Aj týchto 7 slovenských miest by mohlo byť svetoznámych, ak by sme sa na ne nevykašľali

Slovensko si neuvedomuje, aké poklady má.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Pamätník ľudovej architektúry v Košiciach

V roku 2013 sa na základe iniciatívy výtvarníka Tomáša Džadoňa umiestnili tri originálne zrubové stodoly na 13-poschodový panelák na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach. O projekte, ktorého cieľom je prepojenie ľudovej a mestskej tradície, písali aj svetové médiá a netradičný pamätník prilákal na košické sídlisko turistov. Dva roky po jeho vytvorení je takmer isté, že drevenice zo strechy paneláka odstránia, keďže väčšine obyvateľov bytovky prekážajú.

SkryťVypnúť reklamu

2. Warholovo múzeum v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach funguje od roku 1991. Okrem množstva slávnych originálnych Warholových diel je v múzeu aj stála expozícia o pôvode Andyho Warhola, nahrávka spevu jeho matky Júlie, Andyho osobné veci či časopis podpísaný samotným umelcom. Fungovanie múzea však sprevádzajú rôzne problémy – zatekalo doň a naposledy si negatívnu publicitu múzeum získalo po tom, čo bratislavskej firme zapožičalo dve Warholove diela, ktoré sa späť vrátili až po tom, keď ich začala hľadať polícia.

3. Rodný dom fotografa Deža Hoffmana v Banskej Štiavnici

Rodák z Banskej Štiavnice prežil väčšinu života v zahraničí. Označuje sa za dvorného fotografa Beatles, no fotil aj osobnosti ako Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Elton John, Frank Sinatra alebo Jimi Hendrix. Jeho rodný dom, inak remeselnícky dom z 18. storočia, chátra už viac ako 30 rokov. Občianske združenie v ňom chystá vytvoriť kaviareň v štýle Beatles a pamätnú izbu venovanú fotografovi. Od roku 2008 sa však rekonštručné práce ani plány nehýbu.

SkryťVypnúť reklamu

4. Kaštieľ v Rusovciach

Neogotický kaštieľ v bratislavskej mestskej časti Rusovce bol postavený v roku 1646, v 19. storočí ho nechal zväčšíť a prestavať gróf Emanuel Zichy-Ferraris. Počas vojen bol v kaštieli lazaret, obsadili ho nemecké vojská a neskôr vyplienili sovietski vojaci. Po vojne sa niekoľkokrát zmenili majitelia kaštieľa a miesto schátralo až do súčasnej podoby. Pred niekoľkými rokmi sa začalo s rekonštrukciou, ktorá sa na čas zastavila. Z kaštieľa by malo byť reprezentatívne miesto Úradu vlády SR pre ubytovávanie zahraničných návštev, kedy to však bude, stále nie je jasné.

5. Grand Hotel Slovan v Piešťanoch

Niekedy najluxusnejší hotel v širokom okolí, dnes ruina. V roku 1906 nechal hotel postaviť budapeštiansky podnikateľ Adolf Rónai. Secesný hotel bol v tom období nadštandardne vybavený a známy vynikajúcou uhorskou a francúzskou kuchyňou. Jeho sláva sa skončila v roku 1985. Podľa združenia Čierne diery, ktoré mapuje priemyselné dedičstvo a spustnuté miesta na Slovensku, sa v 90. rokoch začalo s rekonštrukciou, ktorú zastavili vlastnícke naťahovačky a politické tlaky. Dnes schátraný objekt vlastnia Piešťanske kúpele.

SkryťVypnúť reklamu

6. Cukrovar v Trnave

Cukrovar fungoval od roku 1869 až do roku 2004 a stále je dominantou Trnavy. V obrovskom objekte sa nachádza pár skladov, no väčšina chátra. Budova a haly majú povybíjané okná a vo vnútri je niekoľkoročný neporiadok. Pamiatkovo chránené sú dva sklady, administratívna a výrobná budova. Hovorilo sa, že z bývalého cukrovaru sa stane obchodný, zábavný a kultúrny priestor, no už dlhší čas konkrétne zámery známe nie sú.

7. Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom

Unikátom je aj renesančný kaštieľ v Moravanoch nad Váhom. Vlastnia ho zahraniční majitelia, no jeho stav je veľmi zarmucujúci. Chýba mu veľká časť strechy, je ničený a vykrádaný vandalmi, zdržiavajú sa v ňom bezdomovci. Od 60. rokov slúžil ako ateliéry a ubytovacie zariadenie pre umelcov, neskôr ako hotel a reštaurácia. V roku 2006 výtvarníci kaštieľ predali Slovincom. Odvtedy chátra.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o zabudnutých a schátraných miestach na Slovensku nájdeš na stránkach združenia Čierne diery.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu