10 zaujímavých faktov, ktoré ste možno nevedeli o živote Stephena Hawkinga

Sú jeho dátumy narodenia i smrti len náhoda?

Jeden z najuznávanejších vedcov našej doby, geniálny Stephen Hawking, zomrel vo veku 76 rokov. Hoci bol pripútaný na vozík a prakticky ochrnutý, to nezabránilo jeho mysli v celoživotnej práci. Dokonca dokázal aj komunikovať prostredníctvom zariadenia, ktoré nakoniec ovládal len jediným funkčným svalom v líci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo svojej práci sa často sústredil na čierne diery či teórie o vzniku sveta, známou sa stala aj jeho kniha Stručná história času. Jeho výskum významne ovplyvnil ľudské poznanie vesmíru.

Prečítajte si tiež: Zomrel známy teoretický fyzik Stephen Hawking Čítajte 

Hawking bol veľmi zaujímavou osobnosťou a tieto fakty z jeho života ste možno doteraz nevedeli:

1. Narodil sa presne 300 rokov po smrti Galilea Galileiho.

Galileo Galilei, ktorý je označovaný za otca modernej astronómie či fyziky, zomrel 8. januára 1642. O 300 rokov neskôr, 8. januára 1942, sa narodil Stephen Hawking. Náhoda?

SkryťVypnúť reklamu

2. Zomrel na narodeniny Alberta Einsteina.

Hawking zomrel v spánku 14. marca 2018. Pred 139 rokmi, v roku 1879, sa v tento deň narodil jeden z najvýznamnejších vedcov, taktiež fyzik Albert Einstein. Ďalšia náhoda?

3. Pracoval na rovnakej akademickej pozícii ako Isaac Newton.

Tak ako jedna z najdôležitejších osobností v histórii vedy, ktorou bol sir Isaac Newton, zastával aj Stephen Hawking post lukasiánskeho profesora matematiky na Cambridgskej univerzite. Funkcia vznikla v roku 1663 a je to jedna z najprestížnejších akademických funkcií na svete. Newton dostal túto funkciu v roku 1669, Hawking v roku 1979.

4. O chorobe, ktorá ho pripútala na vozík, sa dozvedel ako 21-ročný.

Hawking trpel vzácnym smrteľným ochorením nazývaným amyotrofická laterálna skleróza. Lekári mu dávali maximálne 5 rokov života, no dožil sa ďalších 55. Choroba spôsobuje smrť mozgových a miechových pohybových neurónov, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné pohyby svalov, neovplyvnila však jeho myslenie.

SkryťVypnúť reklamu

5. Nebol veľmi dobrý žiak, kým nezačal študovať vedu.

Hawking bol podľa vlastných slov lenivý študent a dokonca nevedel čítať až do veku 8 rokov. Choroba s vyhliadkou skorej smrti ho však nakopla k tomu, aby sa viac sústredil na svoju vedeckú prácu.

6. Aj keď bol očividne geniálny, nezaujímalo ho, aké má IQ.

Aj keď sa jeho zvyčajne IQ odhaduje na okolo 160 bodov, Hawking svoje skóre nikdy neprezradil. Nevie sa ani o tom, že by si ho dal odmerať štandardným testom. Keď sa ho na to pýtali v roku 2004 v New York Times, odpovedal: "Netuším. Ľudia, ktorí sa chvastajú svojím IQ, sú lúzri."

7. Bol dvakrát ženatý a mal tri deti.

Deti mal s prvou ženou Jane Wilde, s ktorou sa vzali v roku 1965. Volajú sa Robert (1967), Lucy (1969) a Timothy (1979). S Jane im to však nevyšlo, pretože si našla iného, a Hawking sa dal dokopy so svojou opatrovateľkou Eliane Mason, ktorú si vzal v roku 1995, keď sa rozviedli s Jane.

SkryťVypnúť reklamu

8. Bol jedinou osobou všetkých čias, ktorá v Star Treku hrala sama seba.

Hawking bol veľkým fanúšikom tohto seriálu a dostal aj možnosť zahrať si v ňom. V roku 1993 sa objavil v sérii Star Trek: Next Generation.

9. Okrem toho sa objavil v niekoľkých legendárnych seriáloch.

Hral v Teórii Veľkého tresku, kde bol jedným z najväčších vzorov Sheldon Coopera, a tiež ako kreslená postavička hosťoval v Simpsonovcoch či vo Futurame. Vo všetkých týchto seriáloch sa Hawking objavil opakovane.

10. Stvárnili ho však aj iní herci.

V televíznom filme Hawking z roku 2004 ho hral britský herec Benedict Cumberbatch a o 10 rokov neskôr sa ním stal Eddie Redmayne v snímke Teória všetkého. Redmayne má narodeniny o len dva dni skôr ako Hawking.

Prečítajte si tiež: Simpsonovci aj Star Trek. Kde si zahral Stephen Hawking sám seba? Čítajte 

Zdroje: tech.sme.sk, nytimes.com, newsweek.com, heightline.com, dailymail.co.uk, imdb.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu