Mimoriadny mladý hejter: Utrpenie mladej zemegule

História je učiteľkou života. A žiaci ju majú u prdele.

Spisovateľ Arthur C. Clarke vraj povedal (ak to nie je tak, ako s Lasicovými „citátmi“), že sú dve možnosti. Buď sme vo vesmíre sami, alebo nie sme. A obe možnosti sú rovnako desivé.

A v pravidelných intervaloch sa naše ľudstvo pokúša o to, aby na zemeguli neostala ani stopa po inteligentnom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O najbližšej svetovej vojne sa možno nebude mať kto učiť

O takmer presne tri roky to bude jedno celé storočie od konca 1. svetovej vojny. Predtým sa na svete udialo nespočítateľne veľa vojen, potom niekoľko ďalších vrátane druhej s prívlastkom svetová, lebo po 20 rokoch ľudstvu opäť preplo. A ani sa nedá povedať, že mu prepína zas. Ono to je už chronické a nenávisť má ako rakovina svoje metastázy po celej planéte.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy mi na tých hodinách dejepisu nešlo do hlavy, ako sa môžu miliardy ľudí opakovane neponaučiť z otrasných vojen. Ale ľudstvo je podľa otrepaného príslovia omylné a donekonečna opakuje tie isté chyby. A má neskutočne krátku pamäť.

Namiesto toho, aby mocní tohto sveta zhromaždili všetky najlepšie mozgy sveta a snažili sa spoločne čo najviac pochopiť fungovanie vesmíru a dosiahnuť počas života čo najväčší technologický pokrok v mieri, hrajú si šachy medzi kontinentmi. Čierny strelec si včera urobil peknú pozíciu na bielu vežu. Zatiaľ čo vzal dve plné šachovnice pešiakov naraz.

Život v mieri je stále utópia

Predpokladám, že dokopy tak štyria z vás majú šajn o Fermiho paradoxe. Týka sa Clarkovho výroku na začiatku textu a pýta sa, či život mimo zemegule existuje. A ak áno, prečo sme nenarazili na žiadny prejav inteligencie spoza hraníc Slnečnej sústavy. Jednou z možností je, že existuje akýsi Veľký filter, udalosť, ktorá zapríčiní, že civilizácia na planéte vymrie a nemá šancu sa vyvinúť na supercivilizáciu druhej úrovne, ktorá by dokázala využívať 100 % energie zo Slnka a neskôr celej galaxie (úroveň 3).

SkryťVypnúť reklamu

Zlou správou by bolo, že tento filter sa nachádza ešte len pred nami. A mne z toho vychádza, že podľa všetkého sa vďaka našej mentalite vyhubíme navzájom skôr, ako by nás zhumpľovala agresívna mimozemská rasa, alebo by sme sa nebodaj dožili vyhasnutia Slnka.

Od vzniku vesmíru ubehlo 13,8 miliárd rokov, čo je približne dvakrát toľko, ako ti ráno trvá vykopať sa z postele. Zem vznikla asi 4,5 miliardy dozadu. Voyagery už opustili Slnečnú sústavu, dali sme si Moon walk, premýšľame o kolonizácii Marsu a Európy (to je ten Jupiterov mesiac, ty ignorant). Toto všetko sa udialo za POSLEDNÝCH 50 ROKOV. Z 13,8 MILIÁRD.

A na našej zaprdenej, voči kozmu absolútne nevýznamnej Zemi, si toto nevážime a kvôli jej ovládnutiu na pár desaťročí sú fanatici ochotní obetovať čokoľvek. To všetko v mene vymyslených bohov, pričom ak nejaký existuje, tak je to top cynik v hre a má nás len na jednom z mnohých kanálov v satelitnej medzigalaktickej telke.

SkryťVypnúť reklamu

Sme maličkou epizódkou vo vesmírnej telenovele a namiesto toho, aby sme si to tu na tú chvíľu spríjemnili, ako sa dá, pílime si pod sebou čoraz tenšie halúzky, ktoré nestíhajú dorastať. To ukazuje, že sme ako civilizácie napriek techno pokroku stále príliš primitívni. A to, čo sa deje na našej planéte, je voči celému kozmu jeden maličký prd vo vákuu. Tým vôbec nechcem zľahčovať akúkoľvek podobnú tragédiu, skôr poukázať na to, že si stále myslíme, že získaním "vlády" nad celou Zemou sme vládcami univerza.

Pray for Paris?

My sa síce môžeme modliť za Paríž, ale predstavte si ten civilizačný pokrok, keby sme si tých Bohov vtedy nevymysleli. Keby sme si uvedomili našu mizivú „dôležitosť“ v celom vesmíre a namiesto nadprirodzených výmyslov a snahou presvedčiť nimi „nevercov“ nahrnuli všetku svoju energiu do vedy a cesty za poznaním. Vypustili to ego a neriešili veci hnevom a vraždením.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte sa budem istý čas presviedčať, že v tomto malinkom kúsku vesmíru je Slovensko ešte malinkejšie a nepodstatnejšie a teroristi nás chvíľu nechajú bokom. Alebo že ich niekto čim skôr porazí, neviem ako a snáď nie za cenu iného konfliktu. Ha. A až mi je blbo, ako to mne samému znie úplne naivne. Každopádne, ono to bude veľmi debilné spomínať v budúcnosti na november 2015 ako na moment, keď sa to zas celé do*ebalo.

A v tom malinkom Slovensku nás bude ten mizerne najmenší premiér ubezpečovať, že „monitoruje moslimskú komunitu a riziká prípadnej radikalizácie.“ A zvalí to na migračnú krízu, lebo každému je snáď jasné, že tí teroristi k nám prišli na plastikových loďkách a potom pešo vo flip-flopoch skrz pol Európy s celou teroristickou výbavičkou až po Saint-Denis. Už sa teším, ako sa môj moslimský spoluhráč z futbalového tímu bude od dneška cítiť monitorovaný. Len preto, že práve v jeho komunite sa rodí toľko bláznov. A stále sa čudujem, ako si nejaká krajina môže zvoliť bezstavovca za premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Ale stále verím v šťastné konce a zvyšok ti za mňa povedia oni:

Nech si hocijakej pleti budeš mokrý pokým stojíš v daždi
A každá pomocná ruka je dobrá jedno akej farby

Načítavam video...

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.

Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.
SkryťZatvoriť reklamu