Pezinčania majú novú tradíciu a nesúvisí s vínom. Miestnym folklórom sú už aj amatérske filmy

Pezinčania majú novú tradíciu a nesúvisí s vínom. Miestnym folklórom sú už aj amatérske filmy

Vydané 14.4.2016 o 15:54

Pezinská filmová scéna ponúka pestrú tvorbu, ktorá už má vlastnú sekciu na festivale.

Pezinok, mesto vzdialené 22 kilometrov od Bratislavy, je povestné najmä tým, že raz do roka sem putujú Bratislavčania, aby sa nepekne opili. Áno, reč je o legendárnom vinobraní v Pezinku. Vinohradníctvo má v Pezinku tradíciu už od roku 1295, na čo sú miestni obyvatelia mimoriadne pyšní a malé vinohrady sa nachádzajú bežne v záhradách za domami. Za posledné roky sa však medzi Pezinčanmi rozširuje nová tradícia a tou je amatérska filmová tvorba.

K tomuto novodobému folklóru dopomohla aj filmová skupina Tichý dom, ktorá v roku 2003 zorganizovala prvý ročník Pezinského amatérskeho filmového festivalu a na svojom konte má skupina aj prvý pezinský horor – Socialistický zombi mord. Trvalo 8 rokov, kým sa film dostal na premiéru v Kine Pezinok a okrem budgetu vo výške 19 200 € filmu dopomohli kamaráti pezinskej partie.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:8 rokov točili krvavé pionierky v minisukniach. Béčkový zombi horor je fenomén

Festival PAFF každoročne organizuje pezinské občianske združenie KINEČKO, ktoré sa okrem organizácie festivalu venuje tiež natáčaniu amaterských filmov. Tento rok sa uskutočnil začiatkom apríla a obsahoval aj špeciálnu pezinskú sekciu, kde sa odprezentovali svojou tvorbou miestni filmoví nadšenci. Z miestnej scény sa už za virálnu senzáciu dá považovať Bekim, ktorý po nehode ostal pripútaný na vozíčku a vďaka svojmu sarkastickým videám o svojom hendikepe sa preslávil na internete.

Niektoré pezinské filmy sa už pohybujú na profesionálnej úrovni, niektoré vznikajú iba s minimálnym budgetom, ale pre pezinskú tvorbu je typický svojský zmysel pre humor, nadšenie a chuť zabávať divákov.

Pozri si menší výber z pezinskej tvorby:

Peter Matúšek – How To Grow a Perfect Beard

Bekim – Stojíš

Stoned Cocks – Fetman

Martin Zvonár – Ruská ruleta

Patrik Gubiš – Pôrod

Peter Čermák – Sedlakova smrc

RedBeards Production – Shaver Attacks

 

Najčítanejšie na Fičí.sk

Ďalšie na Fičí.sk

Čo tak ešte jeden článok ?