Pepsi na zopár dní vlastnilo námornú flotilu. Sovietsky zväz vymenil americký nápoj za 17 ponoriek

Sovieti boli majstrami výmenného obchodu. Pepsi vymenili za 17 dieselových ponoriek.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Dejiny nie sú len o veľkých udalostiach a významných osobnostiach, ktoré formovali dnešný svet. História skrýva mnoho menších, menej významných udalostí a príbehov, s ktorými sa na hodinách dejepisu nestretnete, no ktoré určite stoja za zmienku. Jeden z tých príbehov je o tom, ako americká spoločnosť Pepsi na zopár dní vlastnila námornú flotilu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý príbeh sa začína 24. júla 1959 v Moskve na výstave American National Exhibition.

V najhorúcejších rokoch Studenej vojny USA a ZSSR nesúperili len o dominantné pozície vo svete, ale i o sympatie bežných ľudí znepriatelených štátov. Jedným z pokusov americkej vlády presvedčiť sovietskych občanov o výhodách kapitalizmu a amerického životného štýlu bola táto výstava.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavy sa zúčastnili desiatky amerických spoločností predstavujúcich svoje produkty. Jednou z nich bola aj Pepsi, zastúpená Donaldom Kendallom, viceprezidentom spoločnosti pre oblasť marketingu.

Výstavisko navštívili aj vtedajší generálny tajomník Nikita Chruščov v spoločnosti Richarda Nixona, vtedy viceprezidenta USA. Táto dvojica sa zastavila pri stánku Pepsi, na čo chytro zareagoval Kendall a ponúkol sovietskej hlave štátu pohár s Pepsi.

Fotografia Chruščova popíjajúceho Pepsi obletela svet.

Pre jedných sa stala skvelým marketingovým úlovkom, pre ďalších až stelesnením víťazstva kapitalizmu nad komunizmom.

O 13 rokov neskôr využil Donald Kendall, vtedy už prezident spoločnosti Pepsi, svoje vzťahy s vtedajším prezidentom USA, Richardom Nixonom, na uľahčenie cesty na sovietsky trh (na ten sa snažila dostať aj Coca-Cola). Vzťahy zafungovali a 16. novembra 1972 bola podpísaná zmluva medzi Pepsi a sovietskou vládou.

SkryťVypnúť reklamu

Na výmenu za Pepsi Sovietsky zväz platil iným významným nápojom, vodkou Stolichnaya. Spoločnosť Pepsi sa vďaka tomuto obchodu stala exkluzívnym importérom tejto prémiovej vodky do USA.

Nápoj Pepsi sa stal jedným z prvých západných produktov, ktoré boli vyrábané a predávané v ZSSR.

V roku 1974 bola otvorená prvá továreň Pepsi v Novorossijsku. Pre zaujímavosť, od roku 1973 sa Pepsi plnila aj v Malackách v podniku Slovlik.

Pôvodná zmluva medzi Pepsi a ZSSR mala v roku 1989 vypršať, no jej obojstranná výhodnosť motivovala obe strany hľadať spôsoby, ako uzavrieť novú zmluvu o viac ako trojmiliardovom obchode. Keďže ZSSR malo stále komplikovaný prístup k zahraničnej mene, tak sa obe strany opäť dohodli na výmennom obchode.

Tentokrát však vodka nestačila a sovietska vláda ponúkla na dorovnanie obchodu netradičný tovar – 17 dieselových ponoriek (každá za 150 000 amerických dolárov), krížnik, fregatu a torpédoborec.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomuto obchodu sa tak Pepsi stala vlastníkom vlastnej flotily.

Skôr, ako niekoho z vedenia spoločnosti napadlo využiť získané ponorky na zničenie konkurencie, ich Pepsi predalo švédskej firme na zošrotovanie. Po tomto kurióznom obchode si Donald Kendall dovolil na adresu americkej administratívy uštipačnú poznámku, že Pepsi odzbrojuje Sovietsky zväz rýchlejšie ako USA.

Ani dominancia na trhu či tento šialený obchod však Pepsi nezaručili, že budú mať na ruskom trhu úspechu aj po páde komunizmu. Otvorenosť trhu okamžite využila konkurenčná Coca-Cola, ktorá ruský trh ovládla.

Pepsi malo nevýhodu, že išlo o značku spätú s minulým režimom, a tak občania, do istej miery znechutení komunizmom, radšej siahli po novej značke, ku ktorej v minulosti nemali prístup. Pomyselný klinec do rakvy Pepsi zasadili manželia Clintonovci na medializovanej návšteve prvej Coca-Cola továrne v Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Najväčší podvodník v dejinách moreplavectva: Príbeh Donalda Crowhursta má mrazivý koniec Čítajte 

Zdroje: nytimes.com, redkalinka.com, smarthistoryblog.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu