SME

Osobnosti o voľbách naživo

Parlamentné voľby 2016 očami osobností.

Graf výsledkov

Zdroj dát: Štatistický úrad

Živý komentár osobností sme ukončili o 1:30. Ďakujeme za pozornosť.

01:29 Jakub Filo: Ak má Fico stále ambíciu uchádzať sa v roku 2019 o prezidentské kreslo, budú musieť stratégovia na Súmračnej nájsť vinníka zo súčasnej situácie. A na zlepenec sa vyhovoriť nebudú môcť, pretože sa stali jeho súčasťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

01:25 Alexej Fulmek: Verím, že sa do parlamentu raz nedostane nikto zo Superstar alebo Farmy.

01:04 Aneta Világi: Utečenci a Rómovia môžu pre jednoduchších voličov predstavovať tú istú tému.

SkryťVypnúť reklamu

01:00 Aneta Világi: Voliči rozmýšľajú racionálne, no prvotným impulzom je emócia. Ak voliča niekto osloví, emočne nabudí, začne racionalizovať svoju voľbu. 

00:52 Pavol Baboš: U Matoviča to tiež fungovalo, prilákal ľudí na emócie viac, než racionálny Procházka.

00:51 Aneta Világi: Aj pravicový volič potrebuje dostať emócie.

00:50 Pavol Baboš: Zo sčítaných výsledkov sa ukazuje, že pravicový volič naozaj potreboval počuť vymedzenie voči Smeru. A Sulík a Matovič to robili.

00:38 Norbert Molnár:  Výsledky exit pollu sú šokujúce. Voľby na Slovensku boli protestné. Pod Kotlebov úspech sa ale podpísali aj Maďari. A to hlavne kvôli oficiálnej politike z Maďarska. Protiutečenecké nálady Viktora Orbána sa premietali do hláv ľudí tak, že aj voliči SMK cítili, že ich strana ponúka málo, hoci ponúkala takmer toľko, koľko Kotleba. A nezabudnime ani na protirómske nálady. SMK v kampani robila okrem toho všetko amatérsky a žalostne. Okrem migrantov hlavne útočili na maďarské kultúrne inštitúcie a noviny, napríklad na nás. Neponúkali nič okrem útokov. A neoslovili, akoby ani nechceli, nikoho okrem svojich skalných. Pravdepodobne vedenie strany bude musieť odísť. Paradoxne im môže pomôcť patová situácia a ak sa vypíšu nové voľby, môže SMK dostať druhú šancu. Most-Híd mal na dvojciferné číslo. Ale posledný mesiac neboli schopní povedať, že nepôjdu do vlády so Smerom. Bugár preto nemal muníciu v predvolebných diskusiách. Pre Bugárovcov je 7,3 percent veľmi málo.

SkryťVypnúť reklamu

00:15 Alexej Fulmek:  Skaza SDKÚ sa začala v roku 2012 zvolením Pavla Freša namiesto Lucie Žitňanskej, ktorá ho vo voľbách 2012 prekrúžkovala päťnásobne. Ale napriek tomu ju delegáti snemu nezvolili za predsedu SDKÚ. Potom v župných voľbách v roku 2013 kandidoval Frešo ako predseda strany, ktorá stavala premiéra na župana, čím predurčil ambície aj budúcnosť tejto strany. Takže, žiaľ, slávna éra tejto strany sa s Pavlom Frešom skončila.

00:11 Aneta Világi: Tak nám sa počas predsedníctva možno aj rozpadne Únia.

00:07 Pavol Baboš: Možno teraz Fico zhmotní sľub, že už v politike nebude. No kto ho nahradí? Fico by v takejto situácii bol najlepší na rokovanie s inými stranami.

00:05 Kevin Deagan Kraus: Smer dostáva veľa hlasov v malých rurálnych okrskoch, ktoré sa sčítajú ako prvé, čo znamená, že výsledok strany je na začiatku vysoký. Na začiatku výsledok padá asi dva body každých 500 okrskov a potom po jednom bode na každých tisíc okrskov. 

SkryťVypnúť reklamu

00:03 Dalibor Roháč: Neúspech Siete podľa mňa najmä ukazuje, aký ťažký a riskantný podnik je vybudovať úspešnú stranu na zelenej lúke, a to aj napriek najväčšej snahe či investíciám do programu. Treba si to pamätať predtým, ako sa niekto vrhne do toho ďalšieho projektu, ktorý má spasiť stredopravú politiku.

23:59 Kevin Deagan Kraus: Pri exit polloch je dôležité uvedomiť si, že v posledných dvoch voľbách boli najlepším indikátorom volebných výsledkov priemer všetkých prieskumov 90-30 dní pred voľbami. Tie boli aspoň také dobré alebo lepšie ako exit polls. V tých mal Smer okolo 35 a Kotleba bol mimo. V napätých momentoch ako teraz je dôležité pamätať na to, že stať sa môže čokoľvek.

23:57 Dalibor Roháč:  Dá sa tiež očakávať, že Kotlebovci budú so SNS a Smerom vzájomne bojovať o fašizoidného voliča, otvárať stále nové a nebezpečnejšie témy. Podobná je dynamika Fideszu a Jobbiku, PiS a extrémistov v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

23:57 Pavol Hardoš: Nikto nie je víťazom. Pri takomto výsledku, kde sa extrémisti dostanú do parlamentu, ťažko môžeme hovoriť o víťazoch.

23:56 Jakub Filo:  Porazení sú Smer, Sieť aj KDH.

23:55 Alexej Fulmek: Je celkom možné, že premiér svojou protiutečeneckou rétorikou a strašením obyvateľstva zradikalizoval spoločnosť natoľko, že v tom možno treba hľadať úspechy strán ako Ľudová strana a SNS.

23:51 Alexej Fulmek, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Petit Press: Odhadujem to na patovú situáciu, nerozhodne. Smer a SNS budú mať viac ako ukazuje exit poll, niekde okolo 74-75 mandátov. SaS bude mierne nižšie. (Môžu si vymeniť lídrovské miesto s OĽANO-NOVA na čele pravice). Zlá správa je, že Kotleba sa určite dostane do parlamentu, ale bez koaličného potenciálu. Ešte je otázny Boris Kollár. Podľa mňa bude tesne pod 5 percent. Ale možno ani nie a KDH bude tesne nad 5 percent. Tipujem pravo-ľavú koalíciu: Smer, Most, Sieť a KDH, ak sa dostane do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

23:49 Pavol Baboš: Ľudia na Slovensku nemyslia ideologicky. Nehľadajú teórie na riešenie problémov. To znamená,  že fluktuácia voličov je veľká. Nevzniknú tu dve silné alternatívy pravica-ľavica.

23:46 Aneta Világi: Sieť mala program a aj odborníkov. Na druhej strane Sme rodina vznikla nedávno a programovo je slabá. To je jeden z paradoxov týchto výsledkov.

23:45 Pavol Hardoš: Volebný výsledok Siete je k nim veľmi krutý. Stále dúfam, že exit polly sa mýlia.

23:43 Ben Cunningham: Podľa ankety exit pollu volilo Smer kvôli utečencom 9 percent ich voličov. Ukazuje to, že hranie na utečeneckú tému pomohlo extrémnej pravici viac, ako Smeru.

23:36 Pavol Baboš: Mladí ľudia z Horehronia nevedia, čo robila Mečiarova vláda, kto je to Rezeš, prečo sa volajú košické železiarne U.S. Steel...

SkryťVypnúť reklamu

23:35 Aneta Világi: Pravicová radikalizácia sa rozmáha najmä v krajine, v ktorej sú ekonomické problémy.

23:34 Dalibor Roháč: Áno, Kotlebovci sú zatiaľ veľmi primitívni v porovnaní s dnešným Jobbikom a tak ďalej. No oni sa v tej politike rýchlo naučia chodiť a o to nebezpečnejší budú o pár rokov.

23:31 Aneta Világi: Osloviť prvovoliča je ťažké, o politiku sa nezaujíma. Zarezonoval Kotlebov jednoduchý odkaz. Seriózny politik nemá šancu do troch slov zhrnúť veľkú politickú reformu. Protestné strany si ľudia vyberajú emotívne.

23:29 Beata Balogová:  Keď si Banská Bystrica zvolila Kotlebu za župana, veľká časť krajiny bola v šoku. Ale zjavne sa politické strany z jeho úspechu nepoučili a podcenili nebezpečný trend. Namiesto toho sa aj mnohé z týchto strán pohrávali s ohňom.

SkryťVypnúť reklamu

23:28 Aneta Világi: Ak si extrémna pravica neosloví širšie politické témy - napríklad ekonomické - nemá šancu rásť a osloviť ďalších voličov. Kotleba tlačí len na jednoduché otázky okolo Rómskej otázky či vystúpenia z NATO.

23:26 Beata Balogová: Slovensko sa môže pridať k európskemu trendu, keď sa extrémna pravica ocitne v parlamente. Štandardné politické strany podcenili frustráciu v krajine. Marián Kotleba by vniesol do parlamentu extrémizmus vo svojej najnebezpečnejšej podobe.  

23:26 Pavol Hardoš: Fico je európsky extrémny pravičiar. Kotleba je ten typ chuligána, ktorý nemá ani len oblek.

23:25 Aneta Világi: Máme sociálnu demokraciu z 19. storočia a fašistov z 30. rokov.

23:24 Pavol Hardoš: Všetky krajne pravicové strany v Európe už sú kultivovanejšie, ešte aj Jobbik už nosí obleky. Naši fašisti sú ešte primitívni.

SkryťVypnúť reklamu

23:22 Dalibor Roháč: Bude potrebné pozrieť sa detailne na financovanie strán. Tentokrát nie kvôli oligarchom a kampaniam financovaných ‘pol na pol’, ale kvôli tomu, že Kremeľ systematicky podporuje obdobné politické uskupenia v iných krajinách - a to aj finančne. Kotleba v parlamente je tak okrem iného aj bezpečnostnou hrozbou pre našu krajinu.

23:20 Aneta Világi: Víťazí extrémna pravica? Tak to sme klasická európska súčasná krajina. 

23:17 Aneta Világi: Toľko strán... z hľadiska plurality je to fajn, no nie je tu pluralita názorov aj tak. Do parlamentu sa dostali dve strany, ktoré práve teraz vznikli - Sieť a Sme rodina. Doteraz mali nováčikovia vždy problém prekonať hranicu zvoliteľnosti.

23:17 Dalibor Roháč: Sulík znie skoro až štátnicky!

23:16 Pavol Hardoš: Sulík vládu položí, ktokoľvek v nej bude.

SkryťVypnúť reklamu

23:14 Kevin Deagan Kraus k Sieti: Môžu sa diať tri veci: 1. najpravdepodobnejšie – na exit polloch je niečo zvláštne. 2. situácia sa naozaj zmenila počas dvoch týždňov bez prieskumov, ale nič na trendoch nenaznačuje, že by sa toto týkalo Siete, ktorá mala mierne stúpajúci trend. Trenčianski študenti mu dávajú 11,66 percenta, čo sa mi zdá realistickejšie. 3. Ak sa situácia zmenila, tak možno sa stalo to, že voliči Smeru sa presunuli k SaS.

23:13 Dalibor Roháč: Predseda Sulík pred chvíľou v Slovenskej televízii v takom freudovskom prerieknutí povedal, že sa pokúsia ľudí “druhýkrát nesklamať.” Exit poll ukazuje, že je šanca na akýsi zlepenec, aj keď teda s účasťou Sme rodina. Dúfam, že stredopravé strany sú dosť zodpovedné na to, aby túto šancu nepremárnili – v opačnom prípade tie voľby budú ozaj veľkým nešťastím.

SkryťVypnúť reklamu

23:11 Aneta Világi: Ešte aj pápež je progresívnejší než KDH.

23:08 Jakub Filo: KDH už je umierajúca strana, z ktorej odišli všetci mladí politici.

23:05 Dalibor Roháč: S Kotlebom bude veľký kríž. Pokiaľ nebudú dôsledne ostrakizovaní, tak sa ĽSNS rýchlo naučí parlamentnej politike. Tak, ako to bolo v prípade Jobbiku, je len otázkou času, kým sa strana zbaví fašistickej symboliky a ukáže príťažlivejšiu, profesionálnu, modernú tvár, a možno vytlačí SNS. V roku 2020 môžu byť oveľa, oveľa nebezpečnejší než dnes.

23:01 Pavol Hardoš: Môj inštinkt je, že za to môže aj moratórium na prieskumy. Takéto moratórium znižuje informačné prostredie voliča, ktorý sa potom horšie orientuje.

22:58 Dalibor Roháč:  Je to, samozrejme, ešte len exit poll, ale ak verne odráža realitu, tak je v mnohých smeroch prekvapením. Za prvé, úspech Kotlebovcov a Kollárovcov je veľkým nešťastím a odrazom toho, ako veľmi otrávil Smer atmosféru v krajine. Preberanie extrémistických tém extrémistov neumlčuje, ale posilňuje. 

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapivá je, samozrejme, distribúcia hlasov medzi stredopravé hlasy a neúspech Siete. Počkajme s nejakým post-mortem, ale možno je to varovaním pre tých, ktorí vkladajú nádej do nových politických projektov. Veľkou – a zdaľeka najdôležitejšou otázkou je stále to, aké koaličné zoskupenie sa z tohto všetkého podarí vytvoriť. Držme si palce.

22:54 Aneta Világi: Už sme mali veľmi širokospektrálnu koalíciu.

22:53 Pavol Hardoš: Ak budú v parlamente, Kollárov poslanecký klub sa rozpadne ako prvý. Nestretneme sa tu o štyri roky, ale skôr.

 

22:53 Aneta Világi: Nepredpokladám, že Kollárova strana vydrží veľmi dlho.

22:50 Pavol Hardoš: Čo sme vedeli o Kollárovi ešte pred časom? Pre mňa je to chlapík, čo mal statusy na facebooku. Asi nie som dobrý sociálny vedec.

SkryťVypnúť reklamu

22:49 Jakub Filo: Účasť Kotlebu v parlamente neotvára dvere do parlamentu len značke s dvojkrížom. Do parlamentu sa totiž z kandidátky prekrúžkujú tí najväčší fašisti a neonacisti, ktorí sa na Slovensku pohybujú. 

22:48 Kevin Deagan Kraus: Smer dostal v exit polle 27 percent (to je jediné číslo, ktorému celkom dôverujem). Focus má tendenciu podceňovať Smer vo svojich prieskumoch o takých 5-7 percent. To by znamenalo 31-33 precent, čo je asi toľko ako mu predpovedali prieskumy.

22:47 Aneta Világi: Procházka neformuluje dobre. Skáče medzi akademickým a anekdotickým, ľudia si z toho nič nevedeli vytiahnuť.

22:47 Pavol Hardoš: Nie, ak nebol poslanec, ale bol veľa v médiách. Kampaň bola málo konfrontačná, bola to kampaň z katalógu.

22:46 Aneta Világi: Procházka nebol v parlamente, mnohí na neho zabudli. Procházkovej Sieti mohlo ublížiť, že Sieť nebola v parlamente, preto sa na Procházku zabudlo.

SkryťVypnúť reklamu

22:45 Ben Cunningham: Príliš veľa opatrnosti, príliš málo charizmy na strane Siete.

22:44 Pavol Baboš: Keď učíme, ako sa správne robia ankety, študenti, ktorí brigádujú ako anketári, sa nám vysmievajú. Často nám hovoria, že keď im niekto odmietne odpovedať, natipujú ho, ako by odpovedal. Uľahčujú si tak prácu.

22:43 Pavol Hardoš: Prečo by si voliči mali vybrať zriedeného Kotlebu, ak môžu mať čistého fašistu... Stále neverím tomu, že Kotleba aj Kollár budú obaja v parlamente.

22:26 Pavol Hardoš: Kotlebovi voliči sa k svojmu rozhodnutiu v exit polloch bez hanby priznávajú, šanca, že by odpovedali inak, je malá.

22:25 Pavol Baboš: Rozmýšľam nad situáciou, že sa nebudú vedieť dohodnúť, a voľby sa budú musieť opakovať.

Prečítajte si tiež: Exit poll Markízy: Smer a KDH padli, Kollár a Kotleba bodujú Čítajte 

22:21 Pavol Hardoš: Dalo by sa povedať, že nie zlepenec, ale grcanica.

SkryťVypnúť reklamu

22:19 Pavol Baboš: Podľa exit pollov museli Kotleba, Kollár a Danko spolu prilákať ohromné množstvo voličov - spolu približne 530 000. Príde mi to nereálne.

Ktorý oligarcha takú stranu založí?

22:17 Pavol Baboš: Je možné, že mnohí voliči Smeru ostali doma. Je málo nepravdepodobné, že by prešli ku stredopravej strane. Toto je príučka pre štandardných politikov. Myslím si, že Smer sa dohodne s KDH, Mostom či Sieťou. Nech bude vo vláde hocikto, nevznikne s podporou Kotlebu. Výsledky volieb sú výstrahou pre "štandardných" politikov - Smer, KDH, Most, možno aj SaS - že niečo robia zle.

22:16 Aneta Világi: Frustrovaní nerozhodnutí možno nakoniec volili Kotlebu či Kollára z protestu. Ostatné strany ich odsudzovali.

22:15 Pavol Hardoš: Áno, Smer nastolil atmosféru, no nedokázal ju usmerniť. Toto je výsledok. Druhá verzia je, že voliči neodskočili od Smeru, ale volili nevoliči, ktorí šli po nepolitikoch.

SkryťVypnúť reklamu

Čo pomohlo Kotlebovi?

22:14 Pavol Hardoš: Veľa ľudí možno strategicky odskočilo od Siete, aby pomohli ohrozenej SaS. Taktiež SaS kategoricky odmietlo Fica.

22:12 Pavol Baboš: Nemyslím si, že exit poll by robili len v tých regiónoch, kde by mal Kotleba silnú podporu. Kotleba skončí vysoko.

22:11 Aneta Világi: Ja si myslím, že aj KDH môže vystúpiť teraz ešte trošku. Myslím si, že sa to ešte zdvihne oproti exit pollu.

Ako sa budú tie čísla meniť?

22:10 Peter Mikuláš: Kotlebu si neviem predstaviť vo vláde. Uškodil by každému.

22:09 Aneta Világi: Ani to nepotrebujú, škodili by si. Hocikto. Vláda sa dá vytvoriť aj bez Kotlebu. Na čo by si škodil, keby ich bral.

22:08 Jakub Filo: Kotleba je ako partner do koalície vylúčený.

22:07 Petr Šabata: Vidím vládu Smer, KDH a Most.

22:06 Pavol Hardoš: Chcem si počkať na reálne výsledky, ak sa to ukáže ako presné, tak je to dôsledok Ficovho diskurzu a opozície, ktorá nevedela oponovať.

22:04 Beata Balogová: Dúfajme, že sa exit poll mýli.

22:03 Pavol Hardoš: Koľko máme odtieňov hnedej?

22:01 Pavol Hardoš: Exit polly majú u nás ten problém, že v prípade chýbajúcich dát ťažko výsledok odhadovať, na základe bydliska, veku, statusu namodelovať, ako asi volil.

22:00 Voľby sa skončili. Víťazom sa podľa exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus, stala strana Smer so ziskom 27,3 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila SaS s 13,3 percentami, prvú trojku uzatvára OĽaNO-NOVA s 11,2 percentami. Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu dostala aj SNS s 8 percentami, Most-Híd so 7,3 percentami, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so 6,8 percentami, #Sieť so 6,7 percentami, Sme Rodina - Boris Kollár s 5,9 percentami a KDH s presne piatimi percentami.

Nakoľko presné sú exit polly?

21:59 Pavol Baboš: Ak by systém kopíroval historické regióny, majú šancu sa presadiť regionálni lídri. Viac volebných obvodov by dalo možnosť presadiť lokálnych lídrov. Voliči by si tak mohli vybrať ľudí, ktorých osobne poznajú.

Čo to zmení, ak Fico nebude líder na kandidátke v každom obvode?

21:54 Ján Orlovský: V týchto štyroch rokoch by mali prísť s nápadom, že nielen jeden politicky obvod.

21:53 Petr Šabata: Len či politické centrály netrvajú a neťažia z tohto volebného systému, nechcú ho zmeniť.

21:52 Aneta Világi: V uliciach znelo, že všetci na nás kašlú, títo dajú aspoň vlaky zadarmo. To sme sa dozvedeli v teréne. Ale nie je ten typ mobilizácie, že toto je strana, ktorá rieši naše problémy. Ľudia nemajú pocit, že sú tu strany, ktoré o nich stoja. Z toho, čo sme mali po regiónoch možnosť zažiť, nebola mobilizácia voličov veľmi silná. Každý išiel racionálne za tým málom, s pocitom “iní nám nedali nič, títo nám dali aspoň vlaky zadarmo”, prípadne ich oslovilo iné sociálne opatrenie. Nikde sme sa nestretli so skutočným stotožnením so Smerom ani so žiadnou inou stranou. Pre voličov neexistuje žiadna silná alternatíva.

21:49 Pavol Baboš: S našou kolegyňou, prof. Evou Malou, sme sa rozprávali o tom, že Smer je sociálna demokracia typu 19. storočia - predtým, ako prebehla industriálna revolúcia. Svoju rétoriku sústredí na chudobných, sociálne slabých a manuálne pracujúcich, ktorí možno ani ochranu nepotrebujú, no tento pocit im podsúva.

21:47 Lenka Surotchak: Bolo veľmi veľa nerozhodnutých voličov. Neviem, do akej miery predvolebné diskusie vôbec ovplyvňujú to, ako sa voliči rozhodujú. Neochota spolupráce medzi sebou, pravica medzi sebou viac bojovala ako s SNS a Smerom. Fico nepredpokladal, že v uliciach sa nastolia dôležitejšie témy ako utečenci. To spôsobilo určitý pokles percent a preto boli nervózni.

21:45 Pavol Hardoš: Podľa štúdií účasť klesá, keď nie je vízia povolebnej koalície.

21:43 Aneta Világi: Myslím si, že účasť bude okolo 60 percent.

Ako odhadujete účasť v týchto voľbách?

21:41 Pavol Hardoš: Smer vytvoril zlú atmosféru, ale je otázne, či ju vedia aj kontrolovať a zacieliť svojím smerom. Môžu z toho profitovať extrémisti, ktorí stiahnu nerozhodnutých, ale kritických na svoju stranu.

21:40 Zuzana Števulová: Nám záleží na tom, či Smer je sociálna demokracia alebo nie, ale záleží na tom voličom? Je toto druh politiky, ktorá je novou realitou? 

21:18 Peter Mikuláš: Som z katolíckeho prostredia, kde sa ku všetkej inakosti pristupovalo odmietavo. Samovývojom som prešiel do objektívnosti a veľkorysosti k mnohým témam. Treba byť citlivý a vnímavý.

21:18 Lenka Surotchak: Vládna strana hovorila, že prioritou je uchrániť nás od utečencov. Ale iniciatívy to vidia inak, hľadajú problém vo vnútri.

21:17 Jakub Filo: Spoliehame sa na ďalšiu generáciu, ale nevychovávame ju.

21:16 Lenka Surotchak: Musíme sa spojiť, každý má nejaké zručnosti. Spoločne máme ťah na bránku.

21:14 Ján Orlovský: Dôležité je poznať nástroje kontroly a vedieť ich využívať. Nestačí sa len postaviť, ale treba sa postaviť aj s tým, že viem, čo mám robiť.

21:13 Oľga Gyárfášová: To záleží na nás, či tá arogancia moci bude alebo nebude narastať. Rezervy určite sú, o tom nepochybujem.

21:07 Lenka Surotchak: Zákony máme v poriadku, už len to prevedenie. Vládna strana však odignorovala každý segment, nepridala sa k žiadnej iniciatíve, ktorá tu vznikla.

21:11 Peter Mikuláš: Kebyže mám moc ako vládna strana, roztočím magnetizmy voči Putinovi. Samozrejme, arogancia porate.

21:06 Peter Mikuláš: Justičné problémy sa začínajú v drobnostiach a jednotlivých prípadoch. Raz som sa rozprával s policajným vyšetrovateľom a pýtal sa, či ho to baví - videl som, že je to inteligentný človek, chodí do divadla a opery. Najprv sa zháčil, no potom sa priznal, že ho to nebaví. Povedal mi, že ho znechucuje hospodárska kriminalita - v momente, keď nájdu dôkazy a prípad vyriešia, prídu protidôkazy a začnú obštrukcie.

21:00 Ján Orlovský: Prevádzka štátu je u nás strašne drahá. Päťmiliónová krajina - veď to je predmestie Los Angeles. Keď máš dieťa v športovom klube, keď nedávaš sponzorské, tvoj chalan si nezahrá. Neviem si predstaviť väčšie poškodenie morálky detí, ako toto.

20:58 Peter Mikuláš: Otázne je, či je opozícia dosť znalá na to, aby dokázala vysvetľovať. Opozícia je na to, aby povedala: Takto a preto to nefunguje, a nie len emotívne kričala.

20:54 Oľga Gyárfášová: Peniaze sa u nás rozkrádajú. Prečo ešte nemáme diaľnicu do Košíc? Treba podporovať tvorbu pracovných príležitostí aj v miestach, kde ich je menej. V Amerike sa to riešilo štátnymi pozíciami, štát zamestnal menej kvalifikovaných ľudí.

20:53 Lenka Surotchak: Peniaze idú do súkromných vrecák. Na Kube sme zažili, že Castrov režim ľudí donútil starať sa o denné potreby, nemali čas sa pýtať na politické otázky. Musíme tu udržať ľudí, čo vytvoria hodnoty. 

20:52 Michal Havran: Nedá sa už dvom generáciám ľudí hovoriť, že čakajte. Pozrite sa, ako vyzeralo Nemecko vo vojne o tomto čase... To sa nedá ospravedlniť.

20:46 Ján Orlovský: Inakosť sa nenosí. LGBTI téma sa u nás odvíja od sexuálneho aktu, nehovorí sa o nich ako o ľuďoch. Nevťahujeme spoločnosť do riešení, ale dávame im skôr almužnu. Rodina sa rozpadá. Štruktúra spoločnosti je rozpadnutá. Sú tu milióny ľudí, ktorí nemajú sociálne ukotvenie v spoločnosti.

20:45 Oľga Gyárfášová: Agenda ľudských práv je u nás úplná Popoluška.

20:42 Peter Mikuláš: Nájsť v sebe dostatok sily a spôsob, ako argumentovať s ľuďmi, s ktorými nesúhlasíme, je veľmi náročný. To ma bolí najviac, tá neschopnosť počuť iné názory.

20:38 Lenka Surotchak: Nie je to len teraz, že sme sa nevedeli postaviť k nejakej veľkej téme. Ani v minulosti sme sa nevedeli postaviť napríklad k téme Rómov. Pokiaľ sa k deťom nedostanú učitelia, ktorí žili v multikulturálnej spoločnosti a rozumejú tomu prostrediu, tak tá výchova nemá šancu, pretože je to malé percento ľudí.

20:37 Oľga Gyárfášová: Argument, že sme konzervatívnejší, je jeden zo stereotypov, podobne ako to, že sme náboženská krajina. Xenofóbia neznamená konzervatívnosť.

20:31 Oľga Gyárfášová: Keď tu ten problém je, nemôžeme čakať na to, kým si spoločnosť pripraví priaznivejší názor na tieto veľké témy. Politici verejnú mienku aj vytvárajú, u nás sa politici veľmi pohodlne na tej verejnej mienke vezú. Diskurz o utečencoch bol pod dominantným vplyvom vlády a premiéra. Diskurz o utečencoch bol veľmi mantinelový, pretože nebol nikto, kto by do neho vniesol nejaké odbornejšie argumenty.

20:26 Ján Orlovský: Naprieč spoločnosťou sa o tom musíme rozprávať, ale vláda musí nastaviť rámec celej diskusie a my ostatní do toho môžeme prispieť.

Je podľa vás slovenská spoločnosť pripravená na veľké témy napríklad ako utečenecká kríza?

20:00 Ján Orlovský: Ľudia sa radi zbavujú zodpovednosti. Tak vnímajú aj voľby, že prehadzujú zodpovednosť za svoje šťastie. Politické podhubie sa musí tvoriť aktivizmom. My ani nevieme vymenovať dvoch alebo troch ľudí v jednotlivých stranách. 

19:56 Michal Havran: Hlavný problém Slovenska je stále životná úroveň. V západných krajinách sa všetky politické kampane odvíjajú od tohto. My tu musíme rúcať totémy minulosti. Ľudia sa fixujú na symbolickú politiku a potom sme nesvoji. Utekáme do lesa a hľadáme nový totem.

19:55 Lenka Surotchak: Za mečiarizmu to bolo pre nás jasné, čo je dobré a zlé.

19:52 Ján Orlovský:  Slovo dôstojnosť tu chýba. Ľudia si sociálne závidia a to posilňuje extrémizmus. Kohézia nenastane. Ploty ľahko postavíte, ťažko ich dáte dolu a s domom je to naopak.  Moje deti si plot nepamätajú. Ani fronty na hranici. Musím im to vysvetliť.

19:49 Lenka Surotchak: Nerozmýšľame o tom, ako sa naše deti uplatnia v budúcnosti. Nie sme na to pripravení. Kto má možnosť, posiela deti študovať von. Automobilky by mali peniaze na vedu nechať tu a podporovať výskum.

19:47 Oľga Gyárfášová: Chybou neexistujúcej sociálnej demokracie je, že sa nesnaží zlepiť sociálne prostredie. Práve to produkuje extrémnych voličov. Naše školstvo rozdiely nepriviera, ale zväčšuje. Máme tu celé roky sociálnu demokraciu bez budovania sociálnej kohézie.

19:44 Ján Orlovský: Ľavica by sa nemala venovať vlakom, uspokojiť sa s piatimi bodmi, keď sa deje formovania tejto paralelnej spoločnosti nenávisti.

19:43 Zuzana Števulová: Pre mňa je najdôležitejšou témou vojna na Ukrajine. Pre Európu. A vplyv ruskej propagandy.

19:41 Michal Havran: Start-upy nenávisti rastú tiež. Vedia sa postaviť za vlastné médiá a vysielače. Štruktúruje sa nám tu paralelná spoločnosť. Toto sme nezvládli. Budeme dnes večer prekvapení.

19:39 Lenka Surotchak: Je tu paralela s Mečiarizmom, vtedy sme tu mali najaktívnejšiu občiansku spoločnosť, pretože ľudia cítili, že sa musia aktivizovať.

19:31 Ján Orlovský: My sme tu na Slovensku nezažili ešte extrémnu pravicu v parlamente, aj keď vo verejnom diskurze, ako v iných krajinách. Nevidím tu takú víziu pre budúcnosť, že kam táto krajina smeruje. U nás sú deti pomaly na chvoste Európy, čo sa týka šťastia v škole. Majú najhoršie šance po opustení školy.

19:27 Oľga Gyárfášová: Veľkým sklamaním sú politické strany, lebo všetko, čo sa odohralo v krajine, sa odohralo napriek politickým stranám. Okrem prezidentských volieb to referendum bolo silnou tempou, Slovensko si potrebovalo este dobehnúť nejaké silné témy, a prediskutovať si ich.

19:25 Lenka Surotchak: Prezidentské voľby boli pre mňa nádej, lebo dodali trochu iný tón politického diskurzu.

19:17 Michal Havran: Proces modernizácie krajiny sa zabrzdil, ale to nesúviselo len s tými štyrmi rokmi, čo boli. My sa stále doťahujeme na nejakú úroveň Vyšegrádskej štvorky alebo sa akurát porovnávame s Bangladéšom.

Čo boli témy, ktoré najviac rezonovali? O čo ste sa posledné roky zaujímali? 

19:05 Beata Balogová: Dnes voliči rozhodujú o tom, či Slovensko bude jednofarebné. Jednofarebnosť nikdy neprospievala zdraviu krajiny. Rozhodnú aj o tom či časť krajiny nezhnedne, čo by bola pre Slovensko smutná správa. Dnešné voľby sú dôležité, lebo Slováci rozhodujú o smerovaní svojej krajiny na dlhé roky.  

Kto diskutuje

Pavol Baboš, politológ

Pavol Baboš je politológ pôsobiaci na Katedre politológie Univerzity Komenského v Bratislave a na Prognostickom ústave SAV. Študoval politológiu, ekonómiu a politickú žurnalistiku.

Oľga Gyárfásová, sociologička

Vyučuje na Inštitúte Európskych štúdií a medzinárodných vzťahov na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, pracuje aj ako výskumníčka a analyticky Inštitútu pre verejné otázky.

Ján Orlovský, OSF

V minulosti pracoval ako hovorca Západoslovenskej energetiky, neskôr šéfoval Asociácii hovorcov Slovenska. V súčasnosti je riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF).

Lenka Surotchak, Nadácia Pontis

Od roku 2002 vedie nadáciu Pontis.

Pavol Hardoš, vysokoškolský pedagóg

Študoval politológiu v Bratislave aj v Budapešti, v súčastnosti pôsobí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, ako aj na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií (BISLA).

Aneta Világi, politologička

Pôsobí na Katedre politológie Univerzity Komenského.

Peter Mikuláš, operný spevák

Absolvoval Vysokú školu múzických umení, pôsobí ako operný spevák v Slovenskom národnom divadle.

Ben Cunningham, komentátor

Pracuje ako spisovateľ, novinár a dokumentarista. Píše o strednej Európe pre The Economist, Politico, The Christian Science Monitor, The Slovak Spectator a iné.

Zuzana Števulová, Liga za ľudské práva

Vyštudovala právo na Trnavskej univerzite, v súčasnosti pracuje ako riaditeľka Ligy za ľudské práva.

Kevin Deegan-Krause, americký analytik

Vyučuje politológiu na Wayne State University v americkom Detroite. Jeho výskum sa zameriava na politické strany a demokraciu v Európe.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

Absolventka prestížnej Columbia University School of Journalism v New Yorku, vyštudovala aj žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Vyše desať rokov viedla redakciu anglických novín The Slovak Spectator, v súčasnosti je šéfredaktorkou denníka SME.

Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky, denník SME

Pracuje ako zástupca šéfredaktorky v denníku SME, v minulosti zastával post šéfredaktora vo viacerých českých a slovenských novinách (Mladá Fronta Dnes, české Hospodárske noviny, Pravda).

Tomáš Prokopčák, zástupca šéfredaktorky, denník SME

Študoval automatizáciu na FEI STU, skončil filozofiu na FIF UK v Bratislave: špecializoval sa na súčasnú českú a slovenskú literatúru, logiku a filozofiu vedy. Od roku 2015 je zástupcom šéfredaktorky pre SME.sk a online redakciu.

Norbert Molnár, šéfredaktor Új Szó
Od roku 2005 je šéfredaktorom  Új Szó, jediného denníka v maďarskom jazyku vydávaného na Slovensku.

Peter Schutz, komentátor
Novinár na voľnej nohe. Od augusta 2002 je komentátorom denníka SME.

Tom Nicholson, novinár
Investigatívny novinár kanadskej a britskej štátnej príslušnosti v súčasnosti pracuje v denníku SME. 

Márius Kopcsay, komentátor, spisovateľ
Spisovateľ od roku 1997 pôsobí ako politický komentátor. V súčasnosti pracuje v SME.

Zuska Kepplová, komentátorka, spisovateľka
Spisovateľka od mája 2015 pracuje v denníku SME ako komentátorka. Vyštudovala odbor Dramaturgia a scenáristika na VŠMU. Na budapeštianskej CEU vyštudovala Gender studies.

Jakub Filo, komentátor, editor, SME.sk
Hlavný editor denníka SME. Absolvent Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity a doktorandského štúdia na Fakulte Masmédií PEVŠ. V médiách pôsobí 13 rokov.

Adam Valček, novinár

V SME pracuje takmer osem rokov so 7-mesačnou pauzou v týždenníku TREND. Venuje sa najmä ekonomike, biznisu a investigatívnej žurnalistike.

Ondrej Podstupka, vedúci online magazínov, SME.sk
Šéf webových magazínov na SME.

Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk
Teológ – eschatológ, publicista, spisovateľ a šéfredaktor ľavicového portálu Jetotak.sk.

Abram Muller, holandský slovakista

Holandský špecialista na Slovensko, literárny prekladateľ, tlmočník. Založil Holandské štúdia (nederlandistika) na FiFUK. Teraz sa venuje popularizácii turizmu na Slovensku ako spolumajiteľ Amazing-Slovakia.

Dalibor Roháč, analytik v AIE vo Washingtone
Je výskumným pracovníkom v American Enterprise Institute (AEI) vo Washingtone, kde študuje európske politické a hospodárske trendy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR
Vztýčenie vlajky NATO pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Slovensko sa oficiálne stalo členom Aliancie 29. marca 2004.


TASR
Medveď hnedý.

Po incidentoch nastane vlna otázok.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu