24 uletenených športov sveta, ktoré sú dôkazom toho, že ľuďom naozaj šibe

Fantázia (a občas aj ľudská hlúposť) nemajú hranice.

(Zdroj: Flickr CC Reno Tahoe Territory)

1. Skok cez kanál (Fierljeppen, Holandsko)

Vynálezcami tohto zaujímavého športu boli vraj farmári, ktorí sa takto dostávali cez kanály rozdeľujúce ich polia. Aj keď sa trochu zmenil význam, tradícia sa zachovala. A tak sa odvážlivci každý rok pokúšajú pomocou dlhých hliníkových tyčí s plochými kotúčmi na spodnej strane (aby sa nezabárali do bahna) „preletieť“ dlhý kanál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Nosenie manželky (Fínsko)

Severania dotiahli tradíciu preniesť novomanželku cez prah do extrému. S vlastnou ženou na chrbte, ramene alebo okolo krku (súťaží sa rôznymi štýlmi) behajú cez hlboký piesok, brodia sa cez vodu a preliezajú živé ploty. Hlavne na majstrovstvách sveta platia prísne pravidlá – žena musí vážiť aspoň 49 kg a za každé jej spadnutie je penalizácia 15 sekúnd. A prečo to všetko ? Pre pivo. Víťaz ho dostane toľko, koľko váži jeho žena. V tej chvíli je asi jediným mužom na svete, ktorý túži, aby jeho manželka vážila viac.

SkryťVypnúť reklamu

3. Psí surfing (USA)

Netradičný šport sa rozšíril v mekkách surfovania, Kalifornii a na Havaji, už v 20. rokoch minulého storočia. Stal sa veľmi populárnym aj vďaka filmu "On The Waves in Waikiki". Súťažiť môžu chlpáči akéhokoľvek plemena a veľkosti. Na doske sa len vezú, napriek tomu sa hodnotí ich štýl, istota na surfe a ako dlho sa na ňom pes udrží.

4. Ťaví wrestling (Turecko)

Kohútie zápasy sú proti tomuto nič. Je to 2000-ročný turecký divácky šport. Súťaže sa odohrávajú v období párenia. Boj „vyprovokuje“ prítomnosť ženskej ťavy v ruji. No a víťaz získa prednostné právo na romantické chvíľky so samičkou.

Načítavam video...

5. Metlobal (USA)

Muklovský metlobal. Celé to znie ako vtip, no nie pre viac ako 300 (?!) amerických vysokých škôl, ktoré sú členmi americkej metlobalovej asociácie. Dnes už nie je snom študentov dostať sa do futbalového tímu, ale metlobalového. Už sa organizovali aj majstrovstvá sveta, kvôli ktorým vraj Američania zriadili aj rozhodcovskú akadémiu. Zatiaľ sú to len ľudia behajúci s metlami vrazenými medzi nohami, snažiaci sa dostať loptu cez obruč. Ale keďže v USA je možné všetko, je len otázkou času, kedy sa nájde expert, ktorý dostane metly do vzduchu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Preteky v kadibúdkach (USA, Austrália)

Disciplína, ktorá má mnoho podôb, no jednu spoločnú vec - kadibúdku. V nej hrdo sedí „džokej“, ktorého na 250 metrov dlhej trati ťahajú alebo tlačia do cieľa. Zúčastniť sa nie je len tak. Každé „vozidlo“ musí byť náležite vyzdobené a nemôže mu chýbať doska na sedenie a držiak na toaleťák.  

7. Šach-box (Holandsko)

Šport vytvoril nejaký Holanďan vraj podľa komiksu „Froid Équateur“. Princíp je jednoduchý. Zápas má 11 kôl, pri čom sa striedajú pár minútové kolá rýchlošachu s kolami boxu. S minútovými prestávkami. Zaujímavý spôsob ako zistiť, či vám po intenzívnom mlátení do hlavy vovnútri všetko funguje.

8. Vyťahovanie dážďoviek (Anglicko)

Každý súťažiaci dostane pridelené „políčko“ a použitím rôznych metód z neho musí vylákať čo najviac dážďoviek. O tom, že netradičná zábavka má svojich fanúšikov, svedčia aj pravidlá preložené do viac ako 20-tich jazykov. Držiteľkou rekordu je 10-ročná slečna, ktorej sa na majstrovstvách sveta podaril úctyhodný výkon – cestu k nej si našlo až 576 dážďoviek.

SkryťVypnúť reklamu

9. Preteky na posteliach (Anglicko)

Súťaž, ktorá sa každoročne koná v meste Knaresborough, prilákala minulý rok viac ako 90 7-členných tímov. Pre každý tím platia prísne pravidlá. Posteľ musí mať 4 kolesá a byť dekorovaná podľa tohoročnej témy. Musí byť vybavená klaksónom, prilbou a záchrannou vestou pre pasažiera. A musí byť schopná sa plaviť. Prečo? Každý tím totiž na 3-kilometrovej trati čaká cesta do kopca, z kopca a na záver najťažšia previerka – dostať sa cez rieku.

10. Extrémne žehlenie (Anglicko)

Skôr fenomén než šport, na ktorý dohliada Úrad extrémneho žehlenia. Jeden z najnebezpečnejších a najšialenejších športov, aké existujú. Stačí zobrať žehličku a žehliacu dosku von a žehliť. Aktivita kombinuje extrémne outdoorové aktivity s domácimi prácami. A na jej konci je dobre vyžehlená košeľa. Nadšencov tohto „športu“ sme mohli vidieť na stovkách neuveriteľných miest – na kolmých skalných stenách, na zasnežených ľadovcoch, na trampolíne, na rafte, vo formule i pod vodu.

SkryťVypnúť reklamu

11. Podvodný ľadový hokej (Fínsko, Rakúsko, Nemecko)

Preverí aj tých najtvrdších chlapov (a ženy). Hrá sa totiž v ľadovej vode a bez dýchacieho prístroja. Nič nezničí gólovú šancu lepšie, ako keď sa po pár desiatkach sekúnd musíte vynoriť a nadýchnuť. Tiež má svoje majstrovstvá sveta, no narozdiel od klasického ľadového hokeja je to bezkontaktný šport.

12. Váľanie syra (Anglicko)

Pri tomto závode praskajú kosti a to doslova. Horda ľudí naháňa po strmom svahu syr rútiaci sa rýchlosťou až 100 km/h. Najslávnejšie preteky sa konajú v Gloucesteri. Víťaz získava cenu v podobe syra, ktorý si „ulovil“. Nikto celkom nevie, ako tento šport vznikol, no je tu už dlhých 400 rokov.

13. Maratón človek vs. kôň (Wales)

Na trati dlhej 35 km si už od roku 1980 každoročne merajú silu ľudia s koňmi (aj s jazdcom). Nápad sa samozrejme zrodil v krčme na základe teórie, že človek sa v behu na dlhšiu vzdialenosť koňovi vyrovná. Napriek tomu sa človek na svoje víťazstvo načakal 9 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

14. Preteky prasiat (Austrália)

Jedna trať. 4 trénované prasatá, ktoré po prekonaní všetkých prekážok skočia do bazéna. Dala by sa táto disciplína nejako vylepšiť? Jasné, na chrbte prasaťa by mohla sedieť opica.

15. Regata z pivových plechoviek (Austrália)

Súťaž sa koná každoročne v meste Darwin. Jedno je isté, ak sa niekto na tomto unikátnom plavidle potopí a utopí, zaručene sa stane horúcim kandidátom na Darwinovu cenu. Zúčastniť sa totiž môžu jedine plavidlá postavené výhradne z plechoviek, fľašiek a škatulí od mlieka.

16. Preteky švábov (Austrália)

Čo iné sa dá robiť v oblastiach, kde sú každodennou súčasťou života a domácností? Vyťahovať sa, že ich máte najrýchlejšie. A takto aj hra vznikla. V Austrálii je extrémne populárna a každoročné sa koná 26. januára pri príležitosti osláv Dňa Austrálie.

SkryťVypnúť reklamu

17. Tuk-tuk pólo (Srí Lanka)

Novinka tohto roka. Je to už pár rokov, čo nebezpečné slonie pólo zakázali. Tento „šport“ bol vymyslený práve ako jeho „bezpečnejšia“ alternatíva. Organizátorom prajem veľa šťastia a málo obetí. A ako turista tajne dúfam, že sa rozšíri aj do ostatných krajín, kde sú tuk–tuky také populárne.

Načítavam video...

18. Pacu Jawi (Indonézia)

Balansovanie na doske ťahanej dvomi kravami, ktoré bežia rýchlosťou až 100 km/h. Pointou je udržať sa na nej tak dlho, ako sa len dá. V bahne. Disciplína je súčasťou festivalu oslavujúceho úspešne ukončenie zberu ryže.

19. Sedenie na mravenisku (Fínsko)

Zo všetkých divných športov a súťaží, ktoré sa vo Fínsku zrodili, je táto asi najzvláštnejšia. A najbolestivejšia. Nie je to celkom súťaž, len niečo ako výzva, ktorej sa v lete zúčastňujú Fíni po celej krajine. Pravidlá sú jednoduché. Stačí si nájsť dve mraveniská a usadiť sa (holým zadkom). Kto prvý vyskočí, prehral.

SkryťVypnúť reklamu

20. Kiotoshi (Japonsko)

Obhashira je náboženský festival, ktorý sa koná každých 6 rokov, v roku opice a tigra. Súčasťou je tradícia - šport Kiotshi, ktorého účastníci jazda z kopca na čerstvo zrezaných boroviciach. Jazdou na obrovských stromoch dolu strmým kopcom dokazujú mladí muži svoju odvahu.

Načítavam video...

21. Buzkashi (Afganistan)

Niečo ako pólo, akurát sa namiesto lopty hrá so zdochnutou kozou. Súťažiaci na koňoch ju musia dotiahnuť do cieľa. Nevedno, čo sa s ňou deje potom. Zápasy kedysi trvali niekoľko dní, teraz je už čas limitovaný. Napriek tomu, že sa mu hovorí aj „afganské ragby“, je to pomerne bezkontaktný šport. Jeho popularita zatiaľ neprekročila hranice Afganistanu (hra je tam regulovaná Olympijskou federáciou) a Kirgizstanu.

22. Počítanie oviec (Austrália)

Na sa vypustí na lúku cca 400 oviec, ktoré súťažiaci musia spočítať čo najpresnejšie. Stačí len dobré oko. A veľa kávy.

SkryťVypnúť reklamu

23. Fretka v gatiach (Británia)

Je to presne o tom, o čom hovorí názov. Súťažiaci si vloží fretku do nohavíc a musí vydržať čo najdlhšie. Keď sú tieto inak roztomilé zvieratká vystrašené, vedia byť celkom nepríjemné. Slušne povedané. Rekord je napriek tomu 5 a pol a hodiny s hryzúcou fretkou v gatiach.

Načítavam video...

24. Yukigassen

Ide o obrovskú vojnu so snehovými guľami. Snažíš sa trafiť čo najväčší počet súťažiacich. Keď ťa trafia, si von z hry. Z Japonska sa presunula do celého sveta a každoročne si to dva tímy rozdajú na ihrisku so špeciálnymi helmami na hlave.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu