Zakaždým, keď poviem, že študujem na VŠMU, nasledujú tieto otázky a už ma to unavuje

Naozaj by už stačilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže z teba bude herečka?

Jasné. Lebo podobne ako všetky ostatné vysoké školy, aj VŠMU ponúka iba jeden jediný študijný program a jedinú fakultu - divadelnú. A na školu ideme s tým, že chceme jedného dňa hrať v Burčiaku.

Keď konečne vysvetlíte, čo to vlastne študujete, nasleduje vytiahnuté obočie a otázka: Bábkarská réžia? A to sa študuje?

Študuje, dá to celkom zabrať a už dávno neplatí, že bábkové divadlo je iba pre deti. A že bábkoherci budú škrekľavými hlasmi animovať debilného Gašparka. A dokonca sa veľakrát ani nehrá s bábkami. Príďte sa presvedčiť sami – v našom divadle LAB na Svoradke, Štúdiu 1 na Zochovej a v Burkovni na Ventúrskej sa hrá každý pracovný deň:)

SkryťVypnúť reklamu

Aaaaa. Takže umelkyňa.

Z tohto konštatovania vždy tak trochu prebehnú zimomriavky. Neviete, ako na to reagovať – či prikývnuť a vyznieť ako namyslený buržuj, či mávnuť rukou a zasmiať sa, alebo sa očakáva nejaká ,,umelecká“ reakcia. Začať súhlasne pískať na prstoch alebo také čosi.

Učia ťa nejakí známi herci?

Ako na každej vysokej škole, aj na VŠMU učia ľudia, ktorí sa pochopiteľne svojej profesii venujú v praxi. Takže áno, na všetkých troch fakultách prednášajú profesori venujúci sa rôznym druhom umenia. Učia tu okrem iných aj herci SND – od Milky Vašáryovej, Zuzany Kronerovej a Ľuboša Kostelného až po Mareka Majeského.

Tiež by sa mi páčilo celý deň iba robiť divadielko/točiť filmy/hrať na flaute.

Pri tomto konštatovaní si študenti berú príklad zo seriálových hercov a učia sa, ako správne nasadiť poker face. Iba robiť divadielko znamená tráviť v škole viac času než sa venovať frajerke. V škole ste cez deň, cez noc, spíte tam, trávite tam víkendy. Keď prídete domov, nie, nemáte UŽ KONEČNE pokoj. Vyrábate makety, píšete scenáre alebo sa stretnete so spolužiakmi, aby ste stihli dokončiť tie etudy z rána na ďalšiu hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

To tam celý čas iba slopete, nie?

Jasné, asi tak podobne ako iní študenti na iných VŠ. No dobre, možno občas o trolinku viac, ale mýtus o otrhaných zdrogovaných pseudoumelcoch súložiacich na jednej kope patrí skôr iným profesiám.

Megá, kedy ťa uvidíme v telke?

Všetci sa presne kvôli tomuto hlásili na VŠMU. Lebo chcú hrať v kvalitných slovenských seriáloch postavených na tradičných hodnotách a okrem romantiky ponúkať aj silné dramatické príbehy na pozadí slovenských reálií. A ocitať sa na titulke Nového času. A aj tí, čo neštudujú herectvo, budú v telke, lebo robia divadielko.

Prečo sa to volá Vysoká škola muzických umení, keď sa tam neučí iba hudba?

A iní zas nikdy v živote nepočuli ani o existencii múz...

Vy tam aj spievate?

A to sa musí študovať?

Videli ste ochotnícke divadlo niekde v Kľačanoch? Verte, musí sa študovať. So všetkou úctou a láskou k ochotníkom, medzi ktorými som sama vyrastala. Divadelné umenie sa musí študovať, podobne, ako film či klavírny prednes.

SkryťVypnúť reklamu

A poznáš sa s Ľubom Kostelným?

Jop, sme najlepšie kamky, chodíme spolu do Auparku aj sa po Bratislave bicyklovať. Je pravda, že v jednom ročníku je približne 5 študentov, a teda na celej divadelnej fakulte je dokopy vo všetkých ročníkoch a odboroch do 200 ľudí a hovorí sa, že divadelníci sú jedna veľká rodina, ale nedá sa tykať si s každým. A celkom veľká nevýhoda toho, že nás je málo, je, že keď sa rozhodnete na prednášku neprísť, profesori vám hneď volajú, kde sakra ste. Veľká výhoda je individuálny a častokrát aj familiárny prístup pedagógov. S niektorými sa dá zájsť aj na kávu a podobne:)

Ako sa s tým chceš uživiť?

Dobrá otázka. S divadlom na Slovensku je ťažko, bez neho zas smutno. Väčšina študentov však ide študovať na VŠMU nie s cieľom získať veľké prachy, ale venovať sa niečomu, čo úprimne vo svojich srdiečkach cítia. A dúfajú, že sa raz ich predstavy aj uskutočnia. A chcú sa venovať umeniu práve preto, že sa realitou veľmi zaoberať nechcú.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu