Kotlebovci posielajú piesok z auta na expertízu. Nepozdáva sa im, že reaguje na magnet

Zase sa niekto chcel pochváliť Vysokou školou života.

Kotlebovcom trvalo len necelých 9 mesiacov, aby sa opäť raz strápnili pred celým Slovenskom.

V júni 2017 netrafili na správny Kriváň, o mesiac neskôr sa zase nechali nachytať hoaxom o neexistujúcej obci. A v apríli 2018 ukázali svoje vedomosti zo základnej školy opäť - na kauze Saharského piesku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Facebooková stránka Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - okres Ružomberok zverejnila 21. apríla príspevok, v ktorom sa chlapec v zelenom tričku hrá na chemika a odoberá vzorku prachu zo strechy auta.

"Posledné dni bolo celé Slovensko doslova zapadnuté prachom. Podľa medializovaných informácií sa malo jednať o čiastočky piesku priamo zo Sahary. Problém však nastáva, keď ku spomínanému prachu priložíme magnet. Tento prach totiž reagoval na magnet. Preto nastáva obrovská otázka, čo skutočne obsahoval prach, ktorý zamoril celé Slovensko?," pýtajú sa kotlebovci.

SkryťVypnúť reklamu

Dodali, že aby zistili pravdu, odobrali viacero vzoriek prachu na rôznych miestach Slovenska a odoslali ich na laboratórnu expertízu. O výsledkoch budú svojich fanúšikov informovať.

Chalani zrejme kvôli externému štúdiu na Vysokej škole života chýbali na hodinách fyziky a geografie na základnej škole, tak sme sa na to pozreli za nich.

Je pravda, že v apríli Slovensko zasypal prach zo Sahary. Podľa meteorológa Petra Hrabčáka zo SHMÚ nejde o ojedinelý jav: "Stačí k tomu vhodná poveternostná situácia, v ktorej sa skombinujú piesková búrka na Sahare a silné juhozápadné prúdenie, ktoré piesok z púšte donesie až k nám."

Na tomto videu môžete vidieť, ako sem prach zo Sahary postupne prišiel.

Načítavam video...

A prečo piesok reaguje na magnet?

Nie je za tým žiadny Soros ani chemtrails, ale fakt, že piesok ako taký môže bežne obsahovať aj čiastočky minerálov a hornín, ktoré reagujú na magnetické pole, hlavne ak obsahujú železo, nikel či kobalt. Pravdepodobne ste v škole robili pokusy s magnetmi a železnými pilinami, ktoré formovali indukčné čiary magnetického poľa.

SkryťVypnúť reklamu

Piesok totiž vzniká zvetrávaním - rôzne faktory (dážď, vietor, teplotné zmeny či kyslé dažde) vedú k tomu, že sa postupom času rozložia nerasty a horniny.

Miesto, kde piesok vzniká, vo veľkom ovplyvňuje jeho vznik aj zloženie. Preto majú piesky na pláži úplne iné zloženie ako tie púštne. A piesok, o ktorom je tu reč - saharský piesok, obsahuje minerály a horniny, ktoré môžu reagovať na magnet. Dokazuje to napríklad táto štúdia o magnetických vlastnostiach pôdy a piesku v oblastiach severnej Afriky - štátoch Egypt, Nigéria, Mali, Benin a Togo.

Ale hlavne, kotlebovci v príspevku vlastne ani nevysvetlili, akým spôsobom piesočný prach na (kovovej!) kapote aute reagoval.

Svetové sprisahanie tak znova nevyšlo a pod príspevkom sa ihneď začali hromadiť vtipné komentáre, ktoré si z kotlebovcov robili srandu.

(zdroj: Facebook - Zomri)

A odviazali sa aj internetoví vtipkári.

Zlý deň

(zdroj: Facebook - Stojatá Voda)

Najvyššia forma inteligencie

(zdroj: Facebook - Zomri)

Hrozba

(zdroj: Facebook - Stojatá Voda)

Odborníci

(zdroj: Facebook - Zomri)

Pravý dôvod

Výhovorky

Milan, the geológ

(zdroj: Facebook - Zomri)
Prečítajte si tiež: Mémcyklopédia #1: Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo nie som historik Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu