Eastern Hipster: Urinoteória - nezvratné dôkazy o tom, že pisoáre sú nástrojom zla

Močenie do pisoárov je stresujúca záležitosť, o tom niet pochýb. Dá sa tomu vyhnúť?

(Zdroj: Flickr.com)

Pisoáre sú stresujúce.

Povedzme si úprimne? Kto z vás má pisoár doma? A kto by chcel pisoár doma? Ak by sa nejednalo o umelecké dielo od Marcela Duchampa, tak asi nikto.

Pisoáre sú neprirodzená vec, ktorá má za úlohu prispieť k rýchlejšej premávke na záchodoch, čo je ďalší prejav dnešnej uponáhľanej doby. Pristúpiť, rozopnúť zips, uľaviť si, odchod. Preto sa nikdy nebudeme v podnikoch a na letiskách cítiť ako doma. Lebo predsa len je to rozdiel, keď vás doma čaká vyhriata doska a časopisy. A možno aj encyklopédia, ak si chceme rozšíriť obzory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Boli vymyslené ako nástroj mužskej dominancie.

Ženy neustále bojujú za svoje práva. Síce dostali volebné právo už v roku 1919, ale cez jednu vec sa stále nevedia preniesť a cítia veľkú krivdu. Čo to je? Že nemôžu slobodne čúrať, kde sa im zachce.

Francúzi dali svetu prvotriedne víno, syry, eleganciu a pôvab. A pouličné pisoáre, ktorými ukázali svoju zákernosť. Až do 90. rokov parížskym uliciam dominovali pisoáre, kde si muži mohli uľaviť a provokovať tak svoje manželky. A dnes sa niektoré pisoáre objavujú aj na uliciach iných metropol ako vztýčený prostredník ženskému pohlaviu.

Prispievajú k rodovej nerovnosti. Akože fakt.

Feministky kričia, že treba zrovnoprávniť mužov a ženy. Homolobby kričí, že každý si môže slobodne vybrať svoje pohlavie. A prídeme na verejný záchod a hneď máme problém.

SkryťVypnúť reklamu

Mužské záchody majú pisoáre, ženské nie. Nie je toto diskriminácia? Asi áno. Ale čo by robili ženy s pisoármi na svojich záchodoch? Alebo čo ak by sa niektoré ženy rozhodli používať pisoáre, pretože sa v skutočnosti cítia byť mužmi? No po tomto by ostal asi iba veľký bordel.

Preto musím vyzdvihnúť legendárne Bistro Vanesa, kde je jeden špinavý záchod pre všetkých. Vanesa nediskriminuje. Choďte močiť do Vanesy.

Ich kompozícia nerešpektuje volanie prírody.

Nech si o evolučnej teórii Charlesa Darwina myslíte čokoľvek, človek je tiež teritoriálny tvor a pisoáre boli rozvrhnuté tak, aby ubližovali aj mužom.

Ako sa značkuje teritórium? Predsa močením do rohov. Aký zmysel potom má stredný pisoár? Žiaden, iba v nás vyvolať nepríjemný pocit a úzkosti. Keď je ľavý pisoár obsadený, pravý pisoár obsadený, čo budete robiť? Keby to bolo ako v hre Tetris, riešenie by bolo jednoduché. Ale toto nie je Tetris!

SkryťVypnúť reklamu

Narušujú intímnu zónu.

Existujú aj pisoáre, pri ktorých neplatia žiadne pravidlá, pretože neviete, kam sa máte postaviť. Jedná sa o jeden pozdĺžny plech, z ktorého to prská na všetky strany. Áno, reč je o záchodoch v KC Dunaj.

Je leto, čilujete si na teraske, príde to na vás, idete sa vymočiť, stojíte pri pisoáre, zrazu ku vám pristúpi podnapitý týpek a začne prskať na všetky strany. A potom stojíte na terase, snažíte sa na to zabudnúť, ale keď sa pozriete na svoju nohu, cítite sa zneuctený.  Pretože ste si práve absolvovali veci, ktoré ste si chceli radšej nechať na tretie rande.

Vedú k ďalším zverstvám.

Možno ste sa stretli s tým, že ste v podniku prišli na záchod a neveríte vlastným očiam. V niektorých podnikoch do pisoáru umiestňujú veci, ktoré by ste v pisoáre neočakávali. Napríklad, futbalovú bránu. Asi manažment reštaurácie myslel na hravé povahy.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým otáznikom ale ostávajú citrusové plody nahádzané do pisoáru. Nestačí osviežovač? Čo to má znamenať? Sviežosť? Čerstvosť? Exotiku?

A keď sa vás čašníčka spýta, či si dáte čaj aj s citrónom, odpoveď je jednoznačná.

Robia z ľudí, ktorí preferujú kabínku, slabochov.

Chodiť močiť do kabínky nie je otázkou slabosti, ani hanblivosti. Je to otázkou komfortu a súkromia, na ktorú sme prirodzene zvyknutí z našich domov. A čo je lepšie útočisko pri nafukovaní ako kabínka?

Prispievajú k trápnym spoločenským situáciám.

Močenie je intímny moment, keď si človek chce osamote uľaviť z ťažkosti, ktoré so sebou močový mechúr prináša. Ale kvôli pisoárom v tom nie sme sami. Zrazu sa musíme zhromažďovať na jednom mieste pri aktivite, na ktorú neexistujú spoločenské normy. Alebo áno? Platí bontón aj pri močení? Je prejavom slušnosti pozdraviť svojich kumpánov pri močení? Kto pozná odpovede na tieto otázky, ak nie priekopnička spoločenskej etikety a diplomatického protokolu Magda Vášaryová? Pani Magda? Pani Magda?

SkryťVypnúť reklamu

Aha, zabudol som, pani Magda pisoár nepoužíva, pani Magda je predsa dáma.

Ale pokúsme sa povedať pár základných pravidiel, s ktorými by určite súhlasila aj pani Magda.

 

Pravidlá etikety pri pisoároch:

1. Močenie je privátny akt, preto to skúste rešpektovať a zachovať celú situáciu privátnou.

2. Nesnažte sa nadväzovať konverzáciu a sústreďte sa na to, prečo ste tam prišli. Žiaden small talk, žiadne filozofické otázky, žiadne rozptyľovanie.

3. Odpustite si priateľské gestá, napríklad, búchanie po chrbte. Môže to viesť k nepríjemnej nehode.

4. Ak sa to dá, udržujte odstup a rešpektujte privátnu zónu. Takže obsadzujte pisoáre po krajoch a vyhýbajte sa tým v strede.

5. Ak nie je možné udržiavať odstup, nepozerajte sa do vedľajšieho pisoáru. Môže to evokovať nekalé zámery alebo závisť.

SkryťVypnúť reklamu

6. Neusmievajte sa na ľudí pri susedných pisoároch. Opäť to môže evokovať nekalé zámery, tak sa skúste trošku krotiť. Šanca, že to zájde ďalej, je štatisticky daná na 4%.

7. Umyte si potom ruky. Ak nekalé zámery vyšli, umyte si ich dvakrát. A možno aj tú nohu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu