Vypadali mu vlasy, tak sa stal skinheadom. Bizarnosť filmu Svet podľa Daliborka rozosmieva i mrazí

Dokumentárny film Svet podľa Daliborka prichádza 23. novembra do slovenských kín.

Už pred vydaním však vyvolal kontroverziu, keďže jeho hlavnou postavou je neonacista. Dalibor je slobodný, má 37 rokov, pracuje v lakovni za minimálnu mzdu, žije s mamou a neznáša menšiny.

Má však dušu umelca - zapisuje si sny, píše básne a surrealistické poviedky či nakrúca bizarné videá. Práve vďaka videám sa k nemu dostal režisér Vít Klusák. Vydal sa do Prostějova, aby Daliborka, ako sa sám nazýva, našiel a presvedčil ho, aby o ňom mohol natočiť dokument. Filmári v priebehu dvoch rokov pravidelne chodili za Daliborom a jeho rodinou a sledovali ich každodenný život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledkom je tragikomický film plný bizarných situácií, v ktorých vidíme, ako sa so svojím životom vyrovnáva dospelý chlap, ktorý nenávidí menšiny, aj keď ešte nikdy neopustil Česko, nevolí, doteraz nemal plnohodnotný partnerský vzťah so ženou a žije s matkou, ktorá mu nedovolí ani len otvoriť si dvere vlastným kľúčom.

Vrcholom filmu je výlet do Osvienčimu, kam sa Dalibor ako popierač holokaustu vyberie s celou svojou rodinou.

Prečítajte si tiež: Neonacista sa zľakol filmu, ktorý o ňom nakrútil Vít Klusák. Uvidí ho polícia? Čítajte 

O filme sme sa porozprávali priamo s režisérom Vítom Klusákom.

To, čo sa na plátne deje, často nie je na smiech, na mnohých situáciách sa však človek jednoducho musí smiať. Plánovali ste natočiť vtipný film?

Mám pravidlo, že sa snažím si čo najmenej dopredu predstavovať, aby som netočil svoju predstavu, ale to, čo skutočne nájdem. Snažím sa svoje predstavy potlačiť, pretože si myslím, že skutočnosť je silnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď niekto o filme hovorí ako o tragikomédii, rozumiem tomu, aj keď mi to príde ako trochu nepresná snaha žánrovo to zaradiť. Ten Daliborov svet je v mnohých ohľadoch až neuveriteľne bizarný a my sme sa zobrazeniu tej bizarnosti nevyhýbali.

Keďže som film mnohokrát videl s divákmi, viem, že je tam veľa miest, na ktorých sa publikum smeje, ale celkom zaujímavý moment je asi 35 minút pred koncom, keď sa tá kinosála prestane smiať. Keď sa človek pozrie do tých radov, diváci sú zhrození. Viem, že to funguje ako komédia, ale komédia, pri ktorej tuhne úsmev na perách.

Veľmi zvláštny je aj Daliborov vzťah s priateľkou Janou, mal už v minulosti vážny vzťah?

Je to podstatná peripetia toho jeho náckovstva. Dalibor mal prvý vážny naplnený vzťah, keď mal asi 32 alebo 33 rokov, ale trval len pár dní. Tá dáma bola jeho spolužiačka zo základnej školy, ktorú videl po 20 rokoch, ale bola vydatá a ten vzťah po niekoľkých stretnutiach skončil. Daliborovi to zlomilo srdce. Veľmi sa tým trápil a rozhodol sa tomu čeliť tým, že sa radikalizoval.

SkryťVypnúť reklamu

Nevedel, ako utiecť samote, a povedal si, že sa zo skinheada radikalizuje a stane sa z neho neonacista. Začal vyhľadávať náckov na Facebooku, stiahol si Mein Kampf v PDF, nakúpil si činky, začal cvičiť, posilovať, kúpil si hormóny na svalový rast, kúpil si to oblečenie a tým "stvrdnutím" čelil smútku.

Radikalizoval sa teda až vtedy, alebo mal takéto postoje aj predtým?

Predtým bol skinhead. Hovoril, že už na základnej škole vyrýval hákové kríže do lavíc a na učňovke, kde sa učil za murára, bol stúpenec hnutia Skinheads. Takže postupne to v ňom tvrdlo a ideologizovalo sa to.

Je pravda, že mu vypadali vlasy, a preto sa stal neonacistom?

To je jedna z tých dizajnových okolností. Hovoril nám, že keď mal asi 16 či 17 rokov, začali mu padať vlasy, a že si hovoril, že ťažko môže byť metalista, takže to bol jeden z dôvodov, prečo si kúpil bomberu.

SkryťVypnúť reklamu

Ono to znie srandovne, ale v okamihu, keď človek žije v tom malomeste, kde sa na tieto vonkajšie znaky prihliada, dokážem si predstaviť, že naozaj premýšľal o tom, ako hendikep s holou hlavou zakryť.

Prečo mama Daliborovi nepovedala o jeho židovskom pôvode, čoho sa bála?

Ja si myslím, že sa za to možno hanbí. Nevie, či to nie je zlá vec, a dobre pozná jeho názory a postoje. Ona zastáva podobný názor. Keď pozerali spravodajstvo a práve vrcholila utečenecká kríza, člny s tými nešťastníkmi plávali k talianskym brehom, ona ho úplne vo všetkých výrokoch, ako napríklad, že by ich strieľal ako prasatá na porážke, podporovala.

Keď sú tam zábery na toho utopeného chlapca, tak ona hovorí, že je to aj tak len nejaká nastrčená figúrka. Jeho postoje vyrastajú z jej postojov, ona je v základe tej jeho ideológie, že je potrebné báť sa všetkého neznámeho.

SkryťVypnúť reklamu

Mal aj Daliborov otec takéto názory?

Jeho otec umrel v roku 1995, bol o 34 rokov starší, než matka, takže som o ňom počul len sprostredkovane. Netuším, aké mal názory. Dalibor mal 15, keď zomrel, myslím si, že to s ním príliš nerozoberal.

Ten otec, keďže bol ročník 1921, bol totálne nasadený (forma nútených prác počas 2. svetovej vojny, pozn. red.), zažil realitu tretej ríše na vlastné oči a Dalibor o tom hovorí, aký to musel byť krásny zážitok, ako tam viali tie červené vlajky, všetko bolo v poriadku a Nemecko prekvitalo. Ale ľudia, ktorí boli totálne nasadení, to tak nevnímali. Nepoznám nikoho, kto by o totálnom nasadení hovoril ako o dovolenke, takže si myslím, že je to pochopiteľne len Daliborovo vnímanie.

Sú v Daliborovom okolí aj ľudia, ktorí mu oponujú?

Jeden z najstrašidelnejších objavov toho natáčania bol, že Daliborovi takmer nikto z blízkeho okolia neoponuje v jeho názoroch. Naopak, pozerajú sa na neho ako na takého novodobého disidenta, ktorý má odvahu povedať, že by utečencov strieľal ako prasatá na porážke. Ak je ten film o rasizme, je o tom latentnom, prebublávajúcom rasizme, a Dalibor je katalyzátorom, ktorý tieto nálady dokáže odomknúť, pretože mu nikto neoponuje.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem jeho kolegu Marka sa ostatní len usmievajú, občas niečo podotknú, ale zriedka mu povedia, čo to hovoríš za nezmysly? V tomto je správa toho filmu znepojukujúca, pretože na Dalibora sa môžeme pozerať ako na takú bizarnú postavu, môžeme sa baviť o tom, či je vôbec neonacista, či to len nepredstiera preto, aby si tým dohnal mužnosť, ale tí ostatní, ktorí na to pristupujú, tých nemôžeme nijako vyviniť.

Aj keď je Dalibor vo svojich postojoch konzistentný, priateľ jeho matky Vladimír je pre mňa oveľa uveriteľnejší nácek. Aj keď neustále ten postoj mení, kam vietor, tam plášť, je oveľa uveriteľnejší v tých postojoch. Keby ma časový stroj preniesol to protektorátu Böhmen und Mähren, tak by som sa oveľa viac bál v tej dobe stretnúť Vladimíra než Dalibora.

SkryťVypnúť reklamu

Som dosť zvedavý, až sa ten film bude hrať na Slovensku, či sa o Vladimírovi dozvieme niečo viac, či sa neozvú ľudia, ktorí sa s ním stretli a môžu potvrdiť alebo vyvrátiť to, čo hovorí.

Ako to, že sa Vladimír nebál objaviť sa v tom filme?

Pretože to, čo popisuje, je premlčané. Ide o prvú polovicu 90. rokov. Čo sa týka jeho aj Daliborových názorov, prišli sme s právnikmi na spôsob, ako to ošetriť tak, aby hovorili o svojich názoroch neskrývane, pretože by ten film stratil hodnotu, keby sa autocenzurovali.

Ak sa však takto prezentuje aj mimo filmu, je postihnuteľný.

Áno, aj sa toho bojí, to je aj dôvod, prečo dnes v niektorých rozhovoroch, napríklad pre Parlamentné listy, prehlasuje, že sme ho zmanipulovali, a že nikdy v živote žiadny neonacista nebol, že to je celé vymyslené a že sme ho my prehovorili, aby predstieral, že také názory má. Vymýšľa si nezmysly, aby zakryl, že ten film ukazuje jeho skutočný postoj.

SkryťVypnúť reklamu

Viete, aké sú reakcie neonacistov na film?

Nacistom sme to nepúšťali, pretože neviem, ako zohnať neonacistické publikum. Že by sme si dali inzerát? (smiech) Na internete som však zaznamenal reakcie typu "slniečkarské hovado natočilo ďalší 'výblitek' o zmätenom vlastencovi".

Reakcie sú podobné, ako keď vláda v Čechách spustila kampaň Hate Free proti nenávisti voči menšinám. Akože "ďalšia zmanipulovaná srágora platená židobolševickou českou televíziou o tom, že ľudia, ktorí bojujú proti muslimákom, sú blázni, kamaráti nepozerajte sa na to, bolo by vám len zle od žalúdka." Niečo v tom zmysle.

Zároveň ten film bol zatiaľ len na festivaloch a v kinách, videlo ho zatiaľ asi 20-tisíc divákov. V radoch podobného publika film ožije až vtedy, keď bude v televízii, pretože tieto kontroverzné dokumenty majú v Čechách pri premiére sledovanosť približne pol milióna divákov. Až ten film prebehne obrazovkou, vtedy budeme hovoriť o tom, čo to spôsobilo v radoch tohto publika.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Film Mečiar sme pustili 11 študentom do 20 rokov. Ako naň reagovali a čo vedia o Mečiarovi? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu