Máte doma nepotrebný nábytok či oblečenie? Takto budú užitočnejšie, ako keby ste ich vyhodili

V smetiaku už nepomôžu nikomu.

Máte doma nepotrebný nábytok či veci, ktoré už nepotrebujete a nechcete ich dávať ľuďom, ktorí chodia po sídliskách a vykupujú ich? Sú aj iné spôsoby, ako sa týchto vecí zbaviť a pritom aj pomôcť.

Nábytok

Ak vám je ľúto sa nepoužívaného nábytku vzdať, môžete ho podarovať známym, alebo ak ide o ešte použiteľný kúsok, ktorý už stratil svoj lesk, nechať ho zrenovovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade, že ide o starý nábytok v "socialistickom" štýle, je dokonca možné, že máte doma starožitnosť, ktorú môžete predať starožitníctvu. Ľudia totiž v súčasnosti majú záujem už aj o nábytok zo 40. či 50. rokov minulého storočia. Ak ste však pripravení sa s ním rozlúčiť, toto sú niektoré z možností.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská katolícka charita

Ak máte nábytok malých rozmerov, ktorého sa chcete zbaviť, ale je vám ľúto ho vyhadzovať, môžete ho darovať niektorej z charitatívnych organizácií patriacich pod Slovenskú katolícku charitu.

Radšej si však vopred overte, či charita na vašom území takéto dary prijíma, keďže všade môžu mať záujem o rozdielny druh darov.

IKEA

IKEA už aj na Slovensku spustila službu Druhý život nábytku, prostredníctvom ktorej môžete predať svoj nepotrebný nábytok z Ikey a tak mu dať šancu na "druhý život". Zoznam použitého nábytku, ktorý môžete ponúknuť na predaj cez túto službu, nájdete na stránke druhyzivotnabytku.sk.

Nábytok musí byť v dobrom stave, malé poškodenia však neprekážajú. Ikea stanoví cenu, za ktorú od vás nábytok kúpi, a následne ho za tú istú cenu predá ďalej, keďže cieľom služby je predĺženie životnosti nábytku a nie zisk.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ikea spúšťa bazár, bude predávať aj použitý nábytok Čítajte 

Domáce potreby a elektronika

Na zbavenie sa týchto vecí môžete využiť aj niektorý z internetových bazárov alebo stránku podajdalej.sk, prostredníctvom ktorej môžete svoje nepotrebné domáce potreby, elektorniku, šaty, nábytok či iné veci darovať tým, ktorí ich potrebujú.

Taktiež sa môžete informovať, či nepotrebujú domáce potreby v azylových domoch či krízových centrách vo vašom okolí. Sú však aj iné možnosti.

Slovenská katolícka charita

Podobne ako malý nábytok, aj domáce potreby či funkčné domáce spotrebiče môžete darovať Slovenskej katolíckej charite. Vecami, ktoré by ste inak aj tak vyhodili, takto pomôžete ľuďom v núdzi, ktorí si ich inak nemôžu dovoliť.

Charity Shop

Dobrovoľnícky projekt Charity Shop predáva tovar od darcov a z výťažku následne podporuje charitatívne projekty. Obchod nájdete na Rajeckej ulici v Bratislave a môžete sem priniesť okrem oblečenia aj elektroniku či kancelárske potreby, z ktorých predaja sa podporí dobrá vec.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi organizácie, ktoré Charity Shop podporuje, patria napríklad aj Depaul, Domov pre každého či Sloboda zvierat. Okrem toho pomáhajú aj nadaným deťom zo slabšieho prostredia, seniorom či mamičkám v núdzi.

Komunitné centrum Bystro

V komunitnom centre Bystro na Cintorínskej ulici v Bratislave funguje knižnica vecí, do ktorej môžete doniesť elektrické spotrebiče, kuchynské vybavenie, spoločenské hry, športové náradie či veci, ktoré ešte môžu nájsť ďalšie využitie, aj keď ich už vy nepoužívate. Ak chcete knižnicu využívať a požičiavať si z nej veci, prístup k nej získate zaplatením členského poplatku 10 eur.

Načítavam video...

Oblečenie

Napriek tomu, že si mnohí myslia, že second handy vykupujú veci priamo od ľudí, väčšina z nich to nerobí. Viacerí sa už sklamali, keď sa pokúšali predať im svoje málo nosené oblečenie. Čo s ním teda robiť?

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská katolícka charita

Áno, charita prijíma okrem všetkých ostatných spomínaných vecí aj oblečenie, musí však byť čisté, opraté a nepoškodené. Radšej si však na jej stránke vopred overte, aké oblečenie prijíma - teraz napríklad neprijímajú letné oblečenie.

Krízové centrá a azylové domy

Pozrite si, aké krízové centrá či azylové domy sú vo vašom okolí a či prijímajú takéto dary. Väčšina z nich potrebuje hlavne detské oblečenie, školské potreby a hygienické potreby.

Nocľahárne a útulky pre bezdomovcov

Nocľahárne a útulky prjímajú okrem oblečenia aj deky či hygienické potreby. Aj v tomto prípade si však najprv overte, či v nocľahárni vo vašom okolí v súčasnosti potrebujú oblečenie.

OZ Domov pre každého napríklad prijíma čisté oblečenie, obuv aj hygienické potreby a potraviny, zatiaľ čo organizácia Depaul potrebuje hlavne hygienické potreby či potraviny, keďže šatníky má v súčasnosti plné.

SkryťVypnúť reklamu

Nosene

Ak máte oblečenie, ktoré nenosíte, ale je v dobrom stave a je vám ľúto ho vyhodiť, môžete ho darovať aj predajni Nosene. Ak sa vám do nej nechce chodiť, stačí vyplniť formulár na stránke a pre veci si príde kuriér.

Dostanete za to 15-percentnú zľavu na nákup a časť sumy z predaja poputuje na pomoc týraným ženám. Nosene nájdete v Bratislave na Štúrovej ulici alebo v Banskej Bystrici na Námestí Štefana Moysesa.

Prečítajte si tiež: Čím Slováci prekvapili v netypickom secondhande? Čítajte 

H&M

Ak sú šaty príliš obnosené alebo ich jednoducho nechcete darovať, môžete ich zobrať do predajne H&M. Oblečenie sa recykluje a textilné vlákna, ktoré sa z neho vyrobia, sa následne používajú na výrobu nového oblečenia. Použité oblečenie zbiera napríklad aj Intimissimi, kde môžete odovzdať staré podprsenky.

Charity Shop

Do charitatívnej predajne môžete doniesť aj svoje používané, ale nepoškodené šaty, nezabudnite ich však predtým oprať.

SkryťVypnúť reklamu

Kontajnery

Použité šaty môžete jednoducho vložiť aj do niektorého z kontajnerov na šatstvo, ktoré nájdete po celom Slovensku. Prevádzkuje ich viacero firiem, dajte si však pozor na Humanu. Ide totiž o organizáciu, ktorá sa tvári ako charita posielajúca šaty do krajín tretieho sveta, v skutočnosti však končia v second-handoch na Slovensku a v okolitých krajinách, kde sa predávajú ďalej.

Potraviny a hygienické potreby

Väčšina z nás asi doma neskladuje veľké množstvá trvanlivých potravín či hygienických potrieb. Ak však náhodou patríte medzi tú malú časť, ktorá ich má toľko, že nemá čo s nimi, môžete ich poskytnúť ľuďom v núdzi.

Nocľahárne a útulky pre bezdomovcov

Ľuďom bez domova môžete pomôcť aj tým, že im poskytnete jedlo. Organizácia Depaul napríklad prijíma trvanlivé potraviny, ako sú čaj, instantná káva, cukor, paštéty či konzervy a hygienické potreby (sprchové gély, tekuté mydlá, zubné pasty, kefky, vložky, vreckovky, toaletný papier a podobne).

SkryťVypnúť reklamu

Krízové centrá a azylové domy

Krízové centrá a azylové domy vo vašom okolí tiež potešia dary vo forme trvanlivých potravín či výživ pre deti.

Nota Bene

Pomôcť môžete aj predajcom Nota Bene a to potravinami či hygienickými potrebami, ktoré si predajcovia následne budú môcť "kúpiť" v kupónovom obchode. Tieto kupóny pritom získavajú za predaj Nota Bene, výpomoc a iné aktivity.

Prečítajte si tiež: Ako sa dá pomáhať bezdomovcom na Slovensku? Vyberte si niektorý z množstva spôsobov Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu