Podnájom/prenájom, espresso/picollo. Vysvetlíme vám rozdiely medzi pojmami, ktoré si často mýlite

Raz a navždy si zapamätaj rozdiel

(Zdroj: Pinterest)

S niektorými pojmami sa stretávaš denne, no možno netušíš, aký je medzi nimi rozdiel. My ti vysvetlíme rozdiely vo veciach, ktoré si ľudia najčastejšie pletú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Imigrant, emigrant a migrant

imigrant – prisťahovalec (ten, kto príde do cudzej krajiny).

emigrant – vysťahovalec (ten, kto opustí svoju krajinu).

migrant – zahŕňa oba predchádzajúce názvy, je to osoba, ktorá mení miesto pobytu s cieľom usadiť sa v inom štáte.

moslim a islamista

moslim – vyznavač islamu.

islamista – islamský extrémista, ale aj odborník na islam ako náboženstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Eurozóna a Európska únia

Eurozóna – ekonomický priestor, územie v rámci Európskej únie tvorené štátmi, ktoré zaviedli euro. Za menovú politiku v eurozóne je zodpovedná Európska centrálna banka.

Európska únia – zoskupenie európskych štátov, je hospodárskym a politickým partnerstvom 28 európskych krajín, ktoré pokrýva väčšinu kontinentu.

komunizmus a socializmus

komunizmus – spoločenský a hospodársky systém založený na spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na beztriednej spoločnosti (jestvujúci ako myšlienkový konštrukt); politická ideológia vychádzajúca z teórie marxizmu-leninizmu.

socializmus – politické zriadenie, v 20. storočí u marxistov-leninistov ako druhá fáza vývoja ku komunizmu (ľudová demokracia → socializmus → komunizmus).

oceán a more

oceán – časť svetového oceánu, ktorá je oddelená pevninami.

SkryťVypnúť reklamu

more – časť oceánu pri jeho pobreží.

hrad a zámok

hrad – stredoveké alebo staroveké opevnené sídlo vystavané na miestach, ktoré boli prirodzene alebo umelo prispôsobené na obranu pred nepriateľom.

zámok – stredoveká stavba slúžiaca ako šľachtické sídlo s obrannou a reprezentačnou funkciou.

Veľká Británia a Spojené kráľovstvo (UK)

Veľká Británia – bývalé (do roku 2000 platné) oficiálne slovenské krátke označenie pre Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, dnes správne Spojené kráľovstvo.

Spojené kráľovstvo (UK) – Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je oficiálnym názvom krajiny sídliacej na Britských ostrovoch. Anglický názov je The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, pre ktorý sa používa skratka UK (júkej).

SkryťVypnúť reklamu

ristretto, espresso a picollo

espresso – nápoj pripravený v espresso kávovare z jemno namletej kávy a vody. Pravé talianske espresso sa pripravuje zo 7 gramov kávy, vyteká 25 sekúnd a obsahuje 25 ml vody.

ristretto – obsahuje menej vody ako espresso, približne 20 ml.

picollo – u nás sa takto nazýva klasické espresso, no v skutočnej kaviarenskej terminológii neexistuje.

camembert, hermelín a encián

camembert – francúzsky syr z kravského mlieka s bielou plesňou pochádzajúci z obce s rovnakým názvom

hermelín – český syr s bielou ušľachtilou plesňou. Je napodobeninou francúzskeho camembertu

encián – slovenský syr typu camembert s bielou ušľachtilou plesňou na povrchu

vegetarián a vegán

vegetarián – prijíma bezmäsitú stravu a nekonzumuje produkty z mŕtvych zvierat, ako vnútornosti, kaviár a želatína. Zo živočíšnych produktov obyčajne je iba mlieko, syry (nie syry s obsahom syridiel vyrobených zo žalúdka), jogurty a vajcia.

SkryťVypnúť reklamu

vegán – neje mäso zo zvierat, ale ani živočíšne produkty (mlieko, syry, vajcia a väčšinou aj med).

droždie a kvások

droždie – spôsobuje rýchlejší proces kvasenia, obsahuje baktérie tzv. alkoholového kvasenia. Produkty, v ktorých sa používa droždie, sa nazývajú kysnuté.

kvások – pripravuje sa zmiešaním požadovaného množstva múky s vodou na riedku kašu, ktorá sa nechá pri teplote 30 – 35 stupňov odležať asi 2 – 3 dni. Počas tejto doby sa baktérie a kvasinky z povrchu obilných zŕn prirodzeným postupom postarajú o kvasenie a kvások nakvasí.  Používa sa zriedka, keďže proces je pomalší, slúži na výrobu napr. kváskového chleba.

hladká, polohrubá a hrubá múka

hrubá múka – používa sa na prípravu cestovín, v kombinácii s hladkou múkou aj na výrobu chleba.

SkryťVypnúť reklamu

polohrubá – na výrobu múčnikov z kysnutého cesta a rôznych koláčov.

hladká – na zákusky, piškótové cesto, bábovky, bublaniny a na zahusťovanie jedla či prípravu zápražky.

acidofilné mlieko a kefír

acidofilné mlieko – mliečny nápoj z kravského mlieka, obsahuje probiotickú kultúru Lactobacillus acidophilus, ktorá vzniká kvasením

kefír – pôvodne z Tibetu, obsahuje kultúru z kefírových zŕn, má vyšší obsah živých mikroorganizmov. Pripravuje sa z kozieho, kravského alebo ovčieho mlieka. Je hustejší ako acidofilné mlieko.

sekt a šampanské

sekt – šumivé víno všeobecne, vyrába sa metódou karbonizácie zrením vo fľaši alebo kvasí v tankoch a umelo sa pridáva oxid uhličitý.

šampanské – vyrába sa výlučne druhotným kvasením vo fľaši, pochádza z francúzskeho regiónu Champagne, kde sa produkuje špeciálnou metódou.

SkryťVypnúť reklamu

liehovina a destilát

liehovina –  alkoholický nápoj z kvasného (väčšinou obilného) liehu s vyšším obsahom (vyše 15 či 20 % a pod.) tohto liehu.

destilát – alebo pálenka je silný alkoholický nápoj. Na výrobu sa používa ovocie a podzemné časti rastlín obsahujúce sacharidy. Ovocie musí byť čo najzrelšie, ovplyvňuje to kvalitu destilátu.

whisky, whiskey a bourbon

whisky – alkoholický nápoj destilovaný z obilnín, zreje v drevených, väčšinou dubových sudoch. Toto pomenovanie sa používa pre whisky zo Škótska (aj Scotch), Japonska či Kanady.

whiskey – nápoj s týmto názvom kúpite v USA a Írsku. Jej chuť nie je až taká dymová ako pri škótskej, ktorej jačmeň sa suší nad rašelinovým ohňom. 

bourbon – americká whiskey pochádzajúca zo štátu Kentucky, ktorá obsahuje najmenej 51% kukurice. Zreje v dubovom sude, ktorý sa zvnútra opaľuje ohňom, aby whiskey dostala tú správnu dymovú chuť.

SkryťVypnúť reklamu

debetná a kreditná karta

debetná karta – je vydaná k bežnému účtu, ktorý je vedený v banke. Znamená, že jej majiteľ u obchodníka alebo pri výbere hotovosti z bankomatu používa vlastné peniaze, ktoré má uložené na účte v banke.

kreditná karta – klient nepoužíva vlastné peniaze, ale banka mu vlastne dáva úver. Stanoví mu určitý úverový rámec, ktorý môže čerpať podľa potreby.

epilácia a depilácia

epilácia – proces (napr. vytrhávanie), ktorý by mal viesť k trvalej likvidácii ochlpenia či spomaleniu jeho rastu.

depilácia – forma zbavovania sa chĺpkov, ktorej výsledok je len dočasný (napr. bežné holenie).

noviny a časopisy

noviny – najmä univerzálne (u nás napr. SME), ale aj špecializované (Šport). Vychádzajú hlavne denne, ale aj týždenne. Obsahujú najmä aktuálne správy a tlačia sa na novinový papier.

SkryťVypnúť reklamu

časopisy – bývajú zvyčajne špecializované, mávajú dlhšiu periodicitu a píšu predovšetkým publicistiku. Vychádzajú na kvalitnejšom, lesklom papieri.

PhD. a PhDr.

PhD. – titul „doktor filozofie“, ktorý sa na Slovensku udeľuje od roku 1996 po absolvovaní doktorandského štúdia, ktoré sa vo väčšine prípadov končí obhajobou dizertačnej práce. Hovorovo sa nazýva „veľký doktorát“. Titul sa uvádza za menom.

PhDr. – ide o titul „doktor filozofie“, ktorý je nižší než PhD. Na Slovensku sa udeľuje po absolvovaní rigoróznej skúšky a obhajoby rigoróznej práce, hovorovo „malý doktorát“. Uvádza sa pred menom.

diamant a briliant

diamant – tvrdý nerast, ktorý je najcennejším drahým kameňom. Diamant sa brúsi do tvaru briliantov.

briliant – výbrusený drahý kameň, alebo tvar vybrúsenia drahých kameňov. Ide sa o bezfarebné alebo jasnejšie sfarbené priehľadné drahé kamene, najčastejšie diamantov. 

SkryťVypnúť reklamu

podnájom a prenájom

podnájom – dočasné užívanie časti užívateľovho bytu za dohodnutý poplatok.

prenájom – prenechanie veci na používanie inej osobe za odplatu na istý čas.

psychopat a sociopat

sociopat – človek, ktorý pohŕda citmi, pocitmi a právami iných, nesúcitný človek, môže ísť o manipulátora alebo klamára.

psychopat – osoba, ktorá trpí psychopatiou, teda vážnejšou duševnou úchylkou, nenormálnosťou.

pozemný hokej a florbal

pozemný hokej – v pozemnom hokeji hrajú dve 11-členné mužstvá.  Cieľom hry je dostať pomocou zahnutej hokejky do protihráčovej bránky loptu. Tá musí byť tvrdá z akéhokoľvek materiálu. 

florbal – halový šport. Hrá ho päť hráčov v poli a jeden brankár na menšom ihrisku než je ihrisko pozemného hokeja. Cieľom hry je dopraviť loptičku do súperovej bránky. Loptička je tvrdá, plastová s dierkami.

SkryťVypnúť reklamu

klokan a kengura

kengura – slovenské pomenovanie pre všetky zvieratá z čeľade kengurovité (napr. kengura sivá)

klokan – nesprávny, resp. zastaraný názov pre kenguru

ragby a americký futbal

ragby – kolektívny šport, pochádza z Anglicka, hrajú ho dva tímy po 15 hráčov s loptou oválneho tvaru. Cieľom hry je dostať loptu do súperovho bránkoviska alebo kopnúť medzi tyče bránky tvaru H. Hrajú sa dva polčasy po 40 minút.

americký futbal – vyvinul sa z ragby. Hrá ho 11 hráčov, skórovať sa dá behom či zachytením prihrávky do súperovej koncovej zóny (touchdown), kopom (field goal) alebo zložením protihráča s loptou v jeho koncovej zóne. Ide o kontaktnejší šport než ragby. Hrajú sa štyri štvrtiny po 15 minút.

Zdroje: europa.eu, wikipedia.sk, picolloneexistuje.cz, rozdiely.sk, dobreazdravo.sk, gastroprofesia.sk, mlieko.sk, sme.sk, slex.sk, medialnavychova.sk

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu