SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Povinné čítanie na obrazovke: Vďaka týmto filmom zmaturujete

Áno, aj vďaka filmom môžete dostať maturitné vysvedčenie.

O pár dní maturujete a nestíhate si prečítať povinné diela zo slovenského jazyka a literatúry? Nezúfajte, filmári to našťastie vyriešili za vás. Za dve hodiny zrejme neprečítate knihu, ale môžete si pozrieť jej sfilmovanú verziu.

Diela majú, samozrejme, viacero filmových či rozhlasových verzií, takže ak vám nesadne tá v článku, Google vám nájde aj ďalšie.

Prečítajte si tiež: Sagan vás naučí Slávy dceru a Separ Kukučína. S učením na maturitu vám pomôže YouTube Čítajte 

V článku nájdete povinné diela:

Tieto filmy si môžete pozrieť namiesto poviného čítania kníh:

Slovenská próza

SkryťVypnúť reklamu

V Kukučínovom diele si schudobneného zemana Aduša Domanického zahral Marián Zednikovič, rolu kupca obsadil Štefan Kvietik. Na ČSFD má film nadpriemerné hodnotenie 75 %.

Autor diela: Martin Kukučín

Herci: Štefan Kvietik, Marian Zednikovič, Marek Ťapák, Magda Paveleková, Eva Večerová, Vlado Černý, Eva Krížiková, Ivan Laca, Jozef Šimonovič ml., Dagmar Sanitrová, Žofia Martišová, Dušan Lenci, Ivo Gogál, Katarína Hasprová, Oľga Šalagová, Anton Korenči, Vladimír Kostovič, Natália Kratochvílová, Katarína Orbanová, Monika Radványiová

Dej:

Gazda Ondrej Tráva sa zoznámi s Adušom Domanickým - pánom z Domaníc. Ten pod vplyvom alkoholu rozpráva o svojom strýcovi - dekanovi z Chochoľova. Ondrej mal od Aduša kúpiť 100 mechov jačmeňa a ovsa. Aduš dostal ako zálohu 10 zlatých a Ondrej si mal po ne prísť na druhý deň, no nedošiel.

SkryťVypnúť reklamu

Na jarmoku vo Svätom Tomáši videl Aduša s manželkou, no nedostal sa k nemu. Zaskočilo ho, že sa vezie na ošarpanom koči s chudými koňmi. Po ceste po jačmeň zistí, že Aduš zdedil síce krásny kaštieľ, ale všetko premrhal a je úplne chudobný.

Načítavam video...

Aby ste komisii o období naturizmu vedeli povedať viac, odporúčame film Nevesta hôľ. Nie je síce v povinnom čítaní, ale psychedelické zábery a polonahý Milan Kňažko rozhodne stoja za to. A ak to nepochopíte, nič si z toho nerobte. Nerozumie tomu väčšina.

Autor diela: František Švantner

Herci: Milan Kňažko, Július Pántik, Mária de Riggová, Jozef Budský, Jozef Čierny, Jozef Majerčík, Vlado Černý, Elena Zvaríková-Pappová, Miloš Pietor, Emil Tomaščík

Dej: Mladý horár Libor sa po rokoch vracia z mesta do rodnej dediny. Stretáva tu svoku detskú lásku Zunu - dievča/živel, ktorý niektorí považujú za sväticu, iní za pobehlicu, a všetci po nej túžia. Libor to v získavaní jej srdca nebude mať jednoduché - bude o ňu musieť zabojovať s miestnym krčmárom či divochom Tavom. Kto nakoniec boj vyhrá? Možno ani jeden z nich.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Tento film z roku 1977 vám prinesie realistický pohľad na slovenskú dedinu zo začiatku 20. storočia. Legendárna je najmä replika "Jano, vstávaj, ideme spať!".

Autor diela: Božena Slančíková-Timrava

Herci: Milan Kňažko, Emil Horváth ml., Ida Rapaičová, Zita Furková, Viera Richterová, Zuzana Kocúriková

Dej:

Celá rodina Ťapákovcov žije pohromade v nezdravom prostredí a lipnú na starých zvykoch otcov a dedov. Žijú tu 4 bratia Ťapákovci s manželkami a deťmi, najmladší, ešte slobodný brat a ich sestra Anča.

Iľa chce zmeniť Ťapákovcov a ich staré zvyky. Ťapákovci si však z nej robia iba posmech, no najnespokojnejšia je Anča-zmija, ktorá provokuje ostatných a snaží sa vyvolať konflikty medzi Iľou a Ťapákovcami. Keď Iľa vidí, že Ťapákovcov nezmení, žiada muža Paľa, aby sa odsťahovali.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhráža sa mu, že ho opustí a napokon to aj urobí a prijme miesto slúžky u rechtorky. Nakoniec sa Paľo rozhodne postaviť nový dom a Ťapákovci sú radi, že ich už Iľa nenúti zmeniť staré zvyky.

Načítavam video...

Divadelná adaptácia diela Jozefa Cígera Hronského pochádza z dielne Divadla Andreja Bagara v Nitre. Jozefa Maka si zahral Braňo Bystriansky, vo filme nechýbajú ani Táňa Radeva či Elena Podzámska. Na YouTube ho síce nenájdete, ale pár minút googlenia zaberie menej ako čas, ktorý by ste museli tráviť čítaním knihy.

Autor diela: Jozef Cíger-Hronský

Herci: Ivan Béla Vojtek, Táňa Radeva, Dušan Lenci, Branislav Bystriansky, Lucia Lapišáková, Elena Podzámska, Marcel Ochránek, Eva Hlaváčová, Ernest Šmigura, Anton Živčic, Marián Labuda ml., Ján Greššo, Vladimír Bartoň, Ivo Hlaváček, Jozef Domonkoš, Jana Valocká, Adela Gáborová, Oľga Hudecová, Daniela Kuffelová

SkryťVypnúť reklamu

Dej:

Tragédia sprevádzala Jozefa Maka už od narodenia - bol nechcené dieťa, nemal ho kto pokrstiť a musel ísť bývať k bačovi po tom, čo ho z domu vyjodil jeho starší brat Jano.

Keď raz v dedine vypukol požiar, zhorel aj dom rodiny Makovcov. Jožo skončil s prácou pastiera a vydal sa stínať stromy. Zaľúbil sa do Maruše a chcel sa s ňou oženiť, tak postavili dom na Janovom pozemku. Keď však prišla vojna, Jožo musel ísť na front a keď sa vrátil, zistil, že jeho mama zomrela, Maruša sa vydala za Jana a bývajú v jeho dome. Tak sa Jožo s Janom dohodli, že si dom rozdelia na polovice.

Jožo si nakoniec vzal Julu Petriskovú. Po 5 mesiacoch vo väzení ho doma čakala Jula aj s malým dieťatkom. Po narodení druhého dieťaťa však zomrela a Maruša sa z beznádeje utopila.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská dráma

V televíznej inscenácii veselohry Jána Palárika si zahrala Emília Vášaryová, Božidara Turzonovová a Michal Dočolomanský. Chýbať nebude ani Ivan Mistrík či Dušan Jamrich. Zámenu osôb určite lepšie pochopíte, keď sa vám bude príbeh odohrávať pred očami.

Autor diela: Ján Palárik

Herci: Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Ivan Mistrík, Michal Dočolomanský, Beta Poničanová, Oldo Hlaváček, Samuel Adamčík, Alojz Kramár, Ľudovít Ozábal, Dušan Jamrich, Juraj Slezáček, Judita Ďurdiaková

Dej:

Do kaštieľa grófky Elisy prichádza otec Miluše so žiadosťou o príspevok na opravu školy. Grófka sľúbi pomoc a dozvie sa, že ju má navštíviť jej snúbenec. Obe mladé ženy sa dohodnú, že Miluša sa bude vydávať za grófku a grófka sa bude vydávať za Milušu. Prichádzajú barón Ľudovít s priateľom Rohonom, ktorí urobia to isté a zamenia si úlohy.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravá grófka sa páči Rohonovi a vyznáva jej lásku. Miluša sa mu prizná, že ona nie je grófka a zároveň sa aj Rohon prizná k zámene s barónom. Pravá grófka odhalí svoju identitu až neskôr.

Na dožinkovej slávnosti je Barón ochotný sa s ňou oženiť aj napriek jej nízkemu pôvodu. Nakoniec sa všetko vyjasní a každá si nájde toho správneho manžela.

Načítavam video...

Televízna adaptácia divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského z roku 1973 vás zavedie do slovenskej dediny na prelome 19. a 20. storočia. V hlavnej úlohe uvidíte Magdu Vášaryovú, Juraja Kukuru či Magdu Pavelekovú.

Autor diela: Jozef Gregor Tajovský

Herci: Juraj Kukura, Magda Vášáryová, Eduard Bindas, Magda Paveleková, Viliam Polónyi, Oľga Vronská, Viktor Blaho, Eliška Müllerová, Vladimír Kostovič, Oľga Zöllnerová, Elena Kucharíková, Igor Čillík

SkryťVypnúť reklamu

Dej:

Ľavkovci sa snažia oženiť syna Ďura. Palčíkovci navrhnú, aby ho oženili so Zuzkou Kamenskou. Nakoniec sa koná svadba Ďurka a Zuzky, aj keď nie je z lásky. Po pol roku Ďurko začal zahýbať Zuzke s Betou. Keď to Zuzka zistí, chce od Ďura odísť, no Kata aj Žofa ju prehovárajú, aby ostala. Ďuro neprestane chodiť za Betou, preto ho tehotná Zuzka opustí.

Ďuro sa znovu ožení s Betou, ktorá prišla do domu Palčíkovcov s vidinou veľkého bohatstva, no Palčík im odmietne odkázať majetok. Preto rozhorčená opustí Ďura a toho zase Palčík vyhodí zo svojho domu. Zuzke sa narodí syn, ktoréhomu dá meno Ondrej. Na Vianoce sa Ľavkovci ospravedlnia za Ďura a Palčíkovci sľúbia, že jej synovi odkážu po smrti svoj majetok.

Načítavam video...

Existencionalistická dráma Ivana Bukovčana sa odohráva v časoch nacistickej okupácie Slovenska. Väzňov si zahrali napríklad Ladislav Chudík, Jozef Adamovič, Božidara Turzonovová či Jozef Kroner.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ivan Bukovčan

Herci: Ladislav Chudík, Jozef Kroner, Samuel Adamčík, Terézia Hurbanová-Kronerová, František Dibarbora, Vladimír Durdík st., Elena Zvaríková-Pappová, Oľga Sýkorová, Jozef Adamovič, Božidara Turzonovová, Juraj Slezáček

Dej:

Príbeh je zasadený do obdobia potlačenia Slovenského národného povstania - do novembrovej noci roku 1944 v jednej malej pivnici.

Pred domom Fischla niekto zabije nemeckého vojaka a osobnú stráž jeho hosťa, majora von Lucasa. Ten ako pomstu dá zaistiť prvých desiatich ľudí, ktorí budú na ulici po siedmej hodine. Zozbieraní rukojemníci spočiatku nevedia, prečo ich zajali, no keď privedú prostitútku Mariku, povie im o vražde.

Ak sa do rána nájde vinník, budú prepustení, ak nie, všetkých obesia. Keď zistia, že bol vojak opitý, rozhodnú sa, že zabijú iba jedného, no musia si vybrať sami. Nakoniec holič Uhrík zavraždí v afekte Tuláka a s kľúčom odchádza von.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Záznam z divadelného predstavenia dvoch klasikov slovenského humoru je z roku 1968. Okrem neho vám k všeobecnému prehľadu určite pomôžu aj iné videá Lasicu a Satinského, ktorých je plný YouTube.

Autor diela: Milan Lasica a Július Satinský

Herci: Zora Kolínska, Milan Lasica, Július Satinský

Načítavam video...

Svetová próza a dráma

Americko - britská koprodukcia hovorí príbeh spolužiakov, ktorí odišli zo školských lavíc priamo na front. Nič pre slabé povahy.

Autor diela: Erich Maria Remarque

Herci: Richard Thomas, Ernest Borgnine, Donald Pleasence, Ian Holm, Patricia Neal, Ewan Stewart, Tomáš Juřička, David Bradley, Drahomíra Fialková, Kateřina Lírová, Ken Hutchison, Dominic Jephcott, Matthew Evans, Kevin Stoney, Michael Sheard, Denys Graham, Bruce Purchase

SkryťVypnúť reklamu

Dej:

Mladí gymnazisti odišli zo školských lavíc na front 1. svetovej vojny. Postupne zisťujú krutú pravdu: keď chcú prežiť, musia zabiť. Všetci postupne zomierajú a ako posledný zomrie Paul Bäumer. Zomiera absurdne, keď vojenský rozhlas hlási správu „Na západe nič nového“ v októbri 1918.

Jeden z príbehov rozpráva, že Paul Bäumer zabil francúzskeho vojaka vo chvíli, keď si uvedomil, že ak to neurobí on, tak zabije Francúz jeho. Ďalším príbehom je stretnutie nemeckých vojakov s francúzskymi dievčatami či návšteva nemocnice.

Načítavam video...

Kultové Moliérovo dielo nemusíte čítať vďaka spracovaniu pražského Divadla na Vinohradech. V hlavnej úlohe Miloš Kopecký, ale uvidíte aj Jiřinu Bohdalovú.

Autor diela: Molière

Herci: Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Jaromír Hanzlík, Jaroslav Kepka, Vladimír Krška, Gustav Nezval, Stanislava Bartošová, Daniela Kolářová, Svatopluk Skládal

SkryťVypnúť reklamu

Dej:

Bohatý lakomý vdovec Harpagon je posadnutý peniazmi a bohatstvom. Jeho dcera Eliza sa tajne zasnúbi so šľachticom Valérom, no jej brat Kleant je odkázaný na otca, aj keď miluje Marianu. Tú si chce vziať jeho otec, Kleanta oženiť za bohatú vdovu a Elizu za boháča Anzelma.

Všetko sa zamotá, keď sa do deja zapletie dohadzovačka Frozína a Harpagonovi niekto ukradne peniaze. Ak sa nenájdu, chce všetkých obesiť. Je však lakomý a tak vyšetruje krádež sám.

Nakoniec sa mu peniaze vrátia a po zistení, že Mariana a Valér sú Anzelmovými deťmi, Harpagon dáva súhlas na ich svadbu s Kleantom a Elizou.

Načítavam video...

Zo všetkých filmových adaptácii Shakespearovho diela nie je na YouTube ani jedna, ale pár minút googlenia tento problém vyrieši. Ak nie ste fanúšikmi filmov, ale viac vás fascinujú rozhlasové hry, skúste túto.

SkryťVypnúť reklamu

Autor diela: William Shakespeare

Dej:

V dánskom zámku Elsinor náhle zomiera kráľ. Ten sa zjaví vo sne jeho synovi, ktorého požiada o pomstu a vyzradí mu, že ho zavraždil Claudius.

Tak Hamlet predstiera šialenstvo a na kráľovský dvor zavolá hercov, ktorí ziscenujú smrť jeho otca. Postupne sa dej zamotáva, Hamlet zabije donášača Polónia, jeho dcéra Ofélia sa pomätie a utopí.

Všetko končí súbojom Laerta s Hamletom, po ktorom umiera väčšiná postáv.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: 18 českých a slovenských filmov o 2. svetovej vojne a holokauste Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Fičí.sk

     Inzercia - Tlačové správy

     1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
     3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
     7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
     8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
     1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
     2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
     3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
     4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
     5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
     6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
     7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
     8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
     1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 314
     2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 8 338
     3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 551
     4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 740
     5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 3 621
     6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 514
     7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 200
     8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 601
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Hlavné správy zo Sme.sk

     Plyn uniká z potrubí na štyroch miestach.

     Po Nord Streame sa útokov obáva aj Nórsko.


     1 h
     Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

     Matovič sám ukázal, prečo by mal byť odvolaný.


     5 h
     Nová 155 mm samohybná kanónová húfnica ZUZANA 2.

     Nedodávame to, čo je najdôležitejšie a dokonca máme navyše.


     2 h
     Ruský prezident Vladimir Putin.

     Vojna na Ukrajine pokračuje.


     a 5 ďalší 17 h

     Neprehliadnite tiež

     Volali sme do Fekišoviec aj Jánovi Čarnogurskému.


     a 3 ďalší 11. mar

     Konečne poriadny diss!


     a 2 ďalší 7. jan

     Ďakujeme, že ste sa zapojili!


     a 3 ďalší 31. dec

     Vypočujte si nový diel satirického podcastu.


     a 3 ďalší 17. dec
     SkryťZatvoriť reklamu