Fičí vyberá: slovenskí spisovatelia, ktorých by ste mali poznať

Neučili sme sa o nich na strednej, nie sú v povinnej literatúre, pritom sú svetoví.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michal Hvorecký

Jedna z najvýraznejší osobností súčasnej slovenskej literatúry. Má za sebou mnohé úspešné tituly, medzi nimi napríklad Plyš, Lovci a Zberači alebo poslednú knihu Spamäti. Okrem spisovateľskej tvorby sa venuje publicistike a prekladom z nemeckého jazyka. Medzi čitateľmi sú veľmi obľúbené jeho dlhé facebookové statusy.

Jozef Karika

Obratný rozprávač, ktorého charakteristika atmosféry vás strhne natoľko, že začnete rozmýšľať, či to nie je náhodou realita. Jeho naturalistické opisy niektorých scén z románu Na smrť vám nedajú zaspať ešte mesiac po poslednej kapitole. Obratnosť, s akou tento autor dokáže v čitateľovi vyvolať emóciu, ktorú potrebuje, sa nedá nájsť tak ľahko. Nad kvalitou jeho slovenčiny zaplesá nejedno slovenčinárske srdce.

SkryťVypnúť reklamu

Balla

Vyštudovaný ekonóm, ktorý sa dal na písanie. Do poviedok sa pustil už v roku 1992 a prvá kniha mu vyšla v roku 1996 pod názvom Leptokaria. Známym sa stal najmä vďaka svojej novele V mene otca, s ktorou v roku 2012 vyhral prestížnu cenu Anasoft litera. Napriek tomu je skôr presvedčený, že jeho knihy číta len úzka skupina čitateľov. Pracuje na Okresnom úrade v Nových Zámkoch.

Jozef Banáš

Žoviálne pôsobiaci autor jedného bestselleru za druhým, ktorý sa netají tým, že pravdu nevlastní, ale hľadá. Ešte v 80-tych rokoch napísal scenár pre film Začiatok sezóny, neskôr si vyskúšal rôzne zamestnania od manažéra tabakového koncernu, cez politiku až zakotvil ako spisovateľ. Jeho Zóna nadšenia bola preložená napríklad aj do hindčiny.

Pavel Vilikovský

Vilikovský je pojmom v slovenskej literatúre - je to prozaik, ktorý v slovenskej literatúre zanecháva nezanedbateľnú stopu takými dielami ako Čarovný papagáj a iné gýče, Krutý strojvodca či Prvá a posledná láska z roku 2013. Venuje sa aj prekladom amerických a anglických autorov.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Ulej

Mladý spisovateľ, ktorého prirovnávajú k Tomášovi Janovicovi našej generácie. V súčasnosti úspešne Bodá a bije svojimi aforizmami po celom Slovensku. Jeden za všetky s názvom Terapia:„Pustnem a stagnujem. Postnem a tagujem.“ Na krste knihy si od neho pýtal autogram aj Milan Lasica.

Daniel Hevier

Ide o všestranne nadaného nielen prozaika, ale aj maliara, performera, básnika, esejistu, scenáristu, dramatika a textára. Mnohí si ho pamätáme aj vďaka knihám pre deti ako Nám sa ešte stále nechce spať či Nám sa už zase nechce spať. Okrem písania sa venuje aj podnikaniu – už začiatkom 90-tych rokov založil vlastné vydavateľstvo Hevi. Svoje nadšenie a umenie odovzdáva ďalej prostredníctvom workshopov tvorivého písania.

Juraj Červenák

Do povedomia verejnosti sa dostal najmä vďaka románu Mŕtvy na Pekelnom vrchu s hlavnými postavami kapitána Steina a notára Barbariča. Príbeh vychádza z reálnych historických udalostí, ktoré Červenák opisuje do podrobných detailov a dáva im pútavý príbeh. Mimochodom, s Karikom si ohľadom naturalistického zobrazenia krvavých scén nemajú čo vyčítať.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Rakús

Pôsobiť začal už v 60-tych rokoch ako prozaik a literárny vedec. V roku 1986 sa prihovoril aj deťom knihou Mačacia krajina. Za svoj Nenapísaný román získal v roku 2004 cenu Dominika Tatarku a o šesť rokov neskôr aj Anasoft litera za súbor próz Telegram. Čiastočne pričuchol aj k divadlu, keď robil dva roky dramaturga v Štátnom bábkovom divadle v Košiciach.

Dominik Dán

Pri tomto mene napadnú človeku dve slová – identita a množstvo titulov. Doteraz nikto presne nevie, kto sa za pseudonymom skrýva. Vieme, že pracoval ako kriminalista, o čom svedčí aj dokonalosť každého detailu jeho detektívnych príbehov. Venuje sa rôznym prípadom vychádzajúcim zo skutočných udalostí, ktoré sa odohrali najmä na území Bratislavy od konca 80-tych rokov. Vydal okolo dvadsiatky románov.

SkryťVypnúť reklamu

Boris Filan

Nestor slovenskej textárskej tvorby, cestopisec a glosátor, ktorého nemáte šancu prehliadnuť, ak ho stretnete na ulici. Preslávil sa najmä ako dvorný textár Elánu a svojou sériou kníh z ciest po svete – Tam-tam. Jeho brilantné opisy vo vás vzbudia dokonca chuť navštíviť Leninovo múzeum. V súčasnosti ho môžete počuť každú nedeľu v Pálenici Slovenského rozhlasu.

O najlepších slovenských spisovateľkách napíšeme nabudúce :-)

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu