SME

Vypnite telku a pozrite si Perinbabu na týchto GIFkách

Vypnite telku a pozrite si Perinbabu na týchto GIFkách

Ponúkame vám krátke zhrnutie toho najdôležitejšieho na niekoľkých gifkách.

Chlapec, ktorý prežil

Pocestní komedianti sa blížia k dedine, keď zrazu celý konvoj strhne lavína. Zubatá, ktorá na túto chvíľu čakala za stromom, má práce nad hlavu. Jakubko však prežil. Zubatá chce dielo dokončiť, prichádza za ním a už už si ho berie, keď tu zrazu... Jakubko ju chytí za nos. Zubatá sa nedá, pri druhom pokuse o chlapcov život už ale zasiahne vyššia moc – Perinbaba. Tá si Jakubka vezme k sebe a Zubatú ide od zlosti roztrhnúť.

Ubiehajú roky, Jakub sa učí o ľuďoch, o svete, o tom, ako a kedy zasnežovať zem a prečo nie je dobré snežiť na púšti. Vidí aj malú Alžbetku, ktorú si rýchlo obľúbi. Raz sa mu podarí vyjsť cez komín na strechu a zostáva očarený (nielen) z krásy slovenských hôr.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Rastie, zrazu sú mu šaty malé. Napriek prosbám ho však Perinbaba nechce pustiť do sveta. Preto sa Jakubko snaží tešiť Alžbetku aspoň z diaľky - nafúkaným lístím v tvare srdca alebo námrazou na okne v podobe Alžbetkinej mamy, ktorá umrela. Po jej smrti ju nahradila macocha aj so svojou dcérou Dorou. Ako to už býva, ani jedna z nich si dcéru dedinského richtára neváži. 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Jakub, nový richtárov sluha

Jakub sa rozhodne odísť, nech sa deje čokoľvek. Opustí Perinbabu a letí za Alžbetkou. U jej otca sa zamestná ako sluha.  Pomáha v dome, práca mu ide od ruky. Všetko sa zdá byť ideálne, trávi veľa času s Alžbetkou. Dokonca tak ideálne, že kapry samé skáču z rybníka.

Zubatá však na Jakuba nezabudla. Pri ceste od rybníka pošle na Jakuba a Alžbetku vlkov. Jakub sa s vlkmi poráta po svojom. Zubatá zas raz dopadne zle-nedobre a vlky ešte horšie. Jakub ich doslova zderie z kože a prinesie do richtárovho domu. Ten sa spolu s macochou nevie vynadívať na toľké bohatstvo. Nakoniec, nie je všetko až také ideálne. Macocha by totiž chcela oženiť Jakuba so svojou Dorou, len on nie a nie zbaviť sa myšlienky na Alžbetku.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Pozor na koláče!

Jakub nakoniec z richtárovho domu odíde, pretože ho krivo obvinili, že kvôli nemu pomreli pávy, ktoré richtár choval. Rozhodne sa postaviť mlyn ďaleko za dedinou, kde by mohol šťastne žiť s Alžbetkou. Darí sa mu natoľko, že popri kopaní studne natrafí na zlato. Alžbetka príde Jakuba navštíviť a prinesie aj koláče, ktoré sama napiekla. Obaja zahryznú do koláčov, ale po chvíli zaspia.  Macocha s Dorou (ktoré koláče pocukrili) vstúpia  na scénu. 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Mladomanželia - Dora a Jakub

Alžbetku hodia do studne a zburcujú celú dedinu na čele s richtárom - Alžbetky niet. Jakub sa preberie a netuší, prečo je okolo neho taký rozruch. Ani sa nestihne zorientovať, hneď ho obvinia z Alžbetkinej smrti. Odvedú ho preč a začne súd. Rozsudok príde rýchlo - poprava obesením. Jeho jedinou záchranou je vziať si za ženu pannu. Správne, jediná sa prihlási Dora a Jakub nakoniec privolí. Ale len preto, aby získal čas, kým nájde Alžbetku.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

O Alžbetku sa našťastie postarala Perinbaba a vzala ju k sebe ako kedysi Jakuba. Dolu v dedine sa chystá svadba. Jakub spôsobí v richtárovom dome zmätok, vezme koňa a utečie. Zubatá ho presvedčí, že Alžbetka už nežije. Jakub sa teda rozhodne ísť na šibenicu. Pozýva aj Zubatú, aby si po neho prišla.

Klamstvo odhalí nečakaný hosť

Perinbaba je však taká rozčúlená z klamstva Zubatej, že posiela Alžbetku za Jakubom. Ten už má slučku okolo krku, keď sa zrazu zdvihne vietor a priletí Alžbetka. Usvedčí macochu a Doru z toho, čo spáchali. Tie sa rýchlu ukryjú aj s nakradnutým dedinským zlatom. Podarí sa im vziať Jakubovu plachtu a odletieť aj s pokladmi. Nie však ďaleko - po roztržke padajú do rybníka, kam si po ne príde Zubatá. 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Osud macochy a Dory už v dedine nikoho nezaujíma, všetci sa radujú z návratu Alžbetky. Prichádzajú aj komedianti, už s novým principálom, a nastáva čas svadby. Tá sa koná pri novom Jakubovom mlyne. Všetci sa radujú, tancujú, spievajú a Perinbaba sa teší z Jakubovho šťastia.

A žili šťastne, až kým nepomreli :-) 

 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Piatoček: Držková a zmŕtvychvstanie (feat. Viktor Vincze)

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.


3. sep

Piatoček: Záhada rozmnožujúcej sa salámy (feat. György Gyimesi)

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.


27. aug

Piatoček: Daj šebe Horalku, CI JEHO!

Lotéria, Horalky, Taliban a kokotice v Česku.


20. aug

Piatoček: Berte si Pelleho, nechte si Bureše

O tom, ako Babiš skončil s vajcami na svojom drahom oblečení.


13. aug

Piatoček: Dážď proti extrémizmu

Vypočujte si nový diel humorného podcastu.


6. aug
Skryť Zatvoriť reklamu