Nestíhate si prečítať povinné diela k maturite? Pozrite si ich filmové verzie

Nestíhate si prečítať povinné diela k maturite? Pozrite si ich filmové verzie

Vydané 20.5.2016 o 11:33

Áno, aj vďaka filmom môžete dostať maturitné vysvedčenie.

Slovenská próza

Drak sa vracia

Namiesto knižných opisov slovenskej prírody ju naozaj uvidíte - film sa natáčal vo Vlkolínci i lesoch Jánskej a Vrátnej doliny. V milostnom trojuholníku o Emíliu Vášaryovú zabojujú Gustáv Valach (Šimon) a Radovan Lukavský (Drak). Filmové spracovanie diela, ktoré zaraďujeme do obdobia slovenského naturizmu, pochádza z roku 1967.

Aby ste komisii o období naturizmu vedeli povedať viac, odporúčame aj film Nevesta hôľ. Nie je síce v povinnom čítaní, ale psychedelické zábery a polonahý Milan Kňažko rozhodne stoja za to. A ak to nepochopíte, nič si z toho nerobte. Nerozumie tomu väčšina.

Keď Báčik z Chochoľova umrie

V Kukučínovom diele si schudobneného zemana Aduša Domanického zahral Marián Zednikovič, rolu kupca obsadil Štefan Kvietik. Na ČSFD má film nadpriemerné hodnotenie 75 %.

Ťapákovci

Tento film z roku 1977 vám prinesie realistický pohľad na slovenskú dedinu zo začiatku 20. storočia. V televíznej inscenácii na motívy diela Boženy Slančíkovej - Timravy sa hlavných úlohách okrem iných predstavia Milan Kňažko, Emil Horváth ml., Ida Rapaičová či Zita Furková. Legendárna je najmä replika "Jano, vstávaj, ideme spať!".

Jozef Mak

Divadelná adaptácia diela Jozefa Cígera Hronského pochádza z dielne Divadla Andreja Bagara v Nitre. Jozefa Maka si zahral Braňo Bystriansky, vo filme nechýbajú ani Táňa Radeva či Elena Podzámska. Na YouTube ho síce nenájdete, ale pár minút googlenia zaberie menej ako čas, ktorý by ste museli tráviť čítaním knihy.

Slovenská dráma

Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch

V televíznej inscenácii veselohry Jána Palárika si zahrala Emília Vášaryová, Božidara Turzonovová a Michal Dočolomanský. Chýbať nebude ani Ivan Mistrík či Dušan Jamrich. Zámenu osôb určite lepšie pochopíte, keď sa vám bude príbeh odohrávať pred očami.

Statky - zmätky

Televízna adaptácia divadelnej hry Jozefa Gregora Tajovského z roku 1973 vás zavedie do slovenskej dediny na prelome 19. a 20. storočia. V hlavnej úlohe uvidíte Magdu Vášaryovú, Juraja Kukuru či Magdu Pavelekovú.

Kým kohút nezaspieva

Existencionalistická dráma Ivana Bukovčana sa odohráva v časoch nacistickej okupácie Slovenska. Väzňov si zahrali napríklad Ladislav Chudík, Jozef Adamovič, Božidara Turzonovová či Jozef Kroner.

Lasica a Satinský: Soirée

Záznam z divadelného predstavenia dvoch klasikov slovenského humoru je z roku 1968. Okrem neho vám k všeobecnému prehľadu určite pomôžu aj iné videá Lasicu a Satinského, ktorých je plný YouTube.

Svetová próza

Na západe nič nového

Americko - britská koprodukcia hovorí príbeh spolužiakov, ktorí odišli zo školských lavíc priamo na front. Nič pre slabé povahy.

Lakomec

Kultové Moliérovo dielo nemusíte čítať vďaka spracovaniu pražského Divadla na Vinohradech. V hlavnej úlohe Miloš Kopecký, ale uvidíte aj Jiřinu Bohdalovú.

Hamlet

Zo všetkých filmových adaptácii Shakespearovho diela nie je na YouTube ani jedna, ale pár minút googlenia tento problém vyrieši. Ak nie ste fanúšikmi filmov, ale viac vás fascinujú rozhlasové hry, skúste túto.

Kto chytá v žite

S rozhlasovou hrou si budete musieť vystačiť aj v prípade Salingerovho diela o mladíkovi Holdenovi Caufieldovi. 

Ak už nemáte čas vypočuť si rozhlasové hry a pozrieť si všetky filmy, výklad diel vám poskytne aj Michal Kubovčík a jeho Baštrng.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Baštrng – vyslyšaná modlitba študentov. Herec Michal Kubovčík spravil z učenia zábavu

 

Najčítanejšie na Fičí.sk

Ďalšie na Fičí.sk

Čo tak ešte jeden článok ?