17 nezabudnuteľných telefónov, ktoré sme kedysi považovali za najlepšie a všetci sme ich chceli mať

Vieš, ktorý mobil mal ako prvý farebný displej či fotoaparát?

Nokia 2110

Prvý mobilný telefón schopný odosielať a prijímať krátke textové správy (SMS). Bola to aj prvá Nokia s nezabudnuteľným vyzváňaním Nokia Tune. Napísať rodičom v podnapitom stave, že ste v poriadku, nebolo nikdy ľahšie. Vtedy však len v bohatších rodinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ericsson GA 628

Bol rok 1998 a na Slovensko prišiel prvý dotovaný mobil za jednu korunu. Ponúkal ho Globtel ako súčasť svojej akcie Jarná mobilizácia. Ľudia naň stáli fronty. Mobilný telefón už viac nebol znakom exkluzivity a rozšíril sa medzi ľudí. Keby telefónne búdky mohli spomínať, k tomuto roku by sa rady veru nevracali.

SkryťVypnúť reklamu

Ericsson T28

Priniesol dizajnovú revolúciu medzi mobilnými telefónmi, veď to efektné sklápanie krytu klávesnice nemal každý. Konečne ste mali čím machrovať na diskotékach.

Nokia 3310

Kráľ medzi mobilmi, vychýrený svojou odolnosťou. Popularite sa teší doteraz, najmä na sociálnych sieťach. Zabavil nás na dlhé hodiny svojím skladateľom melódií. Povráva sa, že na vývoji tohto telefónu tajne pracoval aj Chuck Norris.

Prečítajte si tiež: Prečo bola stará Nokia 3310 lepšia ako váš súčasný smartfón? Čítajte 

Nokia 3510i a Ericsson T68

Prvé masovo predávané mobilné telefóny s farebným displejom na našom území. Taktiež priniesli novinku a tou boli multimediálne správy (MMS). Bývalému frajerovi či frajerke už bolo možné poslať zlomené srdiečko alebo smutného macka.

Nokia 3100 a Siemens S55

Prvé hromadne predávané mobilné telefóny s prídavným fotoaparátom. Na selfie to síce ešte nebolo, ale aj tak to bola paráda.

SkryťVypnúť reklamu

Sony Ericsson T610 a Nokia 3200

Jedny z prvých telefónov so vstavaným fotoaparátom určených pre masy. Kvalita fotografií bola rozporuplná, ale bol to malý technický zázrak.

Motorola RAZR V3

Štýlovka, ktorá sa hrdo pýšila označením najtenší mobil. Z toho bola odvodená aj jej prezývka žiletka. Síce by ste sa s ňou ťažko oholili, ale dieru do rozpočtu vám vedela urobiť parádnu.

Sony Ericsson K700i

Prvý mobilný telefón v našich končinách s 0,3 megapixelovým vstavaným fotoaparátom, ktorý ho svojou zadnou stranou skutočne aj pripomínal. Navyše mal samostatné hardvérové tlačidlo pre spúšť. Éra novodobých špiónov začala. Už ste si museli dobre premyslieť, či sa v tej fontáne chcete naozaj kúpať nahí.

Nokia 6600

Mobil, ktorý sa dal považovať za smartfón vďaka Symbian OS. Bol to taktiež priekopník externého úložiska, pretože ako prvý podporoval pamäťové karty. Dovtedy to bola devíza len drahších komunikátorov. Pre bežného používateľa bol však príliš veľký pre svoj displej. Asi ešte netušili, čo všetko by sa na ňom dalo pozerať.

SkryťVypnúť reklamu

Sony Ericsson K750i

Konečne telefón, ktorý sa dal označiť za fotomobil. Kryt objektívu, tlačidlo pre spúšť a 2-megapixelový fotoaparát boli jeho hlavnými lákadlami. S týmto mobilom vo vrecku ste sa cítili ako skutoční fotografi a foťák na film ste už hádzali do smetí.

Nokia N95

Najpopulárnejší predchodca dnešných múdrych telefónov. Ponúkal nezvyčajne veľký displej, 5-megapixelový foťák, GPS a wifi. Sláva, wifi ! Boli sme o krok bližšie k budúcnosti a k nálepkám "free wifi zone".

Apple iPhone a HTC Dream

Úplne prvé dotykové smartfóny, či už s iOS alebo Androidom, spôsobili revolúciu v mobilných zariadeniach. Zastaralé tlačidlové telefóny vytlačili do úzadia a zvýšil sa dopyt po ich dotykových verziách. Nastalo obdobie selfie, like-ov a všadeprítomného internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou je, že prvý dotykový smartfón mala v pláne vyrábať Nokia už v roku 2003. Šlo o zariadenie s označením 7700, ktoré však nebolo nikdy uvedené do predaja. Vyzeralo takto:

Teórií, prečo sa tak stalo, je hneď niekoľko, ale najznámejšia z nich je tá, že jednoducho pre tento typ zariadenia nevideli perspektívu do budúcnosti. Aj majster tesár sa niekedy utne. Prial by som si vidieť výraz osoby, ktorá to zamietla, v momente, keď Steve Jobs predstavil svetu iPhone.

Ak máte doma staré (nefunkčné) mobily, nevyhadzujte ich do koša.

V starých mobilných telefónoch sa totiž nachádza množstvo látok, ktoré môžu byť nebezpečné, ak sa mobil nezrecykluje správnym spôsobom. Môžete ich odniesť operátorom ako Orange či O2, kde z toho dokonca môžete mať nejaké výhody, tiež ich zbierajú v elektropredajniach ako Nay.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: 12 vecí, ktoré sme kedysi robili s telefónmi, ale dnes nám už nedávajú zmysel Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu