SME

Veľký test bratislavských limonád: Víťaz má okrem výbornej limonády aj skvelú obsluhu

Veľký test bratislavských limonád: Víťaz má okrem výbornej limonády aj skvelú obsluhu

Kto už ochutnal víťaza, vie prečo vyhral.

Sme veľkí fanúšikovia osviežujúcich nápojov, bubliniek, ľadu a nakrájaných plátkov cítrónu. Preto sme sa rozhodli uskutočniť test limonád v známych podnikoch Bratislavy, aby ste vy nabudúce nemuseli premýšľať, kde vám za 3 eura donesú iba sirup s vodou a slamkou, ale aby ste si vedeli vybrať miesto, kde dostanete presne to, čo chcete - dobrú limču.

Ako vyzerá pravá limonáda?

Za limonádu považujeme podľa slovníkov: nealkoholický sladený nápoj vyrábaný z vody a sirupov s ovocnými alebo inými príchuťami. Testeri (Reňa a František) sa ešte potešia ak v limonáde pláva aj ovocie, či lístoček mäty a bublinky s ľadom. Nie sme žiadni odborníci na limonády, sme len obyčajní nezamestnaní študáci, ktorých chuťové poháriky nie sú ešte natoľko zničené, aby nevedeli rozoznať, čo je dobré a čo nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S limonádami sa (ako so všetkými hype vecami ako burgre, čískejky či kiše) v poslednej dobe roztrhlo vrece a takmer každý podnik ich má už vo svojej ponuke. Do testu sme ich vybrali  11, nájdete tu podniky, ktoré teraz letia, podniky, ktoré nám odporučili kamaráti, či podniky, do ktorých možno zvyčajne nezavítate, ale príjemne vás prekvapia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podniky o našej prítomnosti a testovaní dopredu nevedeli a za limče sme zaplatili z rozpočtu redakcie (už sme spomínali, že sme študáci).

11. La Putika

Obsluha v La Putike nás nemilo prekvapila, najprv sa nás slečna prišla opýtať, čo si dáme ešte skôr ako sme si sadli a potom sa neobjavila asi 10 minút. Celkovo vyzerala, že asi nemá veľmi dobrý deň a dávala nám to patrične pocítiť.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Uhorka - 0,3l za 1,40€

Citrón-zázvor - 0,3l za 1,30€

Reňa: Zázvorový odpad a nevkusné kusy uhorky

Prvý pohľad na limonády ma vôbec nepotešil a taktiež prvý kontakt s mojimi chuťovými pohárikmi nebol nič moc. Zázvorová limča mala na povrchu samý odpad zo zázvoru, ale napriek tomu ho v nej nebolo skoro vôbec cítiť. Uhorková limonáda bola chuťovo dobrá, avšak tiež v nej plávali celkom nevkusne nakrájané hrubé kusy uhorky. Keď si nás všimli kamaráti, že sedíme v La Putike, čudovali sa, prečo nie sme vo Vanese, ktorá je hneď vedľa. My sme sa nakoniec čudovali tiež.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Chýbal tomu ľad

Personálne zakopnutia odkladám stranou. Po všetkých sladkých variáciách rôznych limonád, siaham po uhorke a nie som  sklamaný. Mňa veľké kusy uhorky skôr tešia - komu by vadila pridaná hodnota, že sa zo svojej limonády aj najem? Zázvor - citrón neprekvapil zasa ničím, len hrubou vrstvou zázvoru na hladine. Obe by drasticky vylepšil ľad.

10. Bistro St. Germain

V St. Germain sme si sadli na terasku k stolu, ktorý ešte nebol odprataný, ale obsluha to veľmi rýchlo napravila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Baza - 0,3l za 1,69€

Agáve, limetka a mäta - 0,3l za 1,69€

Reňa: Sirup s vodou a kúskami citrónu a ľadu

Bazová limonáda vôbec neprekvapila - sirup s vodou a kúskami citrónu a ľadu. Svoj osviežujúci účel splnila, ale ak chcete niečo výnimočnejšie, určite po nej nesiahajte. Tiež sa mi zdalo, že bola dosť presladená. Limča agáve, limetka a mäta mala veľmi zvláštnu chuť, ba priam až umelú a zostávala po nej v ústach trpká chuť.

František: Čo preboha je to agáve?

Milá, možno trocha dopletená obsluha nám mala tú česť priniesť dva nulacelátri poháriky niečoho, čo malo sýtu farbu. Baza predstavovala štandardnú limču s ľadom, kúskami niečoho organického s peknou dávkou sirupu. Proti gustu žiaden dišputát, ale čo ma zaujalo, bola prítomnosť ovocia (zeleniny?) v druhej limonáde, o ktorom som nemal ani tušenia, že čo to asi preboha je. Agáve. Zatiaľ čo Renin výraz hovoril jasné nie, ja som si užíval naozaj zvláštnu, trpko-sladkasto-možnoslanú chuť. V záplave stále sa zlepšujúcej konkurencie im držím palce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

9. Zóna by Refresher

Obsluha v Refresheri bola veľmi rýchla, taktiež potešilo komfortné sedenie, alebo skôr ležanie pri veľkých oknách s výhľadom na Bratislavu.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Mrkva, pomaranč a zázvor - 0,3l za 1,89€

Jahoda, mäta a limetka - 0,3l za 1,89€

Reňa: V limonáde som necítila ani pomaranč, ani zázvor

Kombo s mrkvou ma na prvý pohľad hneď zaujalo, limonáda ma však sklamala. Necítila som v nej ani pomaranč, ani zázvor (rozumej: málo štípala). Zato mrkvu v nej bolo cítiť dostatočne. Pri jej pití mi napadlo, že keby bola v teplom stave a plávali by v nej halušky, dala by som si ju ako polievku. Na druhej limči ma ako prvá zaujala osviežujúca vôňa a keď som si z nej odpila tak som hneď povedala: “Toto je to, čo chceš, keď chceš limonádu.” Po dlhšom ochutnávaní som zhodnotila, že mi tam chýbajú kusy jahôd, ale bez semiačok (ktorých v nej bolo až príliš).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Nerád si upchávam hrtan miliónom semienok

Z tých dvoch nenápadných trojdecákov sa na mňa najprv usmial jahodovejší variant. Chutila síce nevýrazne, no poctivo. Viem oceniť, keď do limonády dávajú ozajstné jahody, ale nepatrím medzi ľudí, ktorí si radi nechávajú upchať hrtan miliónom semienok. Refresher nám neponúkol zlú službu, naopak servírujú poctivé drinky. No limonádu si predsa predstavujem trocha inak.

8. Štúr café

Štúr na Štúrovej bol kvôli prerábke Štúrovej ulice úplne prázdny a tak obsluha netrvala vôbec dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Zázvor - 0,3l za 1,60€

Malinovka - 0,3l za 2,80€

Reňa: Malinovka chutila naozaj po malinách

Chuť zázvorovej limče mi pripadala trochu umelá, avšak dosť štípala, čo presne chceš, keď si dobrovoľne objednávaš hocičo zázvorové. Malinovka mala skvelú tmavočervenú farbu a chutila naozaj po malinách. Bola síce trochu kyslejšia, ale nič čo by mi prekážalo.

František: Malinovka bola naozaj malinovka. Ale euro dvadsať navyše?

Na Štúra som sa vyslovene tešil. Prišli sme tesne pred zatváračkou, čiže podnik svoju klientelu už dávno vytratil. Robotníci bohužiaľ limče nesosajú, čiže dva poháre veľmi sýtej farby (ay caramba, šípim sirup) nám o chvíľu pristáli na stole. Prvý som ochutnal zázvor a vzápätí radšej aj malinovku, aby som štípanie utíšil. Na druhú stranu, ako potvrdzuje Reň - niekomu to vyhovuje aj takto. Malinovka bola skutočne malinovka, ako sa patrí, no či tento fakt dokázal skutočne vyrovnať to euro dvadsať navyše… To už môžem nechať jedine na tebe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

7. KC Dunaj

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Zázvor a ibištek - 0,5l za 1,80€

Jasmín-pomaranč - 0,5l za 1,80€

Reňa: Majú dobré sirupy. Nabudúce však radšej pivo

Kácečko ako zvyčajne potešilo sviežou limonádou s bublinkami aj ľadom. Limonády sú jednoduché (rozumej sirup+voda bez akýchkoľvek ozdôb) a splnia presne svoj účel. Majú tu dobré sirupy, takže viac-menej nie je čo pokaziť. Zázvorovo-ibišteková štípala presne tak, ako by mala. V jasmínovo-pomarančovej nebolo cítiť ani jednu z príchutí, bola to skôr taká všeobecná sladká, ale jemná chuť. V kácečku si však dám vždy radšej pivo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Konečne limonáda, ktorá ma aj osviežila

Zázvoru tu na pomoc prišiel ibištek, čo mi prišlo ako dostatočne zaujímavé kombo na vyskúšanie. Objednávame typicky pri bare, príprava netrvá dlho a o chvíľu sa tešíme z pollitráku nadupaného ľadom, limonádou a bublinkami. Fakt, že po viacerých dúškoch Reň kapitulovala a prenechala mi väčšinu svojej limonády mi vôbec nevadil, pretože asi takto vyzeral v mojej mysli ideálny exemplár tohto nápoja.

Sirup bolo samozrejme cítiť, na čisté ovocie sa tu nikto nehrá. No to nevadí, pretože chuť ma miesto vyrazenia kropají na čele skôr osviežila a to je práve TÁ vec, ktorá mi v predchádzajúcich podnikoch chýbala. Zázvor s ibištekom som striedavo prekladal s jasmínom a pomarančom. Neskôr sa to ukázalo ako dobrá taktika, pre jemnejšiu chuť druhej menovanej v kontraste s ostrým zázvorom. Jednoducho, od miesta, kde sa môj gastronomický výber rozdeľoval na pivo v skle a pivo v plaste, som nečakal takéto milé prekvapenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

6. Bistro Soho

Do bistra sme prišli v čase, keď nemalo až taký nával, ale napriek tomu sme na donesenie menu a samotnú obsluhu čakali celkom dlho. 

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Baza a mäta - 0,5l za 1,90€

Jahoda a rebarbora (v menu uvedená ako náhodná) - 0,5l za 1,90€

Reňa: Sem sa ešte isto vrátim, no nie kvôli limonáde

Limonády boli opäť urobené z typických sirupov s bublinkami a ľadom. Jahoda a rebarbora mali celkom neidentifikovateľnú chuť a farba nekorešpondovala s objednanou príchuťou a preto sme usúdili, že sa barman asi pomýlil a priniesol nám inú náhodnú príchuť. Ako sme tam tak sedeli na limonádach a videli všetkých tých ľudí, ako jedia ázijské špeciality, povedala som si, že sa sem isto ešte vrátim, ale už nie kvôli limonáde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Ideálne na nenáročné rande

Soho je pre mňa, sťaby nevegána-fajčiara akousi výkladnou skriňou ľudí, ktorí by vedeli vyučovať zdravý životný štýl. Aspoň sa tam vždy cítim akosi menejcenne. Tento dojem sa pokúsila vyvrátiť limonáda riadneho množstva za veľmi prijateľnú cenu.  Ak by nám priniesli to, čo sme si objednali a načas, výsledný efekt by bol oveľa lepší ako suché skonštatovanie, že limonáda bola chutná, estetická a celkom value for money. Prinútila ma dokonca povedať vetu “Počkaj, ešte ju dopijem, je fakt dobrá.” Na hedonistické posedenie síce neviem, no na nenáročné rande ideál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

5. The Peach

V Peachi sme si šli sadnúť na terasu, ale v tých horkách, ktoré boli, to nebola práve najšťastnejšia voľba. Obsluha bola veľmi milá, aj sa pozdravila, aj poradila.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Zázvor, kamilka a med - 0,3l za 1,60€

Bazalka a zelené korenie - 0,3l za 1,60€

Reňa: Pripravené zo sirupov, ale s ovocím, mätou aj ľadom

Obe limonády vyzerali rovnako, boli ozdobené lístkami mäty a plátkami citrónu a grepu. Chuťovo sa rozlišovali len v akcentoch. Mňa viac zaujala bazalkovo-korenená, ktorej sladká chuť bola správne doplnená štipľavým zeleným korením. Obe limonády boli tradične pripravené zo sirupov, ale prítomnosť ovocia, mäty a ľadu ich trochu ozvláštňovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Zázvor s mätou a kamilkou skutočne osviežil

Na teraske veru bolo horúco - tak uvažujem, či ma limonáda dostatočne schladí. Predpoklady k tomu má, keď už vyzerá tak dobre. Neviem si odpustiť a jeden detail si skutočne cením - štandardné, úzke slamky s farebnými pásikmi a kolienkom sú príjemnou zmenou proti tým neohýbateľným, hrubým cigaršpicom. Zázvor s mätou a kamilkou skutočne osviežil, bazalka so zeleným korením moje chuťové poháriky aj mierne prekvapila štipľavejšou chuťou. Férová ponuka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

4. Foxford

Vo Foxforde sme čakali na limču trošku dlhšie, ako by bolo milé - no vyvážili to novým albumom Tame Impala, ktorý nám tlačili do uší. Keď sme dopíjali limonády, tak nám čašníčka doniesla ako pozornosť podniku pár kúskov veľmi dobrého keksíku.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Černice-mäta - 0,25l za 2,20€

Rakytník-ibištek - 0,25l za 2,10€

Reňa: Najkyslejšia limonáda, ale osviežujúca

Prvý kontakt s černicovo-mätovou bol super, avšak po sekunde mi zvraštilo tvár, pretože limonáda bola dosť kyslá. Pripisovala som to tomu, že tam bolo asi príliš veľa sirupu. Kombinácia rakytníka a ibišteku bola tiež celkom kyslá, ale trochu iným, takým osviežujúcejším spôsobom. Po čase sa chuť ako keby viac prejavila, nakoniec som už kyslosť necítila a chute sa príjemne rozvinuli. V oboch limonádach mi trochu chýbali bublinky a prekážal mi pohár, ktorý sa nedal ľahko chytiť do ruky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

František: Intenzívna chuť so sladkastými tónmi

Túžobne som si objednal rakytník a ibištek, pretože vôbec neviem, ako tieto dve rastlinky vyzerajú, tobôž chutia. A zistil som, že asi chutia veľmi intenzívne. Odporúčajú dve kropaje na čele z troch, no na druhú stranu musím podotknúť prítomnosť oných tajomných sladkastých tónov pri dochuti. Napokon, dobrá práca - no pohár vody alebo sódy by tu svoje miesto našiel.

3. Urban house

Prišli sme sem v čase najväčšej špičky, ale čašník si nás okamžite všimol, usmial sa a povedal, že pri nás hneď bude.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Levanduľa a kamilka - 0,4l za 2,90€

Ruža a malina - 0,4l za 1,99€

Reňa: Ak máte dobrý sirup, bublinky a ľad, ťažko niečo pokaziť

Hneď ako sme si s Františkom odpili z objednaných limonád, pozreli sme sa na seba a naše pohľady hovorili “Ó áno!”. Limče nám prišli v krásnych zaváraninových fľašo-pohároch a pekne ozdobené, takže za vizuálny prejav majú u mňa 10 bodov. Levanduľovo-kamilková bola príjemne osviežujúca, ale trošku mi tam chýbali nejaké kvietky levandule, ale to je len super malý detail. Ružovo-malinová ma príjemne prekvapila kvetinovou chuťou, ktorá mi však ku koncu začala prekážať, lebo bola príliš výrazná. Taktiež by som v nej ocenila aspoň dve-tri utopené malinky. Obe limonády boli dôkazom toho, že keď má podnik dobré sirupy, bublinky a ľad, tak je na limči naozaj ťažké niečo pokaziť.

František: V levanduli s kamilkou som sa našiel

Bože dobrý, tu bolo ľudí. Dúfam, že sa preferencie návštevníkov nemýlili a Urban house dokáže naservírovať skutočne dobrý produkt. Pohotový a milý mladík nám ozdobil stôl dvomi skutočne vzhľadnými nápojmi. A že ma intuícia nesklamala. Siaham po ružovo-malinovom variante a po chvíľke je mi jedno, že vyzerám ako ultragay. Bola skrátka dobrá. Minimálne dovtedy, kým mi nevytryskli na čelo kropaje a uvedomil som si, že by som ju potreboval zapiť. Siaham teda po levanduli s kamilkou a v tej som sa našiel. Bublinky! Konečne.

2. Primi Eurovea

Podnik na brehu Dunaja sme obaja navštívili prvýkrát a boli sme veľmi príjemne prekvapení, ako sa nám tam zapáčilo. Zvyčajne takéto podniky nenavštevujeme, takže to bola aj oproti ostatným podnikom v tomto teste zaujímavá zmena. Obsluha však pôsobila odťažito, dokonca sme tu zažili aj hádku, kde po sebe dvaja čašníci pokrikovali nadávky.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Primi basic lemonade - pomaranč, citrón, grapefruit - 0,5l za 2,99€

Sweet & bitter - granátové jablko, marakuja, grep, pomaranč - 0,5l za 3,89€

Reňa: Sweet & bitter bola najlepšia limonáda testu

Basic limonáda bola naozaj basic, teda úplne jednoduchá základná limča. Bola akurát studená s množstvom ovocia. Sweet & bitter limonáda bola najlepšia, akú som pila počas tohto testovania. Na začiatku bola sladkastá a končila horkou chuťou grepu. Boli v nej kusy každého ovocia, ktoré bolo spomenuté v nápojovom lístku. Obe limonády nám doniesli v krčahoch a naliali nám z nich do pohárikov, ale po chvíli sme zistili, že najlepšie chutia cez slamku priamo z krčahu.

František: Sweet & bitter bola nie veľmi ekonomická, no chuťovo jedna z najlepších limonád

Oh fök. Primi malo pre mňa spravidla auru podniku tak veľmi posh, že tam budem maximálne umývať podlahu. Ak sa zadarí, samozrejme. Ale ako správny zákazník som vybral niečo, čo si hovorilo Sweet & bitter. Neskrývam svoje prekvapenie a pijem ďalej, Sweet & bitter sa síce ukázala ako nie veľmi ekonomická, no chuťovo jedna z najlepších z testu. Basic lemonade s o niečo lepšou cenovkou dokázala taktiež presvedčiť o svojich kvalitách, no vďaka spomínanej vzájomnej agresivite obsluhy som si ju nevedel naplno vychutnať.

1. U Kubistu

V Kubistovi nás čakala veľmi príjemná obsluha, ktorá sa na nás celý čas usmievala. Keď sme dopili naše limonády, tak nám čašník okamžite a bez vypýtania priniesol dva poháre čistej vody. Pánsky aj dámsky antiperspirant pri umývadle na záchode tiež vždy poteší, najmä v týchto teplách.

Objednali sme si limonády s príchuťou:

Ananás a bazalka s kokosovou vodou bez cukru - 0,5l za 2,60€

Marakuja a mäta - 0,5l za 2,60€

Reňa: Marakuja a mäta mala vyváženú, ba priam dokonalú chuť

Nesladená verzia limonády s kokosovou vodou bola pre mňa veľmi príjemnou zmenou oproti ostatným testovaným limonádam. Bolo v nej veľa kusov ananásu a kokosu a lyžička, aby som to mohla všetko zjesť. Marakuja a mäta mala podľa mňa veľmi vyváženú ba priam až dokonalú chuť. Dozdobená bola semiačkami marakuje a lístkami mäty. Limonády boli síce bez ľadu, ale napriek tomu veľmi osviežujúce. Hodnotím to ako najlepšie spojenie ceny, obsluhy a samotnej limonády.

František: Marakuja s mätou nenápadne prekonala všetky predchádzajúce limonády

Potešila bezcukrová limonáda s kokosovou vodou, čo je vec, ktorá podivínov ako ja s prehľadom zaujme. A ako taká bezcukrovka chutí? Zvláštne. Asi ako uhorková voda s naozaj poctivou dávkou ananásu. Čo je vlastne dokonale osviežujúce, a ešte sa z toho, čo ti zostane v pohári, dobre naješ. Marakuja s mätou zasa nenápadne prekonala všetky predchádzajúce limonády s cukrom. Ponúkajú vyváženú chuť a poctivú porciu. Pohár vody automaticky prinesený obsluhou po vypití väčšiny objemu limonády bol už len detail, ktorý ma usvedčil v tom, komu dať svoj pomyselný hlas.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Študujem marketingovú komunikáciu na FiF UK v Bratislave. Mimo písania pre Fičí.sk, zasväcujem sa do tajomstiev vektorovej grafiky a v kapele okupujem post klávesáka. Pravdepodobne som však lepší básnik a poviedkar, ako automechanik. Spýtajte sa môjho auta. Facebook

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu