SME

Sajfa a Exploited zažili nezabudnuteľný výlet. Vďaka ich zážitkom pochopíš, že Košice sú výnimočné

(Zdroj: Viki Mirvajová)
Sajfa a Exploited zažili nezabudnuteľný výlet. Vďaka ich zážitkom pochopíš, že Košice sú výnimočné

Košice sú #dzivoKE.

Košice nie sú len druhým najväčším slovenským mestom, kde žijú "šaľene vychodňare", mestom, kde je neslávne známy Luník IX či oceliarne a miestom, odkiaľ Braňo a Nora Mojsejovci pravidelne útočili na zvyšok Slovenska. Košice sú nádherné mesto so srdečnou atmosférou a miestami, za ktoré sa rozhodne nemusíme hanbiť ani pred zahraničnými turistami.

Na to, aby si zistil, čo všetko metropola východu má, ti stačí pár dní. Tri dni sme v Košiciach strávili s prostorekým moderátorom Matejom Sajfom Cifrom a Exploitedom, youtuberom známym najmä pre mladšiu vekovú kategóriu. Tí sa pred časom dohodli, že zájdu do Košíc pozrieť si mesto a stretnúť sa s fanúšikmi. Od začiatku bolo jasné, že to bude "dzivoke". Aj bolo.

Deň prvý: Fanúšikovia a pivo

Cesta z Bratislavy do Košíc trvá najrýchlejším možným vlakom približne päť hodín. Ten čas ti však rýchlo zbehne, ak ťa čaká niečo príjemné. Rodený Bratislavčan Sajfa sa na Košice tešil, pre Expla z Prievidze bol výlet do Košíc vôbec prvý v živote. Chalani sa bavili aj tým, že sa učili slovíčka charakteristické pre Košice. Už vedia, čo je VKV, gadžifasko aj nožkar.

Prečítajte si tiež:Fičíme v Košiciach so Sajfom a Exploitedom: Bez VKV ale s výborným lokálnym pivom Čítajte 

Sajfa sa v slovenskom šoubiznise pohybuje už niekoľko rokov. Nebolo teda vôbec prekvapujúce, že každý, kto okolo neho prechádzal vo vlaku, sa za ním obzrel. Explovi sa darilo držať sa v anonymite až do momentu, keď o piatej vystúpil na stanici v Košiciach, kde ho už čakali desiatky deciek. S davom fanúšikov hviezdy slovenského YouTubu sme kráčali celou hlavnou ulicou až do hotela. Šialenstvo vypuklo aj počas dohodnutého stretnutia pri košickom fotopointe #dzivoKE pred košickým nákupným centrom.

Keď sa chceš v Košiciach najesť, nemusíš sa báť, že skončíš s rezňom alebo polotovarovými haluškami. V centre mesta nájdeš niekoľko podnikov s kvalitným jedlom. Niektoré majú však aj niečo navyše. Takým je napríklad reštaurácia Pivovar Hostinec, ktorá dýcha stredovekou atmosférou, no zároveň pôsobí veľmi moderne. A taká je aj jej kuchyňa - poctivá, má nápad a nebojí sa netradičných kombinácií. Pridanou hodnotou je aj domáce pivo, ktoré sa v suteréne pivovaru pripravuje remeselným spôsobom a čapuje priamo z tanku. Sajfa s Explom dostali pivo načapované od majiteľa reštaurácie Petra Škripka spolu s prednáškou o výrobe piva.

O tom, že Košice sú mestom piva, svedčí aj to, že v meste je hneď niekoľko malých pivovarov. Ďalším je pivovar Padre, ktorý pripravuje pivo Mustáž. To si chalani skúsili sami načapovať v podniku Pokhoi, v ktorom v piatok večer určite pokoj nebol. Keď sme z podniku odchádzali okolo polnoci, stále to tam žilo, baviacim sa východniarom ani neprekážalo, že si nemajú kam sadnúť a drinky si popíjali postojačky.

Deň druhý - kultúra, šport a nočný život

Košice nemajú len jednu Hlavnú ulicu s kostolom a spievajúcou fontánou, ale sú mestom, v ktorom je živý šport aj kultúra. Najlepším štartom typického dňa turistu sú raňajky v bistre Republika Východu, kde okrem dobrého jedla a kvalitnej kávy dostaneš aj lekciu miestneho nárečia.

Prečítajte si tiež:Čo sa dá stihnúť za osem hodín v Košiciach? Úžasný výhľad, luxusný stejk aj korčuľovanie s legendou Čítajte 

Košice z výšky si môžeš pozrieť z veže Dómu sv. Alžbety, historickú atmosféru pocítiš na remeselnej Hrnčiarskej ulici. Od roku 2013, počas ktorého boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry, sa v meste darí rozvíjať aj súčasné umenie a kultúru. Jedným z centier je zrekonštruovaná budova bývalej plavárne, súčasná Kunsthalle.

Jedným z najväčších zážitkov Sajfu a Expla v Košiciach bolo korčuľovanie na ľade zimného štadióna a stretnutie s legendou slovenského hokeja Vincom Lukáčom. Obľúbeným športom v Košiciach je aj basketbal, o čom sme sa presvedčili na zápase ženského družstva Good Angels Košice.

Absolútnym skvostom Košíc sú drevenice na streche paneláku na miestnom sídlisku Dargovských hrdinov. Inštaláciu s názvom Pamätník ľudovej architektúry od Tomáša Džadoňa stojí za to vidieť aj z diaľky. Náš zážitok bol však ešte intenzívnejší, keďže sme stáli priamo na streche medzi drevenicami. Zážitkom bola aj samotná jazda k dreveniciam, turistická agentúra Authentic tour chalanov k paneláku odviezla starou embéčkou.

Turisticky nabitý deň doplnila návšteva niekoľkých vynikajúcich podnikov. Výborný stejk nám ponúkli v Rosto Steak House, ochutnať najlepšiu whisky sa dá v podniku DvaDve a posedieť si pri pive, živej hudbe a tradičnom jedle v Pube u Kohúta. "Myslím si, že ponuka reštaurácií je na úrovni. Sú tu podniky, v ktorých sa dá objednať dobré víno, majú príjemnú obsluhu a ľudia, ktorí v nich pracujú, vedia, ako napríklad pripraviť a naservírovať dobrý stejk," opísal svoje dojmy Sajfa.

V noci to v Košiciach tiež žije. Mekkou alternatívnejšej kultúry je Tabačka, my sme v priestoroch starej Tabačky zažili koncert skupiny Modré hory. Na tradičnú diskotéku so šracmi v košeliach a čajočkami na podpätkoch sme zašli do Jazzu. Aj nočný život v meste je skvelý vďaka ľuďom, dať sa do reči v podniku s človekom, ktorého vidíte prvý raz v živote, je naozaj jednoduché.

Deň tretí - Peter Stašák, poklad a lúčenie

Keď sa zobudíš po noci pitia s východniarmi, musíš začať raňajkami šampiónov. V prípade Expla a Sajfu to boli skôr raňajky so šampiónom, keďže ráno o deviatej ich v známej Kaviarni Slávia čakal spevák Peter Stašák. Pred kaviarňou zasa Expla jeho fanúšikovia. Youtuber si vyskúšal aj to, aké je to točiť nie doma na gauči, ale v profesionálnom televíznom štúdiu.

Prečítajte si tiež:V tretí deň výletu ukázali Košice svoje skutočné poklady. 2920 zlatých mincí a Petra Stašáka Čítajte 

Ani tretí deň nebol bez kultúry. Košický zlatý poklad a výstavu Salvadora Dalího si chalani pozreli vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, navštívili Kasárne Kulturpark a zabavili sa v Steel parku. Medzitým stihli aj obed v reštaurácii ponúkajucej najmä tradičné slovenské špeciality Villa Regia.

Najťažším bodom programu bolo lúčenie s Košicami. "Perfektní ľudia, úžasné podniky, skvelé jedlo, krásne mesto a úžasní fanúšikovia, takže Košice sú fakt super," zhodnotil chvíľu pred odchodom vlaku z Košíc do Bratislavy Exploited. Sajfov názor na mesto je podobný: "Košice sú absolútne úžasné mesto a strašne im závidím to, že sú tam fantastickí ľudia. Najedli sme sa, požúrovali sme, pochodili sme a stretli sme úžasných ľudí."

Pozri si video z trojdňového výletu Sajfu a Exploiteda v Košiciach:

Ak si v Košiciach ešte nebol, inšpiruj sa výletom Sajfu a Exploiteda a zamier na východ. Ako hovoria Košičania - bude dzivo.

Tento článok bol vytvorený s podporou organizácie Visit Košice.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto linku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Chceme byť prví, na koho si spomeniete, keď nemáte chuť na strohé spravodajstvo ani prvoplánový bulvár. Spoznaj, zabav sa, inšpiruj sa a pošli ďalej. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu