Koukou Roukou je späť! Otestovali sme comeback legendárneho keksíka

Je Koukou Roukou také ako kedysi?

Písali sa rané roky deväťdesiate a po páde železnej opony začali do bývalých štátov východného bloku prúdiť výrobky, ktoré by komunisti označili za zvrátené výplody kapitalistickej dekadencie. Ako krémy proti vráskam, sprchový gél predávaný prsnatou modelkou šantiacou po pláži alebo sladké tyčinky, ktoré v reklame spôsobovali čokoládový orgazmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi všetky Milky Way, Snickers a Mars s vyčačkanou profesionálnou reklamou sa votrel aj podivný kreslený spot na oplátku Koukou Roukou s kreslenými postavičkami a skladbou, ktorú si - ak máš okolo 25 až 40 rokov - určite budeš pamätať. Teda aspoň prvú slohu z nej.

SkryťVypnúť reklamu

A raz, a dva…

Načítavam video...

Slovenskú verziu sa v análoch YouTubu žiaľ vypátrať nepodarilo, pesnička sa ale začínala slovami „Koukou roukou, štastie nové, chrumkavé a kakaové..“. Ak si pamätáš zvyšok textu, napíš ho do diskusie.

Keksík s náplňou pripomínajúcou kakaovú bol v podstate úplne oničom. Chutil ako kartón bez oblohy a približne rovnako bol aj hrubý. To skutočné čaro sa skrývalo pod keksom - náhodný obrázok zvieraťa s prázdnou bublinou, do ktorej si mal zrejme napísať niečo duchaplné (ale keďže si sa dusil zo suchého keksu, tak si v tom momente mal iné starosti).​

Obrázkov bolo, samozrejme, milión, a tak si sa neuspokojil s požieraním nechutného keksu, až kým si ich nepozbieral všetky. Alebo nevymenil na burze za ostatné. Alebo neukradol chýbajúce kúsky spolužiakovi, kým sa bol na veľkej prestávke prechádzať dookola na chodbe.

SkryťVypnúť reklamu

Tu je pár faktov, ktoré si o Koukou Roukou možno vtedy netušil:

  • Keksík vyrába rodinná firma Tottis-Bingo, jeden z najväčších producentov cukroviniek v Grécku.
  • Jej produkty sa (vraj) vyvážajú do 40 krajín
  • Na Slovensku môžeš poznať od tohto výrobcu aj keksík Serenata

Nevedno, kedy a prečo sa Koukou Roukou pomaly vytratilo z regiónu, čo je ale podstatné - oblátka je späť! Keksík je v ponuke v rámci tematického týždňa jedného zo supermarketových reťazcov, a ak už máš svoj vek a robí ti potešenie kupovanie zbytočných vecí s pochybnou sentimentálnou hodnotou, slzy na krajíčku budeš mať už za pár centov.

Maj sa ale na pozore. Koukou roukou sa za tie roky zmenilo.

Koukou Roukou: Unboxing a recenzia

Obal Koukou Roukou sa za roky vizuálne nezmenil. Logo je rovnaké a rovnako aj štyri zvieratá - vidlák pes, zhúlený havran hrajúci na saxofón, fake káčer Donald s bongom a nosorožec s ladnými pohybmi a rukavičkami. Obal už nie je priliehavý ako kedysi, ale ide o štandardizovaný metalický celofán, aký sa používa už pri takmer všetkých cukrovinkách.

SkryťVypnúť reklamu

Koukou Roukou sa distribuuje v kartónových krabiciach po dvadsať kusov. Ak vlastníš dedinský supermarket, oceníš možnosť využiť obal ako POS stojan pri pokladni, hneď vedľa tvrdého chľastu v plastových téglikoch.

Koukou Roukou prešlo plnou lokalizáciou pre český a slovenský trh, štandardom sú už nutričné informácie na zadnej strane obalu, hoci nie sú prepočítané na gramáž 25-gramovej pochutiny. Sto gramov tyčinky má energetickú hodnotu 535 kilokalórií, v prepočte ide teda o 134 kalórií na jeden keksík. To síce nie je veľa, no keďže 40 percent tvoria cukry, rozhodne nejde o zdravý snack. Výrobok obsahuje aj kontroverzný palmový a palmojadrový olej.

Tyčinka prešla od deväťdesiatych rokov kvalitatívnym posunom. Ak bola kedysi tenká ako volebný program Smeru-SD, teraz je výrazne hrubšia. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia výrazná zmena: Tyčinka je oproti minulosti poliata čokoládou. Vďaka tomu je čokoládový zážitok oveľa silnejší. Keksík však stále nepôsobí luxusným dojmom - popraskaná poleva s povlakom síce neovplyvňujú chuťový zážitok, no rozhodne nie je atraktívna.

Prekvapenie v podobe obrázku - nálepky - prešlo tiež zmenami. Obrázok je oveľa menší a vložený do plastového obalu, určite podľa prísnych eurosmerníc. To ho síce ochráni pred znehodnotením cennej kresby fľakmi z palmového oleja, no tí menej znalí konzumenti Koukou Roukou si nemusia byť vedomí prítomnosti cudzieho objektu v obale. Aj nám sa podarilo zahryznúť do keksíka a zároveň do zabalenej nálepky. Toto grécki cukrovinkári nedomysleli.

Záver

Koukou Roukou síce prešlo miernymi obmenami, no stále ide o legendu 90's, ktorá dokonca chutí lepšie ako kedykoľvek predtým. Za 5 eur dostaneš celú škatuľu nostalgie, akú ti nejaký Pitralon či Indulona nikdy neprinesú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu