Slováci sú vzdelaní asi ako obyvatelia štátu New York. Je to urážka či kompliment?

Slováci sú vzdelaní asi ako obyvatelia štátu New York. Je to urážka či kompliment?

Vydané 4.2.2016 o 11:00

Američania porovnávali úroveň vzdelania svojich štátov s ostatnými krajinami.

Američania si o sebe často myslia, že sú vo veľa veciach najlepší. Hoci nikomu asi nenapadne prirovnanie "múdry ako Američan."

Web HomeSnacks sa rozhodol prirovnať úroveň vzdelania v jednotlivých štátoch USA k ostatným svetovým krajinám. Porovnávali percento študentov v každom štáte, ktorí zmaturovali vtedy, keď mali, a úspešne. Druhým indikátorom bol index úrovne vzdelanosti krajín podľa OSN. Do porovnania sa im dostalo aj Slovensko, kde je podľa nich podobná úroveň vzdelania ako v severovýchodnom štáte New York.

V celosvetovom rebríčku OSN sa USA nachádzajú na 5. mieste, no naša krajina až na 37. priečke. Newyorčania sa však stále môžu cítiť lepšie ako takí obyvatelia Pennsylvánie, ktorú prirovnali ku Kirgizsku, ktoré je v medzinárodnej tabuľke na 125. mieste. Ale napríklad taktiež susediace Massachusetts je na tom tak dobre, ako svetová jednotka Nórsko.

V Spojených štátoch však ide na školstvo viac peňazí ako u nás. Kým Američania dávajú na školstvo 5,2 % svojho HDP, na Slovensku je to 4,1 %. V susednom Česku, ktoré je na 28. mieste, na školstvo minú o 0,4% percenta HDP viac než my. No v takom Nórsku je to napríklad až 6,6 %.

Nebolo by zlé na to školstvo naozaj pridať.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Mladý hejter: 98% z vás nevie vyriešiť tento siedmacky príklad, a preto učitelia štrajkujú

Najčítanejšie na Fičí.sk

Ďalšie na Fičí.sk

Čo tak ešte jeden článok ?