Mladý hejter: Prečo mi ešte Robo Roth nezaklopal na dvere alebo Poďme konečne zadefinovať slovo hejt

Nemýľ si hejtovať a hejtovať.

Na dvere bytu ti zaklope Robo Roth, spýta sa ťa, či tento nickname je tvoj a nahlas prečíta, akú sprostosť si o ňom napísal na internete. Kukáš naňho s nechuťou ako Judínyová na švédske stoly a zabuchneš dvere, lebo sa cítiš ako idiot – ale to si sa mal už vtedy, keď si to písal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak nežiješ v jaskyni, nemohla ti ujsť kampaň Nadácie otvorenej spoločnosti o tom, ako hejterskí domasedi anonymne nadávajú známym aj neznámym ľuďom skrz internet.

Táto kampaň sa mi páči.

A ty sa pýtaš, či som sa z toho tepla načisto nepomiatol. Ako môže autor Utrpenia mladého hejtera mať rád kampaň namierenú voči hejterom? A ako je možné, že si myslím, že mňa sa netýka? Hneď vysvetlím – nemusíš sa hneď potíť ako Kaliňák na dojazde.

SkryťVypnúť reklamu

Pojem hejter som začal vnímať niekedy počas strednej školy, keď som začal počúvať rep. Dobrý reper má hejterov, lebo je lepší ako oni a závidia mu. Zlý reper má hejterov, lebo je zlý a v rap game nemá čo robiť. Minule, keď som si pustil Thug Errčite Mixtape vol. 2 od Yanka Krála z roku 2007, slovko hejter sa objavilo skoro v každej skladbe. V súčasnosti so slovkom hejt Slovač nevie narábať a dáva mu nevhodné významy.

Je načase rozobrať si slovo hejt na drobné.

Tento blog vznikol ako projekt dvoch mladých ľudí, ktorí sa nemohli potichu prizerať na svet, v ktorom nám servírujú hovná zabalené do pozlátiek a malým deťom médiá formujú vkus na nevkus. Názov Utrpenie mladého hejtera je, dovolím si povedať, dokonalý. Presne vyjadruje, ako sa cíti mladý človek žijúci na Slovensku. Trpí a nadáva.

SkryťVypnúť reklamu

Slovo hejter sa rýmuje s menom Werther a všetko sedí ako riť na šerbeľ. Kamoška, ktorá si nakoniec na písanie nenašla čas, mala mať alter ego Zlotta. Ak nevieš prečo, padaj vrátiť maturitné vysvedčenie.

Vždy mi išlo o to, aby som pomenoval veci také, aké naozaj sú. Poukázal na to, že toto je zlé/nevhodné/nevkusné/nebezpečné a vždy som ti povedal, PREČO. Cieľom článkov nikdy nebolo nadávať ľuďom, ktorí sa nemôžu brániť, ani sa vysmievať z ľudského nešťastia. Nikdy nebola obsahom blogu číra spŕška nadávok bez argumentov. Nie raz, skôr dosť často, som sa dokonca zastal a podporil tých, o ktorých som si myslel, že sa to patrí a ostatní na nich srali.

Hate znamená po anglicky neznášať a ty mi teraz ukáž mladého bloggera, ktorý za posledný polrok vystupoval proti neznášanlivosti ostrejšie ako ja. Spomeň si na blogy o homo partnerstvách, Charlie Hebdo, Kenskom masakri alebo trans genderoch.

SkryťVypnúť reklamu

Pod niektoré články ste mi písali, že toto bol slabý hejt. Použil som málo nenávisti. Bol toto vôbec hejt? Ako si mohol byť taký mäkký? Sklamal si nás, tentoraz si nepľul síru a my si to predsa zaslúžime.

Hovno, decká, zas ste nepochopili, o čo tu ide.

Neznášam neznášať a najradšej by som písal o jednorožcoch pasúcich sa na Lúke radosti prdiac dúhu namiesto metánu. Iba vďaka slovu hejt v názve ľuďom nedochádza, že v blogu nejde o apriórne neznášanie. To, čo píšem ja, je kritika a satirický výsmech podporený faktami a argumentmi. Ale povedz si tak v duchu, čítal/a by si Utrpenie mladého kritika? Asi nie.

Suma sumárum:

Hejter -a muž r.

1. človek, ktorý sedí za počítačom a píše komentáre plné gramatických chýb bez podpory akýchkoľvek argumentov. Jeho cieľom nie je diskusia o téme, ale útoky ad hominem a šírenie čírej nenávisti. Prípadne pochoduje na námestiach za zdanlivo ušľachtilý cieľ, pritom má len chuť hodiť dlažobnú kocku do náhodného kočíka s batoľaťom tmavšej pleti. Často je to človek s veľmi chudobným duchovným životom, slabou výchovou, ešte mizernejším pravopisom a nezriedka člen extrémistických hnutí.

SkryťVypnúť reklamu

2. človek, ktorý má utvorený názor na daný problém, vie ho podať jasne a zrozumiteľne, nebráni sa diskusii a je ochotný svoj názor časom upraviť, ak uzná argumenty opačnej strany. Kedysi predtým, ako začali všetci hádzať hejterov do jedného vreca, nazýval sa archaickým výrazom asertívny človek.

Takže čurákov, ktorí sú spomínaní v kampani, pokojne hoďte do prvého koša, ja s mojím bratom, ktorého som nikdy nemal, Tonom Suchotom, sa radi hodíme do druhého.

Načítavam video...

Tak a snáď sa už chápeme.

Aha, pardon, ešte jedna vec. Motívom kampane je aj claim Povedz mi to do očí. Poukazuje na anonymitu hejterov z prvého koša. V ich prípade je jasné, že skrývanie sa za anonymnú prezývku je vyjadrením slabosti, strachu z odhalenia a osobnej konfrontácie.

Čo sa týka druhého koša, ak čítaš na webe článok, s ktorým sa stotožníš, je dôležité meno autora? Ak čítaš článok, s ktorým sa nestotožníš a neznámy autor s tebou komunikuje, je ochotný diskutovať, venuje okrem samotného písania ešte aj extra čas tomu, aby ti odpísal, je dôležitá jeho identita? Zmení to tvoj postoj k jeho riadkom?

SkryťVypnúť reklamu

Aj v histórii muselo mnoho autorov využiť pseudonym, ako napríklad J.K. Rowling, Benjamin Franklin alebo Jane Austen. Oprávnene. O tom ti viac povie Brooke Magnanti v krátkej prednáške o tom, v akých prípadoch je anonymita žiaduca a neškodná.

Načítavam video...

 

Teraz hybaj po zmrzlinu a oblíž.

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu