno. Často som sa musel až pridŕžať a ku koncu ma párkrát seklo v krku, tak som si radšej oprel hlavu.

Voda, vzduch, svetlo

Zuzana: Všetko bolo. Vodné efekty sa dajú vypnúť tlačidlom na sedadle, ale nebolo to také hrozné. Ale nemala som z toho ani pocit, že by ma tie kvapky nejakým spôsobom vtiahli do deja. Čo sa mi páčilo, boli bublinky, tie však vypúšťali iba pri plátne a nie na ľudí. Oveľa viac by sa mi páčilo, keby na nás padali zhora. Ďalším z (otravných) efektov bol vietor, občas fúkal spredu, no v tej nepríjemnejšej verzii zozadu okolo hlavy.

Kristína: Z efektov bola jednoznačne najlepšia voda. Ani nie to jemné “orosenie”, keď sa súboje v filme odohrávali pri vode, ale jedna scéna, v ktorej hrdinovia leteli v helikoptére cez búrku. To orosenie nahradili silnejšie kvapky a vietor a človek sa vtedy fakt cítil tak, že v tej helikoptére je on. Vietor bol práveže fajn, keď niekomu zaútočili na hlavu, prúd vzduchu šiel zozadu, spoza uší. Ženy, nezabudnite preto na gumičku do vlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Pre mňa bol najlepší efekt vietor, ktorý ma do filmu úplne vtiahol. Keď boli letecké, pristávacie alebo akékoľvek iné dynamické scény, fúkajúci vzduch pôsobil úplne prirodzene. Pri X-Menoch vymakane pracovali aj s vodou.

Spomeniem dve scény (spoiler alert pre tých, čo sa chcú nechať prekvapiť): v jednej scéne vyprskla na stenu krv a vtedy na nás šplechla voda. Druhýkrát bola scéna na mori a pri náraze na vlnu nás tiež pokropili. Geniálne načasované a pre mňa to bol fakt wow-efekt. 

Pachy

Kristína: Vôňu sme necítili žiadnu, len ten podivný plavárenský pach, ktorý bol na chodbe pred začatím premietania. Neviem, či to bol zámer a čo to malo znázorňovať. Nepáčilo sa mi to. Ale zase si neviem predstaviť, ako by som reagovala, keby tam bola vôňa horiacich vrakov áut a benzínu.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš: Ja som zaregistroval dve rôzne vône - raz akože sviežu lesnú a viackrát akože vônu ohňa. V oboch prípadoch to boli ale také pachy z WC osviežovača, ako keď si kúpite “borovicový” WC sprej. Neviem, či sa tieto vône jednoducho nedajú dobre nasimulovať, ale tento jediný efekt nebol realistický. Našťastie to vždy rýchlo vyprchalo. V traileri ukazujú aj, ako si vo filme niekto prdne a v sále to zacítia - na takýto film si ešte musím počkať. Možno Alica?

Verdikt

Zuzana: Fakt by som radšej odišla už počas filmu, ale keď som to už testovala, tak som si povedala, že vydržím celý film. Naozaj nechoďte na Angry Birds, niečo také zlé a nevtipné som už dávno nevidela. Nestojí to ani za stiahnutie, nieto ešte za 13-eurový lístok do kina. Za celý film som sa zasmiala presne 3-krát, nebolo to ťažké zrátať. Horšie to bolo s momentami, keď mi bolo trápne aj za tvorcov, tých bolo podstatne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Kristína: S frajerom sme sa zhodli na tom, že to nebolo zlé, ale efekty paradoxne kazili dojem z filmu. Teda, okrem tej vody. Keď sa hrdinovia začali biť, človek len čakal, kam sa sedadlá pohnú, kedy to bude, či to bude silné a tak. Podvedome, bez úmyslu. Odpútavalo to pozornosť, nesústredili sme sa na film, ale na efekty.

Scéna s helikoptérou bola super, naozaj sme sa cítili ako vo filme. Bitky a súboje už také super neboli. Po 20 minútach už človeka na tých pohyboch nemá čo prekvapiť. Povie si: okej, je to super, ale čo ďalej? Podvedomie tak ale nefunguje a človek očakáva, aký pohyb príde. A tým pádom sa nesústredí na film.

Raz za čas je to podľa mňa fajn, ale pravidelne by som do takéhoto kina chodiť nedokázala. V mojom prípade aj preto, lebo pri tom nemôžem jesť nachos. Ak ho nechcem mať na tričku s kolovou zálievkou.

SkryťVypnúť reklamu

K samotnému filmu: určite odporúčam, toto bola moja prvá Marvelovka, a po obhajobách bakalárky si určite pozriem aj zvyšné. A možno si aj prečítam komiksy...A nie len kvôli Robertovi Downeymu. Do 4D kina ale asi tak skoro neprídem. Dať dvakrát viac peňazí za to, aby ma niečo rozptyľovalo pri filme? Nie. Radšej skúsim ten kolotoč v lunaparku. Výnimkou by bolo, ak by to bol film, ktorý by sa odohrával počas búrky. Lebo voda bola naozaj super.

Tomáš: Je pravda, že človek sa sústredí nielen na film, ale aj na efekty. Mne to ale pozornosť od filmu neodpútalo a v podstate som bol celý čas z toho nadšený, opakovane ma to prekvapilo a často to fakt umocnilo zážitok. V podstate to posilnilo taký pocit pozitívneho stresu pri bojových a napínavých scénach.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa to za tých 13 eur stálo. Rozhodne by som nešiel na každý film v tejto verzii, hodí sa to len na akčné blockbustre. Ale raz za kvartál si to vychutnám. A ináč, nový X-Men bol dobrý (nie najlepší), bolo tam veľa odľahčených momentov a najmä veľa Jennifer Lawrence.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás.
     2. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
     3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
     4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
     6. Vytvor si svoju budúcnosť
     7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
     8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     1. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
     2. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
     3. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
     4. Zmeny v systéme revíznych postupov
     5. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
     6. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
     7. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
     8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
     1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 15 778
     2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 911
     3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 5 822
     4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 554
     5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 051
     6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 775
     7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 449
     8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 128
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu