Týchto 8 zásadných vynálezov dali Slováci svetu. Niektoré možno nepoznáte

Aj dnes sa môžeš naučiť niečo nové.

Padák

Začnime pri všeobecne známom padáku. Zopakujme si učivo zo strednej, lebo Števko Banič by bol veľmi smutný, keby zistil, že si naňho nespomínate. K vynálezu padáka iba toľko: Nechcel by som byť ten nešťastník, ktorý ho testoval ako prvý, teda samotný Banič. Hlavne, keď si všimnete, ako vlastne ten jeho prvý padák vyzeral. Ehm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezdrôtový telegraf

Druhým pomerne známym slovenským príspevkom do svetovej zbierky vynálezov bol samozrejme bezdrôtový telegraf Tajovčana Jozefa Murgaša. Ba čo viac, vynašiel spôsob, ako cez tento vysielač posielať aj hovorené slovo. Týmto postavil základy aj pre rádio, ako ho poznáme dnes. Nebyť jeho, nemohli by ste si v každej reštaurácii k menučku za 3,50 užívať najnovšie hity Európy 3.

SkryťVypnúť reklamu

Za zmienku stojí, že Murgaš bol veľmi aktívny človek a dal si patentovať ešte ďalších 11 patentov, napríklad vlnomer, alebo elektrický transformátor.

GPS

Málokto asi tuší, že kolískou celosvetovej navigácie známejšej ako GPS je Bytča. Odtiaľ totiž pochádzali rodičia Ivana Alexandra Gettinga, ktorý bol vo vedúcom tíme, ktorý vymyslel sieť GPS satelitov obiehajúcich našu planétu za účelom navigácie po celej zemeguli. Tak si na pána Ivana spomeňte nabudúce, keď nebudete vedieť nájsť tú novú krčmu.

Vrtuľník

Už v roku 1894, čiže približne 10 rokov pred prvým letom lietadla bratov Wrightovcov prišiel Stredoslovák Ján Bahýľ s vlastným návrhom vrtuľníka na ľudský pohon. Už o rok na to dostal patent a mohol začať testovať. O samotnom testovaní som sa dočítal len to, že sa mu podarilo levitovať vo výške pár metrov a zopár ich aj precestovať. To ale nemení nič na tom, že Ján Bahýľ veľkou mierou prispel k rozvoju letectva v celom svete. Okrem vrtuľníka mu boli udelené patenty aj na 17 ďalších vynálezov, medzi ktorými bol napríklad aj parný tank a balón so vzdušnou turbínou, inými slovami vzducholoď.

SkryťVypnúť reklamu

O tomto vynálezcovi bol dokonca v roku 1978 nakrútený dokumentárny film s názvom Premožiteľ Edisona. To hovorí za všetko.

Segnerova turbína (Koleso)

Johann Andreas Segner (1704-1777) mal rakúskych rodičov, ktorí sa presťahovali do Bratislavy, kde sa aj narodil. Neskôr študoval v Maďarsku (Gyor a Debrecín) a nakoniec vyštudoval vysokú v Nemecku, kde sa stal aj profesorom. Bol to teda človek mnohých národností, ale keďže sa narodil v Bratislave, tak verím, že v sebe cítil aspoň kúsok slovanstva. Segnerova turbína bola prvou vodnou turbínou, ktorá fungovala podobne ako dnešné rozprašovače vody na záhradkách. Segnerov dizajn prispel aj k vývoju parných motorov.

Plastické röntgenové snímkovanie

V roku 1895 objavil nemecký fyzik W.K. Röntgen tzv. X lúče a všetci vieme ako tento príbeh pokračuje. O kom asi mnohí nepočuli je kežmarský doktor Vojtech Alexander, ktorý už tri roky po tomto objave zakúpil RTG prístroj pre Kežmarskú nemocnicu. Po celý zvyšok svojho života s RTG technológiou pracoval a vylepšoval. Je autorom tzv. plastického snímkovania. To je zjednodušene povedané výroba ostrejších snímok kostí, ktoré majú aj hĺbku, sú v podstate 3D. Plastické snímkovanie našlo svoje uplatnenie pri vývoji CT zariadení. Preto je namieste tvrdiť, že pán Alexander výrazným spôsobom pomohol medicíne a jej pokroku.

SkryťVypnúť reklamu

Koho by táto tématika zaujímala viac, môže si prečítať tento zaujímavý blog:

http://magdalenasopkova.blog.sme.sk/c/389856/mudr-vojtech-alexander-2-cast-tematickej-serie-technicki-geniovia-tlieskaju.html

Dynamo

Vo všeobecnosti sa za vynálezcu dynama považuje Werner Siemens. Istý pán Štefan Jedlík od Nových Zámkov ho však popísal a následne aj demonštroval na dyname vlastnej konštrukcii niekedy v roku 1861, teda minimálne 5 rokov pred samotným Siemensom. Okrem toho skonštruoval prvý elektromotor, kde bola pevná aj otáčavá časť zložená z elektromagnetov. Nanešťastie však o svojej práci veľmi málo publikoval a modely konštruoval len ako pomôcky na demonštráciu svojich teórií. Kvôli tomuto prístupu ostali jeho vynálezy nepovšimnuté. 

A áno, skoro som zabudol, okrem iného zostrojil aj jeden z prvých prístrojov na výrobu sódovky.

SkryťVypnúť reklamu

Rezonančná gitara

Tento hudobný nástroj ma na svedomí slovenský imigrant Ján Dopjera , ktorý sa narodil v Strážach. Po emigrovaní do USA sa Ján vyučil za husliara. Neskôr sa začal zaujímať o možnosti zosilnenia zvuku týchto nástrojov. Keďže v tej dobe niečo ako elektromagnetické snímače neexistovali, začal sa pohrávať s myšlienkou kovových rezonátorov. Tak vznikli prvé rezonančné husle a neskôr aj gitara, ktorú si dal v roku 1926 patentovať. V roku 1932 vyrobil dokonca prvé exempláre gitár s elektrickým snímačom. Preto by sa dalo povedať, že Ján Dopjera bol priekopníkom moderných hudobných nástrojov, ktorý túto sféru významne ovplyvnil.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu