SME

Veľký test bratislavských hamburgerov. Kto už ochutnal víťaza, vie prečo vyhral

Veľký test bratislavských hamburgerov. Kto už ochutnal víťaza, vie prečo vyhral

Neuveríte, ale Big Mac tento test nevyhral.

Čo musí mať dobrý burger

Nie sme žiadni kulinárski kritici. Nehráme sa, že sme zjedli všetku múdrosť sveta a tento test rozhodne o tom, ktorý burger si odteraz budeme všetci v Bratislave objednávať. Sme (Kristína Jurčišinová a Peter Nagy) obyčajní fanúšikovia dobrých burgerov a keď najbližšie dostanete chuť na kvalitné pečené mleté mäso v žemli, chceme vám pomôcť správne si vybrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od dobrého burgeru sme očakávali: chrumkavú žemľu, šťavnaté a dobre ochutené mäso, omáčku, ktorá chuť mäsa zvýrazní a neprekryje, čerstvú zeleninu a príjemný personál (ktorý dokáže chuť do jedla buď pokaziť, alebo podnietiť)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Burger už teraz dostanete skoro v každej krčme, keďže obchodníci pochopili, že na súčasnom trende sa dá slušne zarobiť. Avšak nie každý burger je rovnako dobrý a nie za každý sa oplatí vyhodiť peniaze. Zoradili sme ich od najhorších po najlepšie. Toto je náš rebríček.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Doplnené 6.3.2015 12:55 - Prevádzky neboli dopredu upozornené na náš príchod a za hamburgery sme zaplatili z rozpočtu redakcie.

 10. McDonald’s

Cena: 2,80 eur

Kristína: Jedlý len vďaka omáčke

Big Mac je klasika, ktorou vieme rýchlo zahnať hlad. Dal sa zjesť len vďaka tej skvelej omáčke, ktorá je naozaj nenapodobiteľná. Prišiel nám nedbalo hodený do papierovej krabice, mäso bolo suché a žemľa studená. Nečakali sme lokálneho dovozcu, ani zázrak. Len to, kvôli čomu McDonalds milujeme. Zážitok sa však nedostavil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Absolvent filozofie si s ním veľa námahy nedal

Big Mac som mal snáď stokrát, ale zakaždým si poviem, že je to posledný raz. Tento sme dostali rozbitý, rozpadnutý a na kilometre vzdialený od reklamy. Absolvent filozofie, ktorý nám ho pripravil, si s ním veľa námahy nedal. Prvé zahryznutie mi pripomenulo detstvo, keď ma rodičia brali presne na toto isté miesto za odmenu. A teraz fakticky  mäso bolo suché a gumené. Typická omáčka je síce chutná, ale ani zďaleka nestačí na to, aby zachránila celý burger. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: Big Mac zafixovaný z detstva nám už nikto nikdy nevráti.

Jedli sme ho tu: Gorkého 1 (Hviezdoslavovo námestie), Bratislava

9. BeAbout

Cena: 7,49 eur

Kristína: Po prvom zahryznutí sme sa s Peťom na seba zhrozene pozreli

BeAbout má v Bratislave reputáciu jednej z najkvalitnejšich burgrární, preto sme ho prirodzene zaradili do nášho testu. K hamburgeru sme dostali malé pivo zdarma (pravidelná štvrtková akcia), čo rátam k najväčším pozitívam celého burgerového menu, rovnako ako naozaj milú obsluhu. Po prvom zahryznutí sme sa s Peťom na seba zhrozene pozreli. Slávny hamburger chutil ako lančmít so starou žemľou. Hryzli sme do neho druhý raz, aby sme si boli úplne istí. Chuti (a ani hodnoteniu) to však nepomohlo. Čašníčke sme museli vysvetliť, že dojedať už naozaj nebudeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Vyzerá ako lančmít, chutí ako lančmít, je to... burger?

V BeAbout som bol na hamburger mnohokrát a nikdy ma nesklamal. Teraz som však prvý raz dostal burger, ktorý sa naozaj nedal jesť. Mäso bolo zlepené, mazľavé a vyzeralo ako niečo, čo sa nepodáva ľuďom. Nedojedený burger sme vrátili, obsluha sa ospravedlnila a za burger sme nemuseli platiť. Od desiateho miesta BeAbout zachránilo iba to, že mekáč bol... jednoducho mekáč.

Poznámka: Big Mac sme dojedli. BeAbout hamburger nie.

Jedli sme ho tu: Prešernova 4, Bratislava

8. FABRIKA the beer pub

Cena: 10,90 eur

Kristína: Pomer ceny a kvality - strašný

Jeden z najvychýrenejších burgerov Bratislavy? Sotva. Aspoň priemerná obsluha? Ani zďaleka. Objednali sme si dve malé pivá, prišli dve veľké. Poprosili sme o dva taniere, nedostavili sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Burger sa od iných dosť líšil. Mal čerstvú cibuľu, ktorá celkom chutila. Mäso však bolo nevýrazné, žemľa naozaj veľmi stará a o chrumkavosti nemôže byť ani reč. Syrová omáčka s plátom syra prehlušili chuť mäsa, ktoré sa ešte aj mrvilo. Pomer ceny a kvality strašný. 

Peter: Burger chutil po umelej syrovej omáčke z Tesca

Novootvorená reštaurácia/piváreň síce zaujala interiérom, výberom a výborným pivom. Avšak za takýto burger si vypýtať 10 eur je obyčajné zdieranie. Hneď po prvom zahryznutí som si predstavil týpka v obleku od Armaniho ako sa mi smeje, že som naletel na výborný marketing. Burger chutil po umelej syrovej omáčke z Tesca, žemli z Tesca a mäsa z Tesca. Hranolky možno boli z Lidlu.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: K burgeru sme dostali aj hranolky, ktoré sme však neodfotili

Jedli sme ho tu: Štefánikova 4, Bratislava

7. Regal Burger

Cena: 6 eur

Kristína: Jednoducho, Regal Burger nemal šťavu

Pri pomere dobrá cena – kvalitné suroviny, bol pre nás adept na hamburgerového Oscara. Jedla som ho prvýkrát. Voňal fantasticky, vyzeral výborne  a chýry, že žemlička je z miestnej pekárne a mäso od lokálneho predajcu, mi hnali do úst sliny. 

Po prvom zahryznutí prišlo asi najväčšie sklamanie tohto testu – mäso bolo vyslovene suché. Nezachránila ho ani omáčka. Jednoducho, Regal Burger nemal šťavu. A aj keď bola obsluha super, prostredie príjemné a žemľa od miestneho pekára, na burgeri je najdôležitejšie práve mäso. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Mäso bolo suché a gumené  naozaj ťažko sa prežúvalo

Mysleli sme, že ideme za istým víťazom testu. Burger v Regali som mal dva razy a nesklamal. Prvý raz ma sklamal až na tretí pokus, práve pri tomto teste. Mäso bolo suché a gumené - naozaj ťažko sa prežúvalo. Oceňujem ale výbornú chutnú domácu žemľu. Tá však nedokázala vylepšiť umiestnenie v tomto teste.

Poznámka: V Regal Burgri majú aj bezlepkové žemle a skvelý vegetariánsky burger s ovčím syrom a cviklou. 

Jedli sme ho tu: Palackého 4 (vedľa Reduty), Bratislava

6. Minerva

Cena: 3,50 eur

Kristína: Na prvý pohľad hamburgeru nebolo čo vyčítať

Na prvý pohľad hamburgeru z Minervy nebolo čo vytknúť - pekná a navyše chrumkavá žemľa, šťavnaté mäso a jednoduchá obloha. Žemľa však nie je domáca, čo môže fajnšmekrov raz-dva odradiť. Na druhej strane by sa máločo dalo vytknúť šťavnatému stredne prepečenému mäsku. Ale nerozumiem, prečo tam dávajú tú prepečenú cibuľu, vďaka ktorej burger chutí ako cigánska?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Obyčajný poctivý burger

Keď sa hovorí výborných burgeroch, všetci vás pošlú do okienka na Michalskú. Kuchár pred vašimi očami mäso upečie a pripraví a vy si môžete svoje jedlo vychutnávať ešte predtým, než sa ocitne vo vašich ústach. Bol chrumkavý a chutný   jednoducho obyčajný poctivý burger. Jeho jediná škoda bola, že až príliš pripomínal cigánsku z vianočných trhov. Za túto cenu lepší burger v meste nedostanete.

Poznámka: Okienko je súčasťou reštaurácie, kde si burger môžete objednať na tanier aj s hranolkami.

Jedli sme ho tu: Michalská 3, Bratislava

5. El Gaucho

Cena: 10,90

Kristína: Hnusná žemľa sa zospodu ihneď rozmočila

Keď prídete do El Gaucha v martenskách a rifliach, môžete sa cítiť trochu nepríjemne. Okolo nás sedeli biznismeni v oblekoch a zahranične hovoriaci hostia. Rozpaky úspešne odohnal milý personál, ktorý nás usadil a odložil nám kabáty. Hamburger sme najprv hodnotili kriticky. Nebolo na ňom nič zvláštne – obyčajná obloha z uhoriek, mäso a hnusná žemľa, ktorá bola ihneď zospodu rozmočená. Na druhej strane, mäso bolo kvalitné, šťavnaté a hrubé. Sami však uvážte, či vám to stojí za takmer jedenásť eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: El gaucho malo najlepšie mäso z celého testu

Pri dverách stál muž v obleku, ktorý nám ukázal stôl, jeden čašník nám nalieval nápoje a druhý nosil jedlo. Za deci vína zaplatíte 4 a viac eur, burger patrí medzi najdrahšie. El gaucho malo určite najlepšie mäso z celého testu. Výborne okorenené a šťavnaté (medium rare). Čo tento burger potopilo, bola žemľa. Spodok burgeru sa de facto roztiekol a rozpadol na kúsky. Omáčka bola nevýrazná.

Poznámka: V cene burgeru bola aj zelenina, hranolky a kečup

Jedli sme ho tu: Hviezdoslavove námestie 13, Bratislava

4. Centrálna Klubovňa

Cena: 10,79 eur

Kristína: Chuťovo najoriginálnejší zo všetkých testovaných burgerov

Jedno sa Klubovni uprieť nedá – ich hamburger bol chuťovo najoriginálnejší zo všetkých testovaných burgerov. Bol totiž štipľavý a mal originálnu omáčku. Pre mňa však bol problém v jeho neslanom mäse, ktoré mi pokazilo celý dojem. Zaujímavosťou boli aj dve poschodia, rovnako ako u Big Macu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter:  Omáčka, cibuľka a slanina urobili z tohto burgeru malý zážitok

Nie najlepší, ale minimálne najzaujímavejší. Barbecue omáčka, opečená cibuľka a slanina urobili z tohto burgeru malý zážitok. Naaranžovaný ako Big Mac s tenkými plátmi mäsa. Mäso ani žemľa nezaujali, no ako celok bol burger šťavnatý, chutný a sýty. Niečo, čo sa hodí k pivu a posedeniu s kamarátmi

Poznámka: Odporúčame kúpiť si k nemu veľké pivo

Jedli sme ho tu: Ventúrska 1, Bratislava

3. Street Burger

Cena: 4,99 eur

Kristína: Nikdy by som neverila, že obyčajný burger môže byť taký chutný

Nikdy by som neverila, že obyčajný hamburger vo fast-foodovej prevádzke môže byť taký chutný. Fantastické stredne prepečené mäso v chrumkavej žemli s jednoduchou oblohou. Škoda nevýraznej omáčky, z ktorej bola cítiť múka. Príjemne nás prekvapilo, ako sme si pochutili v obyčajnom fast-foode. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Mäso bolo štavnaté a chutné, omáčka výborne ladila

Aj napriek masívnej marketingovej kampani bola prevádzka poloprázdna. Coleslaw šalát bol zvláštne múčny, vytekala z neho nevýrazná a neidentifikovateľná béžová omáčka. V duchu sme burger posúvali na posledné miesta. Ale keď sme zahryzli... Mäso bolo štavnaté a chutné, omáčka, k nemu výborne ladila a pomáhala vyniknúť jeho chuti. Burger sa nerozpadal, žemľa bola chrumkavá. Prvotne podceňovaný burger si vyslúžil až tretie miesto v tomto teste. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: Objednali sme si Street Royal Burger bez hranoliek 

Jedli sme ho tu: Obchodná 54, Bratislava

2. St. Germain

Cena: 6,99 eur

Kristína: Mäso hamburgeru St. Germain patrí k tým najlepším

Originálnu chuť tomuto hamburgeru dodáva avokádový dip a mierne prepečená slaninka. Obloha k hamburgeru nie je žiadna, ale nebude vám chýbať. Mäso hamburgeru St. Germain patrí k tým najlepším, aké sme ochutnali. Bolo šťavnaté a dobre dochutené. Dáva priestor všetkým chuťovým fantáziám. 

Peter: Kľúčom k dobrému burgeru je avokádo

Hlúposť? Vôbec. Keď spojíte kvalitné, dobre prepečené a aj napriek tomu šťavnaté mäso s jemnou avokádovou omáčkou, dostanete výnimočný burger. Do Saint Germain zvyknem brať svojich neslovenských kamarátov, pretože sa aspoň na chvíľu môžem pochváliť, ako dobre sa v Bratislave niečo podarilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poznámka redakcie: K hamburgeru vám odporúčame si objednať pečené lupienky

Jedli sme ho tu: Rajská 7 (oproti kinu Lumiér), Bratislava

1. Savage Garden

Cena: 12,50 eur

Kristína: Súčasťou burgeru je aj jemne roztekajúce sa volské oko , ktoré milujem

Savage Garden ponúka najlepší hamburger v Bratislave. Oproti ostatným burgerom mal Savage trochu výhodu. Súčasťou ich jediného burgeru je aj volské oko s jemne sa roztekajúcim žĺtkom, ktoré milujem. V hamburgeri nechýbala fantastická karamelizovaná cibuľka. Tú som síce pri Minerve hodnotila záporne, tu však bola výborne prepečená a burger ani trochu nepripomínal cigánsku. Súčasťou hamburgera bola aj domáca žemľa a barbeque omáčka, ktorá sa doňho výborne hodila. Jediným mínusom bolo síce výborne pripravené, ale málo výrazné mäso, ktoré zanikalo popri ostatných chutiach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Peter: Najdrahší aj najlepší burger testu

Jemné, šťavnaté mäsko v domácej žemli sa rozpadalo v ústach. Coleslaw mi zvyčajne nechutí, tento však bol prekvapivo dobrý. Volské oko tomuto burgeru pridalo ten element, ktorý ho korunoval kráľom tohto testu  roztečené jemne opečené vajíčko s výborným mäsom sa rozplývali na jazyku. Výborné prostredie, milá obsluha a chuť objednať si ešte jeden burger robia Savage Garden tým najlepším, čo v Bratislave nájdete. 

Poznámka: K burgeru podávajú aj výborný šalát coleslaw a domáce hranolky

Jedli sme ho tu: Námestie slobody, Bratislava

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SkryťZatvoriť reklamu