SME

Bol si už niekedy v Košiciach? Inšpiruj sa našimi trasami mestom a vyraz na východ

(Zdroj: Flickr CC Istvan)
Bol si už niekedy v Košiciach? Inšpiruj sa našimi trasami mestom a vyraz na východ

V Košiciach je kultúra, história, slávni ľudia aj dobré pivo.

Košice sú mestom, na ktoré sú miestni veľmi hrdí. My ti ukážeme, že sa ti do Košíc oplatí ísť aj ako turistovi.

Jednou z vecí, ktorá je v Košiciach lepšia ako v Bratislave, je hlavná železničná stanica, ktorá je už z veľkej časti zrekonštruovaná. Tam, kde zrekonštruovaná je, vyzerá ozaj dobre.

Loading

...

Ak si teda prišiel do Košíc vlakom, potešil si sa, že stanica blízko ukrajinských hraníc je krajšia než tá blízko hraníc rakúskych, vyber si jednu z našich tour a spoznávaj metropolu východu.

1. Tradičná tour pamiatkami

Ak niekto ide do Košíc po prvý raz, musí ísť na najznámejšie miesta, inak by mu nikto neveril, že v Košiciach naozaj bol. Pre takýto prípad je tu táto trasa:

1. Jakabov palác → 2. Hrnčiarska ulica → 3. Miklušova väznica → 4. Východoslovenské múzeum → 5. Levočský dom → 6. Divadlo → 7. Spievajúca fontána → 8. Dóm svätej Alžbety

Ak do Košíc prídeš autobusom alebo vlakom, cestou do mesta sa pokocháš Jakabovým palácom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Určite sa prejdi úzkou Hrnčiarskou uličkou, známou ako ulička remesiel. Po Hrnčiarskej sa dostaneš do Miklušovej väznice a katovho bytu, kde si pozrieš mučiareň a iné stredoveké hrôzy.

Ak sa prejdeš na Námestie Maratónca mieru, tak sa zastav v hlavnej budove Východoslovenského múzea, kde je napríklad aj Košický zlatý poklad. Ak vyhladneš a chceš sa udržať v pamiatkovo-historickej nálade, prejdi sa Hlavnou ulicou a zájdi na obed do Levočského domu, piatej najstaršej reštaurácie na svete.

V meste potom absolvuješ ďalšie povinné jazdy - pozrieš si budovu divadla, park so spievajúcou fontánou, na ktorú sa cudzinci sťažujú, že vôbec nespieva, ale len strieka do hudby. Svoju trasu zakončíš v Dóme svätej Alžbety, najväčšom kostole na Slovensku.

Prečítajte si tiež:Veľký sprievodca Bratislavou: Týchto 6 trás ti pomôže vymyslieť program pre návštevu Čítajte 

​2. Alternatívna tour

Ak na históriu veľmi nie si, v Košiciach nájdeš aj súčasnú kultúru a umenie.

1. Trieda SNP (panelákova maľba) → 2. Kasárne Kulturfabrik → 3. Kunsthalle → 4. Krčma nositeľa radu práce → 5. Pamätník ľudovej architektúry → 6. Tabačka → 7. Collosseum

Svoju prehliadku mesta môžeš začať na Triede SNP, kde nájdeš najväčšiu maľbu na paneláku v Čechách aj na Slovensku od Poliaka Penera Bezta.

Potom sa prejdi do košických centier súčasnej kultúry - do Kulturparku Kasárne. Na umeleckej vlne ťa udrží návšteva Kunsthalle blízko košického Mestského parku.

Počas tour dňa sa posilni pivom v košickej ikonickej Krčme nositeľa radu práce, kde sa pokocháš nanajvýš socialistickým realizmom a Leninovými portrétmi.

Ak do Košíc zamieriš v blízkom čase, stihneš si ešte pozrieť Pamätník ľudovej architektúry, teda drevenice na vrchu paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov. Keďže je pamätník od mesta dosť ďaleko, podarí sa ti previesť aj košickou MHD.

Večer sa choď určite pozrieť do Tabačky. Obľúbenej krčmy, kaviarne, bistra a priestoru pre koncerty a párty v jednom. Ak ti bude málo, noc zakonči v Collosseu, kde si dáš lacné pivo a stretneš výkvet košických subkultúr.

3. Tour (ne)slávne známymi miestami

Ak budeš mať čas, chuť a odvahu, zájdi na miesta, o ktorých každý čítal alebo ich videl v telke, ale málokto ich reálne navštívil.

1. Pereš → 2. Luník IX → 3. Vila Pavla Pašku → 4. Kaviareň Slávia

Mestskou hromadnou dopravou sa môžeš zaviesť na Pereš, do štvrti známej ako bydlisko najznámejšieho košického páru. Potom môžeš nejaký čas stráviť hľadaním domu Nory, Braňa, Kusaja a Udaja.

Po ceste naspäť do mesta môžeš na vlastnej koži zažiť Luník IX, aby si sa presvedčil, či všetko, čo sa o tomto sídlisku píše, je naozaj pravda.

Odvez sa späť na stanicu, prejdi sa košickým mestským parkom a obdivuj veľkú okázalú stavbu, známu ako vilu bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Toto spoznávanie Košíc nemôžeš zakončiť inak než návratom na Hlavnú ulicu a posedením v ikonickej Kaviarni Slávia, kde zvykol spievať Peter Stašák.

4. Košický pub crawling

Ak si gastronomicko-alkoholický nadšenec, v Košiciach sa ti určite bude páčiť. Za posledné roky tam vyrástlo množstvo podnikov, kde sa dosýta naješ aj napiješ.

1. Republika Východu → 2. Golem → 3. Kom'in → 4. Dobré časy → 5. Pub U Kohúta → 6. Jazz

Na raňajky zájdi na Hlavnú do Republiky Východu, kde okrem jedla a dobrej kávy dostaneš aj lekciu východoslovenského nárečia.

Ak sa trochu prejdeš, dostaneš sa na Dominikánske námestie, kde ochutnáš nefiltrované pivo Golem, ktoré sa varí a ponúka iba v tejto reštaurácii.

Opäť sa prejdi mestom za ďalším dobrým pivom a jedlom, napríklad do podniku Kom'in na Žriedlovej ulici.

Ďalšou pivnou zastávkou je podnik Dobré časy. Ak si naozajstným pivným nadšencom, tak sa v tomto podniku zdržíš dlhšie, keďže pub ponúka desiatky pív.

Na večeru (a pivo) môžeš zájsť napríklad do Pubu U Kohúta. Okrem jedla a nápojov tam možno zažiješ aj koncert nejakého lokálneho hudobníka.

Loading

...

Večer musíš zakončiť na Kováčskej ulici, ideálne v typickom košickom diskotékovom klube, akým je napríklad Jazz.

PS: Odporúčame jednotlivé body tejto tour radšej premiešať s miestami spomínanými v programoch vyššie.

Toto však určite nie sú všetky miesta, ktoré stojí za to navštíviť v Košiciach. Choď a uvidíš.

Tento článok bol vytvorený s podporou organizácie Visit Košice.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto linku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudovala som na FMK UCM v Trnave (PhD.). Mám rada vtipných ľudí, Beatles, Agathu Christie kávu a snowboarding. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu