SME

Sajfa a Exploited zažili nezabudnuteľný výlet. Vďaka ich zážitkom pochopíš, že Košice sú výnimočné

(Zdroj: Viki Mirvajová)
Sajfa a Exploited zažili nezabudnuteľný výlet. Vďaka ich zážitkom pochopíš, že Košice sú výnimočné

Košice sú #dzivoKE.

Košice nie sú len druhým najväčším slovenským mestom, kde žijú "šaľene vychodňare", mestom, kde je neslávne známy Luník IX či oceliarne a miestom, odkiaľ Braňo a Nora Mojsejovci pravidelne útočili na zvyšok Slovenska. Košice sú nádherné mesto so srdečnou atmosférou a miestami, za ktoré sa rozhodne nemusíme hanbiť ani pred zahraničnými turistami.

Na to, aby si zistil, čo všetko metropola východu má, ti stačí pár dní. Tri dni sme v Košiciach strávili s prostorekým moderátorom Matejom Sajfom Cifrom a Exploitedom, youtuberom známym najmä pre mladšiu vekovú kategóriu. Tí sa pred časom dohodli, že zájdu do Košíc pozrieť si mesto a stretnúť sa s fanúšikmi. Od začiatku bolo jasné, že to bude "dzivoke". Aj bolo.

Deň prvý: Fanúšikovia a pivo

Cesta z Bratislavy do Košíc trvá najrýchlejším možným vlakom približne päť hodín. Ten čas ti však rýchlo zbehne, ak ťa čaká niečo príjemné. Rodený Bratislavčan Sajfa sa na Košice tešil, pre Expla z Prievidze bol výlet do Košíc vôbec prvý v živote. Chalani sa bavili aj tým, že sa učili slovíčka charakteristické pre Košice. Už vedia, čo je VKV, gadžifasko aj nožkar.

Prečítajte si tiež:Fičíme v Košiciach so Sajfom a Exploitedom: Bez VKV ale s výborným lokálnym pivom Čítajte 

Sajfa sa v slovenskom šoubiznise pohybuje už niekoľko rokov. Nebolo teda vôbec prekvapujúce, že každý, kto okolo neho prechádzal vo vlaku, sa za ním obzrel. Explovi sa darilo držať sa v anonymite až do momentu, keď o piatej vystúpil na stanici v Košiciach, kde ho už čakali desiatky deciek. S davom fanúšikov hviezdy slovenského YouTubu sme kráčali celou hlavnou ulicou až do hotela. Šialenstvo vypuklo aj počas dohodnutého stretnutia pri košickom fotopointe #dzivoKE pred košickým nákupným centrom.

Keď sa chceš v Košiciach najesť, nemusíš sa báť, že skončíš s rezňom alebo polotovarovými haluškami. V centre mesta nájdeš niekoľko podnikov s kvalitným jedlom. Niektoré majú však aj niečo navyše. Takým je napríklad reštaurácia Pivovar Hostinec, ktorá dýcha stredovekou atmosférou, no zároveň pôsobí veľmi moderne. A taká je aj jej kuchyňa - poctivá, má nápad a nebojí sa netradičných kombinácií. Pridanou hodnotou je aj domáce pivo, ktoré sa v suteréne pivovaru pripravuje remeselným spôsobom a čapuje priamo z tanku. Sajfa s Explom dostali pivo načapované od majiteľa reštaurácie Petra Škripka spolu s prednáškou o výrobe piva.

O tom, že Košice sú mestom piva, svedčí aj to, že v meste je hneď niekoľko malých pivovarov. Ďalším je pivovar Padre, ktorý pripravuje pivo Mustáž. To si chalani skúsili sami načapovať v podniku Pokhoi, v ktorom v piatok večer určite pokoj nebol. Keď sme z podniku odchádzali okolo polnoci, stále to tam žilo, baviacim sa východniarom ani neprekážalo, že si nemajú kam sadnúť a drinky si popíjali postojačky.

Deň druhý - kultúra, šport a nočný život

Košice nemajú len jednu Hlavnú ulicu s kostolom a spievajúcou fontánou, ale sú mestom, v ktorom je živý šport aj kultúra. Najlepším štartom typického dňa turistu sú raňajky v bistre Republika Východu, kde okrem dobrého jedla a kvalitnej kávy dostaneš aj lekciu miestneho nárečia.

Prečítajte si tiež:Čo sa dá stihnúť za osem hodín v Košiciach? Úžasný výhľad, luxusný stejk aj korčuľovanie s legendou Čítajte 

Košice z výšky si môžeš pozrieť z veže Dómu sv. Alžbety, historickú atmosféru pocítiš na remeselnej Hrnčiarskej ulici. Od roku 2013, počas ktorého boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry, sa v meste darí rozvíjať aj súčasné umenie a kultúru. Jedným z centier je zrekonštruovaná budova bývalej plavárne, súčasná Kunsthalle.

Jedným z najväčších zážitkov Sajfu a Expla v Košiciach bolo korčuľovanie na ľade zimného štadióna a stretnutie s legendou slovenského hokeja Vincom Lukáčom. Obľúbeným športom v Košiciach je aj basketbal, o čom sme sa presvedčili na zápase ženského družstva Good Angels Košice.

Absolútnym skvostom Košíc sú drevenice na streche paneláku na miestnom sídlisku Dargovských hrdinov. Inštaláciu s názvom Pamätník ľudovej architektúry od Tomáša Džadoňa stojí za to vidieť aj z diaľky. Náš zážitok bol však ešte intenzívnejší, keďže sme stáli priamo na streche medzi drevenicami. Zážitkom bola aj samotná jazda k dreveniciam, turistická agentúra Authentic tour chalanov k paneláku odviezla starou embéčkou.

Turisticky nabitý deň doplnila návšteva niekoľkých vynikajúcich podnikov. Výborný stejk nám ponúkli v Rosto Steak House, ochutnať najlepšiu whisky sa dá v podniku DvaDve a posedieť si pri pive, živej hudbe a tradičnom jedle v Pube u Kohúta. "Myslím si, že ponuka reštaurácií je na úrovni. Sú tu podniky, v ktorých sa dá objednať dobré víno, majú príjemnú obsluhu a ľudia, ktorí v nich pracujú, vedia, ako napríklad pripraviť a naservírovať dobrý stejk," opísal svoje dojmy Sajfa.

V noci to v Košiciach tiež žije. Mekkou alternatívnejšej kultúry je Tabačka, my sme v priestoroch starej Tabačky zažili koncert skupiny Modré hory. Na tradičnú diskotéku so šracmi v košeliach a čajočkami na podpätkoch sme zašli do Jazzu. Aj nočný život v meste je skvelý vďaka ľuďom, dať sa do reči v podniku s človekom, ktorého vidíte prvý raz v živote, je naozaj jednoduché.

Deň tretí - Peter Stašák, poklad a lúčenie

Keď sa zobudíš po noci pitia s východniarmi, musíš začať raňajkami šampiónov. V prípade Expla a Sajfu to boli skôr raňajky so šampiónom, keďže ráno o deviatej ich v známej Kaviarni Slávia čakal spevák Peter Stašák. Pred kaviarňou zasa Expla jeho fanúšikovia. Youtuber si vyskúšal aj to, aké je to točiť nie doma na gauči, ale v profesionálnom televíznom štúdiu.

Prečítajte si tiež:V tretí deň výletu ukázali Košice svoje skutočné poklady. 2920 zlatých mincí a Petra Stašáka Čítajte 

Ani tretí deň nebol bez kultúry. Košický zlatý poklad a výstavu Salvadora Dalího si chalani pozreli vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, navštívili Kasárne Kulturpark a zabavili sa v Steel parku. Medzitým stihli aj obed v reštaurácii ponúkajucej najmä tradičné slovenské špeciality Villa Regia.

Najťažším bodom programu bolo lúčenie s Košicami. "Perfektní ľudia, úžasné podniky, skvelé jedlo, krásne mesto a úžasní fanúšikovia, takže Košice sú fakt super," zhodnotil chvíľu pred odchodom vlaku z Košíc do Bratislavy Exploited. Sajfov názor na mesto je podobný: "Košice sú absolútne úžasné mesto a strašne im závidím to, že sú tam fantastickí ľudia. Najedli sme sa, požúrovali sme, pochodili sme a stretli sme úžasných ľudí."

Pozri si video z trojdňového výletu Sajfu a Exploiteda v Košiciach:

Ak si v Košiciach ešte nebol, inšpiruj sa výletom Sajfu a Exploiteda a zamier na východ. Ako hovoria Košičania - bude dzivo.

Tento článok bol vytvorený s podporou organizácie Visit Košice.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto linku.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Piatoček: O neužitočných idiotoch a prenasledovaní ví-ťa-za

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.

11 h

Kuffa, Krajniak a iné biele heterosexuálne individuá (podcast Piatoček)

Voloďa sa rozbehol a Matovič je sexistický tragéd týždňa.

9. apr

Podcast Piatoček: Trápnejšia ako Matovič je už len RTVS

Vypočujte si nový diel podcastu.

19. mar

Podcast Piatoček: V mene Mareka, Krajčího a Ducha Svätého

Vypočujte si humoristický podcast.

12. mar