SME

Veľký sprievodca Bratislavou: Týchto 6 trás ti pomôže vymyslieť program pre návštevu

(Zdroj: fotky.sme.sk/pretorian)
Veľký sprievodca Bratislavou: Týchto 6 trás ti pomôže vymyslieť program pre návštevu

Kam zobrať kamarátov, ktorí ťa prídu navštíviť v Bratislave?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Navštívil ťa už v Bratislave kamarát, ktorý očakával prehliadku mesta, no ty si nevedel, čo mu máš vlastne ukázať? V našom malom veľkomeste je oveľa viac zaujímavých miest, ako by sa zdalo. Vo Fičí sme sa zamysleli a dali dokopy 6 rozličných verzií turistickej trasy po BratisLOVE. Aby si vedel, kam máš zájsť, keď sa najbližšie ocitneš v úlohe sprievodcu.

Miesta sme vybrali na základe toho, čo máme radi my a naši kamaráti, čo odporúčajú turisti na Tripadvisore a obyvatelia mesta na mpba.sk. Ak vieš tieto trasy ešte vylepšiť, smelo do toho. Dúfam, že poslúžia ako inšpirácia a nestratíš sa ani v mojich precíznych skicárových mapkách, do ktorých som vložila celé srdce a moje pokročilé grafické schopnosti (HaHa).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Bol si už niekedy v Košiciach? Inšpiruj sa našimi trasami mestom a vyraz na východ Čítajte 

1. Pamiatky pre klasikov

1. Most SNP (UFO)  → 2. Rybné námestie (bývalá synagóga) → 3. Dóm sv. Martina →  4. Galéria mesta Bratislava (Pálffyho palác) → 5. Koun (v lete) → 6. Hviezdoslavovo námestie (Historická budova SND a Reduty) → 7. Orbis Street Food →  8. Urban House9. Primaciálne námestie (Primaciálny palác, Stará radnica) → 10. Hlavné námestie11. Michalská brána12. po Zámockej k budove NR SR → 13. Bratislavský hrad → 14. po schodoch do Bermuďáku na Židovskú (Le Šenk, u Andyho, Vydrica, u Čerta) → 15. Subclub

Ideálna trasa pre tých, ktorí v Bratislave ešte neboli. Začnete pri Moste SNP, kde môžete v prípade záujmu a dobrého počasia navštíviť UFO. Aspoň budeš mať aj ty konečne dôvod vyviezť sa hore. Vrátite sa na Rybné námestie, kde návšteve ukážeš, kde kedysi stála synagóga, ktorú práve pre stavbu Mosta SNP zbúrali. Hneď o kúsok ďalej je Dóm sv. Martina. Po Panskej budete pokračovať k Pálffyho palácu, kde sídli Galéria mesta Bratislavy. Práve tu sa oplatí zájsť, pretože tam okrem iného nájdete aj inštaláciu Pasáž od Mateja Kréna, ktorá je vytvorená z asi 15-tisíc kníh a zrkadiel. Odtiaľ naozaj chcete fotku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

V lete určite neobíďte Koun a vystojte si rad na tú najlepšiu zmrzlinu. Cez podchod potom môžete prejsť na Hviezdoslavovo námestie k historickej budove Slovenského národného divadla a k Redute. Z Hviezdka zamierte po Laurinskej najesť sa do Orbis Street Food a posilniť sa kofeínom do Urban House-u. Uršulínskou ulicou sa potom dostanete na Primaciálne námestie, kde je (prekvapivo) Primaciálny palác a budova Starej radnice.

Loading

...

Odtiaľ sa cez Hlavné námestie prejdite k Michalskej bráne a pokračujte k električkovému tunelu a hore Zámockou ulicou, po ktorej sa dostanete až k budove parlamentu a k Bratislavskému hradu. Ukážeš hosťovi Dunaj a Petržalku, zídete po schodoch na Židovskú a stratíte sa v "Bermuďáku", kde máte na výber z viacerých podnikov ako Le Šenk, Gallery Andy, Vydrica či U Čerta. Ak vás Bermuďák vyvrhne až v neskorých nočných hodinách a s príslušným promile v krvi, môžete noc doraziť v neďalekom Subclube

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

2. Alternatíva pre tých, ktorí Staré mesto už videli

1. Kamenné námestie2. Modrý kostolík → 3. U Kubistu  /  4. Bistro Soho5. Stará tržnica6. Námestie SNP7. Kunsthalle8. Foxford Martinus → 9. Námestie slobody10. Rozhlas11. Úrad vlády12. Papaya13. Prezidentský palác a záhrada → 14. z Hodžovho námestia linkou č.147 na Slavín 15. Horský park16. Libresso Horáreň / 17. Funus18. Randal / MMC / A4

Stretnite sa na Kamennom námestí, kde síce nie je veľmi čo ukazovať, možno okrem kameňa v jeho strede, ale je to odtiaľ kúsok k Modrému kostolíku. Pred ďalšou cestou sa posilnite buď v bistre U Kubistu, alebo zájdite do Soho. Odtiaľ choďte na Námestie SNP k Starej tržnici, a ak má návšteva chuť na trochu umenia, vojdite aj do Kunsthalle. Keď príde čas na kávu, dajte si ju vo Foxforde na Obchodnej. Aj samotné kníhkupectvo Martinus je pastvou pre oči a raj každého knihomoľa. Prípadne sa v ňom dajú nájsť aj suveníry krajšie než gýče z turistických obchodov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Závan minulého režimu pocítite z Námestia slobody, bývalého Gottka. Po ňom sa dostanete k originálnej budove Slovenského rozhlasu. Zastaviť sa môžete aj na jej terase, v lete sa tam dá posedieť a v zime zohriať na ich vlastných vianočných trhoch. Peknou ulicou popri Úrade vlády SR sa prejdite k vietnamskej reštaurácii Papaya, kde sa môžete najesť, ak by vám už náhodou stihlo vytráviť. Alebo rovno pokračujte k Prezidentskému palácu na Hodžovo námestie, odkiaľ sa s mini autobusom č. 147 vyveziete hore na Slavín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Po tom, čo si vychutnáte výhľad, môžete sa prejsť do neďalekého Horského parku, pri ktorom sú hneď dva milé podniky, kaviareň Libresso Horáreň alebo legendárna krčma Funus. Ak po ich návšteve zvládnete cestu dole kopcom, nasmerujte si to popri stanici na Karpatskú na pivo či koncert v trojlístku Randal / MMC / A4.

Loading

...

3. Väčší okruh s výletom

1. raňajky v Moods na Rybnom námestí / 2. Mondieu na Panskej → 3. Most SNP (UFO) → 4. spod mosta linkou č. 28 na Devín5. po návrate prechádzkou cez Staré mesto do Minervy6. Káva.bar7. Bratislavský hrad8. NuSpirit Club

SkryťVypnúť reklamu

Raňajky sú základ dňa, tak si ich dajte v Moods na Hviezdoslavovom námestí alebo zájdite na Panskú do Mondieu. Takto posilnení si pozrite Bratislavu z výšky vyhliadky na UFO. Prejdite pod Most SNP, kde sadnite na autobus č. 28 a odvezte sa k hradu Devín. Okrem samotného hradu je pôsobivý aj sútok Dunaja a Moravy, a tiež devínsky ríbezlák.

Loading

...

Linka č. 28 vás zavezie aj naspäť pod most SNP. Staré mesto návšteve ukážeš počas prechádzky na burger do Minervy. Okrem slávneho okienka sa tam dá aj posedieť. Dobrú kávu vám potom spravia v Káva.bar-e pri električkovom tuneli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Odtiaľ sa vyberte hore Zámockou na Bratislavský hrad. Pro tip - na detskom ihrisku sú celkom solídne hojdačky, ktoré bez problémov udržia dospelých ľudí. Pekný deň môžete potom ukončiť v NuSpirit clube na Štúrovej (už je zrekonštruovaná).

Loading

...

4. Pre milovníkov umenia

1. Stará tržnica2. Kunsthalle3. TUTO4. Nedbalka5. cez Laurinskú na Hviezdoslavovo námestie k historickej budove SND a Redute → 6. Regal Burger7. SNG8. Berlinka  → 9. po nábreží na loď do Danubiany / 10. po nábreží k novému SND na bus č. 90 do Danubiany → naspäť → 11. RockOK12. Bistro Vanesa13. KC Dunaj

Prehliadku pre umeniachtivých začnite pred Starou tržnicou na Námestí SNP. Odtiaľ prejdete len cez cestu do Kunsthalle. Po prvej porcii umenia môžete svoje dojmy prebrať nad kávou v kaviarni TUTO v budovej Starej tržnice. Z nej zamierte do galérie Nedbalka na Nedbalovej ulici, ktorá sa sústreďuje na slovenské moderné umenie 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Cez Laurinskú ulicu sa potom dostanete na Hviezdoslavovo námestie, kde návšteve ukážeš historickú budovu Slovenského národného divadla a Redutu, budovu Slovenskej filharmónie. Pri nej odbočte do uličky vľavo a najedzte sa v Regal Burgeri. Energiu potom môžete ísť spaľovať do Slovenskej národnej galérie, kde vás poteší nulové vstupné. V jej budove nájdete aj kaviareň Berlinka, ktorú nedávno zrekonštruovali do štýlovej temnej podoby.

Loading

...

Teraz máte dve možnosti, ako sa dostať do galérie Danubiana v Čunove. Buď z osobného prístavu na Fajnorovom nábreží pri SNM naskočíte na loď, ktorá vás od mája do októbra zavezie až ku galérii s tým, že spiatočný lístok zahŕňa aj vstupné. Alebo sa prejdete po nábreží k Eurovei a pôjdete tam autobusom č. 90 od novej budovy SND na konečnú. Po návrate skonzultujte zážitky v RockOK na Šafárikovom námestí. A ak to bude málo, kultúrny deň zakončite v KC Dunaj, no v prípade potreby sa ešte predtým vylaďte v bistre Vanesa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

5. Pre kávičkárov

1. Hviezdoslavovo námestie → 2. Urban Bistro3. Bratislavský hrad4. Goriffee5. Prezidentský palác6. Rozhlas7. Café Trieste8. Medická záhrada9. Ondrejský cintorín10. Mono Café11. Richtár Jakub

V Bratislave už nie je problém ani vychutnať si dobrú kávu, len treba vedieť, kam ísť. S kávomilnou návštevou začnite na Hviezdoslavovom námestí a prejdite sa cez Staré mesto až pod Michalskú bránu, kde nájdete Urban Bistro. Najnovší prírastok do Urban kaviarenskej rodiny Gorily je reprezentatívny nielen skvelou kávou a milou obsluhou, ale aj pekným interiérom.

Loading

...

Po prvej kofeínovej vzpruhe sa vydajte na Bratislavský hrad. Z neho uličkami zíďte na Panenskú ulicu, kde čaká ďalšia kávová zastávka, Kaffeehaus Goriffee v budove Goetheho inštitútu. Špecializujú sa rwandskú kávu, ktorú si aj sami pražia. O niekoľko krokov ďalej už budete pri Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí. Odtiaľ sa jednoducho dostanete k budove Slovenského rozhlasu. A od nej je to už len kúsok do Café Trieste na Floriánskom námestí, ktorá má pre zmenu taliansku atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Vyvetrať sa zbehnite do Medickej záhrady a z nej na Ondrejský cintorín. Ten dýcha mystickou atmosférou vyvolanou opulentnými pomníkmi starých Prešporákov. Poslednou kofeínovou zastávkou je MONO Café na Budovateľskej ulici, kde vám pripravia kávu z rôznych svetových pražiarní. Večer by to už chcelo zmenu nápoja, všetok ten kofeín teda neutralizujte dobrým pivom. V hostinci Richtár Jakub na Moskovskej si okrem iného aj varia vlastné pivo.

Loading

...

6. Tour de BAR(tislava)

1. Ponorka (borovička) → 2. Desať prstov (rum) → 3. Bistro Vanesa (čapovaný cider) → 4. Stupavar (pivo) → 5. Spirit of Wine (víno)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Trasa ultimátnej deštrukcie. Apokalypsu započnite rázne borovičkou v legendárnej Ponorke pri Univerzite Komenského na Šafárikovom námestí. Po Štúrovej ulici sa presuňte do Desať prstov na rum. Tempo zvoľnite čapovaným ciderom so štamgastmi a hipstermi v bistre Vanesa. Ťažko povedať, či tvoju návštevu v tomto štádiu ešte bude zaujímať Staré mesto, ale ukáž im ho cestou na pivo do Stupavaru. Ak to ešte zvládnete, popod Michalskú bránu prejdite na Obchodnú do Spirit of Wine. To už fakt nikoho nebude trápiť, aká je tá ulica škaredá. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Samozrejme, toto nie sú jediné a dokonalé možnosti a každá trasa sa dá ľubovoľne prispôsobiť podľa tvojich srdcoviek, preferencií návštevníkov, počasia či ročného obdobia.

Ak však so svojou návštevou absolvuješ niektorú z nami navrhnutých tours, určite nám daj vedieť, ako sa vám pozdávala. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Veci, ktoré som povedala, keď som bola hladná, som tak vôbec nemyslela. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu