Je lepšia Pohoda alebo Colours of Ostrava? Bolo to tesné, no víťaz je len jeden

Kto je tvoj favorit?

(Zdroj: Alexandra Srnková)

Konajú sa takmer v tom istom čase, majú podobný line-up, atmosféru, aj obecenstvo.

Dá sa vôbec povedať, ktorý z týchto dvoch festivalov je lepší? Na základe reálnych skúseností návštevníkov oboch festivalov sme dospeli k takýmto poznatkom:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Miesto

Trenčianske letisko nie je tým najkrajším a v lete najpríjemnejším priestorom, preto na prvý pohľad pôsobí bývalá fabrika, kde sa koná Colours of Ostrava o dosť lepšie. „Priestor bývalej fabriky pôsobí veľmi ohurujúco,“ hovorí Mirka, ktorá má za sebou už niekoľko ročníkov oboch festivalov. „Aj v priestoroch bývalej fabriky sa dá poležať si na tráve a možností sedieť v tieni je tiež asi viac ako na letisku. Žiaľ, najväčšou nevýhodou festivalu je prach, ktorý človeka sprevádza všade. Keďže sa chodí prevažne po štrku, veľmi sa tam práši.“

SkryťVypnúť reklamu

Bod pre Colours! Napriek prachu dávame bod Colours of Ostrava, keďže nedostatok tieňa býva často tým najväčším problémom Pohody.

2. Ceny lístkov

Cena vstupenky na celý festival Colours of Ostrava sa začína na sume 1 490 Kč (55 eur), na mieste festivalu stojí tento rok 2 500 Kč (92 eur). Za štvordňovú permanentku na Pohodu zaplatíš v predstihu najmenej 59 eur, priamo na festivale 119 eur.

Bod pre Colours! Podľa základnej ceny lístka vychádza Colours lacnejšie. 

3. Organizácia areálu

Najväčšou nevýhodou ostravského festivalu je, že areál sa uzatvára asi o tretej ráno, keď sa skončí posledný koncert. „Je to pomerne veľké narušenie atmosféry a v podstate aj voľby vybrať si, či sa človek chce baviť alebo nie. Jednoducho vás vyženú z areálu sbskári.” Na Pohode sa hrá do piatej ráno a ani po koncertoch z areálu sa nemusí odísť. Rovnako je to aj s otváraním areálu: „Areál sa otvára o cca. jedenástej, čo tiež pre niektorých môže znamenať problém, keď sa im nechce vyspávať, alebo nemajú pri sebe jedlo a podobne.“

SkryťVypnúť reklamu

Bod pre Pohodu! O tretej ráno sa vám naozaj nechce utekať preč z príjemného miesta na popud sbskárov.

4. Kapacita

Pohoda je najväčším slovenským festivalom, na ktorý pravidelne chodí asi 30 000 ľudí. Kapacita Colours of Ostrava je 40 000, no nikdy nie naraz. „Ja som nikdy nemala pocit, že by v Ostrave bolo až toľko ľudí. Tých 40 000 tam nikdy nie je naraz, ale skôr sa to prestriedava. Na Pohode je tam tých 30 000 v podstate stále,“ vysvetlila Mirka. Nespomína si ani na žiadnu extrémnu tlačenicu na Colours of Ostrava. „Najväčší nátresk býva podľa mňa vo veľkom stane na Pohode.“

Bod pre Colours: 30 000 ľudí naraz je predsa len viac ako 40 000, ktorí sa striedajú štyri dni.

5. Ubytovanie

V oboch prípadoch platí, že ak chceš bývať v hoteli, penzióne či na ubytovni v meste, musíš to riešiť v poriadnom predstihu. Inak stanuješ. Stanové mestečko na Pohode je také, ako všade inde. Nevýhodou je, že v ňom nenájdeš žiadny tieň a ani ticho, ale aspoň je to v areáli a stanovanie máš v cene lístka. Okrem toho si môžeš prenajať aj vybavený stan alebo chatku. V Ostrave sa stanuje v parku blízko areálu festivalu, no lístky si musíš kúpiť zvlášť.

SkryťVypnúť reklamu

„Kupuje sa lístok na stan, plus lístky pre osoby. Akurát, keď niekto príde vo štvrtok poobede (v prvý deň festivalu), už si ledva nájde miesto a aj to len na konci parku.” Akým-takým benefitom je miestny párty stan: „V stanovom mestečku je krytý nonstop stan s výčapom a alkoholom a zbiehajú sa tam ľudia, ktorým sa nechce ešte spať. Človek tam spozná veľa ľudí, vypije si s nimi, prípadne si s nimi zaspieva. Vždy tam je niekto, kto hrá na gitare, spieva a vznikajú tam rôzne hudobné zoskupenia.“

Bod pre Pohodu! Stanovanie priamo v areáli, ktoré je v cene lístka, je v tomto prípade viac než párty stan v ostravskom parku.

6. Jedlo a nápoje

“Pohoda sa nazýva malým gastro festivalom oprávnene. Tam si človek naozaj nájde čokoľvek, na Colours to počas posledných ročníkov bolo take klasické – cigánska a nudle.” Tým, že máš na výber, väčšinou aj viac zaplatíš. Okrem toho, iste sa ti nechce behať po areáli festivalu s fľaškou teplej domácej a radšej si kúpiš studené pivo, takže ďalšie korunky von z vrecka. V tomto zmysle je Pohoda určite tým festivalom, na ktorom minieš viac.

SkryťVypnúť reklamu

Bod pre Pohodu! Vďaka Pohode vieš, že festival nemusí byť o chľastaní tvrdého a jedení cigánskej.

7. Doprava

Pohoda ma vlastný bus, vlakový špeciál, kyvadlovú dopravu a licencované taxíky. Ak sa do areálu Colours of Ostrava chceš dostať inak ako autom, žiadny špeciálny shuttle bus nenájdeš a v prípade cesty z vlakovej stanice na festival si odkázaný na električku plnú ľudí. „Určite si kúpte lístky na električku, revízorov tam stretnete zaručene,“ radí Mirka.

Bod pre Pohodu! Možností, ako sa na festival pomerne komfortne prepraviť, je viac než v Ostrave.

8. Program

Hlavné hviezdy sú často podobné na oboch festivaloch. V tomto roku aj na Pohode aj na Colours vystúpi napríklad Björk. Oba festivaly sú zaujímavé aj vďaka divadlám, workshopom, besedám, literárnym čítačkam či premietaniam filmov. Okrem nadupaného programu majú oba festivaly aj všelijaké atrakcie. Jednu z nich opisuje Mirka: „Atrakciou Colours je vyhliadková veža, na ktorú ťa za poplatok odvezú výťahom hore a dostaneš mini výklad k histórii fabriky a Ostravy. Je tam super výhľad na Ostravu.” Pohoda má zasa kolotoče, retro korčuliarsky areál a mnoho ďalších aktivít. V tomto prípade je to teda nerozhodne.

SkryťVypnúť reklamu

Bod pre oba! Program a atrakcie v areáli sú pestré na oboch festivaloch a v tomto prípade sa objektívne nedá povedať, kde je to lepšie.

Náš výsledok súboja Pohoda Colours of Ostrava je 5:4. A aký je ten váš?

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu