Slon, palma či symbol iluminátov? Erby slovenských obcí skrývajú mnohé tajomstvá

Niektoré erby slovenských miest a obcí vyzerajú na prvý pohľad bizarne. Ich príbeh však prekvapí

Sabinov

Na prvý pohľad nie veľmi pozitívne pôsobí erb Sabinova. Na červeno-modrom štíte je na striebornej mise uložená odseknutá hlava Jána Krstiteľa. Motív pochádza z pečate, ktorú mesto začalo používať ešte v 16. storočí. Súvisí s miestnym kostolom Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, ktorý je v meste od konca 13. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hostovice (okr. Snina)

Čaša a fľaša na stole pochádza z pečate obce Hostovice z 18. storočia. Motív súvisí s obchodnou cestou z Uhorska do Poľska. „Mýto sa  z prevážajúceho tovaru vyberalo na colnici v Hostoviciach. Bohatstvo zemepánov z mýta a ďalších príjmov, ktoré im prinášala tunajšia furmanská krčma poskytujúca nocľah a pohostenie pre furmanov, sa premietla do erbu obce,“ píše sa na stránke obce Hostovice.

SkryťVypnúť reklamu

Revúcka Lehota (okr. Revúca)

Symbolmi obce Revúcka Lehota, ktorá sa v minulosti volala Umrlá Lehota, bola ľudská lebka, prekrížené kosti a ruže. Dedinka poznačená nájazdmi tureckých vojsk mala mať aj vo svojom súčasnom erbe pôvodné morbídne symboly. Na základe odporu obyvateľov je dnes v erbe namiesto kostí ovca.

Lučenec

Pre Slovensko netypický vták sa dostal do erbu mesta Lučenec. Pelikán v lučeneckom erbe kŕmi tri mláďatá vlastnou krvou. Symbolizuje vypálenie mesta v rokoch 1451, 1622 a 1849 a fakt, že mesto vždy dokázalo vstať z popola. Pelikán sa v Lučenci pôvodne nachádzal na cechovej listine súkenníkov.

Diaková (okr. Martin)

Polmesiac s ľudskou tvárou pôsobí ako „mesiačik veľký zlatistý“ z básne Márie Rázusovej-Martákovej, no v skutočnosti je symbolom obce Diaková. Traduje sa, že ho Diakovčania majú v erbe preto, že mesiac im pomáhal v boji proti Turkom.

SkryťVypnúť reklamu

Parihuzovce (okr. Snina)

„V červenom štíte na zelenej pažiti stojí strieborný – čuvačovi podobný – pes,“ píše sa na oficiálnej Facebookovej  stránke obce. Motív erbu pochádza z pôvodnej pečate obce. Prečo je však v erbe práve pes, nikde sa nepíše.

Beckov (okr. Nové Mesto nad Váhom)

Podľa viacerých prameňov obec Beckov používa nesprávny erb. V 16. storočí totiž kovorytec, ktorý pripravoval pečať podľa predlohy nevyryl býka, ale zviera podobné slonovi. V skutočnom pôvodnom erbe Beckova bol býk, pretože je časťou erbu rodiny Bánfyovcov.

Fiľakovo

Tento motív pochádza z pečate z 18. storočia, na ktorom palma vyrastá zo zeleného kopca. Podľa regionálneho historika Jozefa Puntigána sa palma v erbe meste objavila po tom, čo sa Fiľakovo stalo majetkom šľachtica Františka Bebeka. „Pre Slovensko netypický strom sa k Fiľakovu dostal práve z rodového erbu Bebekovcov,” povedal historik pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Opoj (okr. Trnava)

Vševidiace oko, ktoré sa dnes mnohým spája ako symbol iluminátov, nájdeme aj v erboch slovenských obcí, napríklad v erbe dediny Opoj. V novodobom erbe obce sa objavili symboly súvisiace so zasvätením miestneho kostola Najsvätejšej trojice. „Zdôvodnenie použitia Božieho oka, holubice a kríža vychádzalo z heraldických zvyklostí. Symboly motívu Trojice možno vyjadriť tak, že Boha Otca bude vyjadrovať Božie oko, Ducha holubica a Syna Kríž,“ píše sa na stránke obce Opoj.

 

Malé Borové

Opoj nie je jedinou obcou, ktorá má v erbe oko v trojuholníku. Vševidiace oko ako symbol Boha je dominantou erbu obce Malé Borové v okrese Liptovský Mikuláš.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu