Autori kampane proti ĽS NS: Problémom sú fašistickí kandidáti, nie ich voliči

Nechceli sme zosmiešniť račkujúcich, tvrdia.

V posledných októbrových dňoch sa slovenským Facebookom začala šíriť kampaň kgalici.sk, ktorá upozorňuje na to, že ľudia okolo Mariana Kotlebu a ĽS NS môžu obsadiť Slovensko. Vo voľbách do VÚC ich totiž kandiduje až 337, čo je oproti voľbám v roku 2013, keď ich kandidovalo len 45, obrovský nárast.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Internetom sa šíri nová kampaň proti fašistom. Upozorňuje, že nám hrozí zamorenie kgálikmi z ĽSNS Čítajte 

V rozhovore s autormi kampane sa dozviete, prečo kotlebovcov prirovnali práve ku králikom, či sa im už stihli vyhrážať a prečo sa pod kampaň nepodpísali menami.

Prečo vznikla iniciatíva Kgálici?

Prvým podnetom bolo zistenie, že fašisti nanominovali do župných volieb prápor kandidátov a nás zaujímalo, aké majú šance. Zanalyzovali sme dáta z volieb do parlamentu v roku 2016 a do VÚC v roku 2013 a zistili sme, že obrovské množstvo ich kandidátov má veľkú šancu na zvolenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to?

Vo voľbách do VÚC je Slovensko rozdelené na 96 obvodov a v každom si ľudia volia svojich poslancov. Menej hlasov volí menej poslancov a každý kandidát má asi desaťnásobné šance na obsadenie stoličky v porovnaní s parlamentnými voľbami. Zaujímavosťou je, že v roku 2013 v jednom volebnom obvode bol rozdiel medzi posledným zvoleným a prvým nezvoleným 1 (slovom jeden) hlas.

Ak nepríde k voľbám viac voličov ako v roku 2013, tak podľa niektorých odhadov môžu fašisti získať až 40 % všetkých poslaneckých mandátov.

Hlavnou motiváciou, prečo presviedčame ľudí, aby išli voliť a krúžkovali nefašistických kandidátov, boli dve zistenia. Prvé, že váha hlasu vo voľbách do VÚC je omnoho väčšia a druhé, že fašistom zjavne niekto poradil, aby systematicky nanominovali skoro všade svojich kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste prirovnali ĽSNS práve ku králikom?

Je to bájka či alegória o svete, kde žijú rôzne zvieratká a medzi nimi kgálici, ktorí špinia priestor hnedými bobkami, tolerujú iba biele zvieratká a exponenciálne sa množia. Vybrali sme králika, pretože ide o pozitívne vnímané zvieratko a tým chceme zvýrazniť, že nebezpečným kgálikom ho robí jeho zlé konanie a nie samotná existencia.

Nevysmievate sa tým aj Kotlebovym voličom?

Kgálici sú fašistickí kandidáti za poslancov a poslanci. Za inváziu nepovažujeme existenciu spoluobčanov s iným názorom, ale obsadzovanie politických funkcií fašistami.

Kgálik nie je symbolom dehumanizácie a zosmiešnenia voliča, naopak, toho označujeme za disciplinovaného a odhodlaného. Kgálik je tiež symbolom plazivého fašizmu s navonok nevinnou maskou, no možným tragickými následkami.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kotlebova dymová clona Čítajte 


Ako na iniciatívu ľudia reagujú, mali ste nejaké sťažnosti zo strany ĽSNS?

Ľudia reagujú pozitívne a pobavene na zvolený príbeh a zhrozene, keď zisťujú, čo hrozí v ich okolí, ak sa nezmobilizujeme. Na stránkach kgálikov a ich priaznivcov možno nájsť štandardnú škálu hnedých bobkov od zaručených dezinformácií, že sme dostali milión od vlády, až po vyhrážky.

Niektorí vám vyčítali, že útočíte na ľudí, ktorí račkujú, a zosmiešňujete ich.

Nič také sme, samozrejme, nemali na mysli. Išlo o to, priradiť k vizuálu aj ikonickú črtu pána predsedu Mariána. Je to známy mém, ktorý väčšine netreba vysvetľovať.

Fašisti hlásajú uberčloveka a neznášajú ľudí, ktorí nesedia do ich predstavy o dokonalosti a čistote. Táto ich požiadavka je v rôznorodej spoločnosti nereálna, čo dokazuje aj ich vodca svojou známou nedokonalosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa pod kampaň nikto menovite nepodpísal?

Zaregistrovali sme aj výhrady k tomu, že sme sa pod kampaň nepodpísali. Možno to v tomto svete lajkov bude znieť ako nejaká marketingová finta, ale nejde nám o popularitu.

A tiež nechceme mať pod balkónom fakľový sprievod kgálikov a ich priaznivcov. Prezentujeme overiteľné fakty z verejných zdrojov (Štatistický úrad) a dávame im čitateľnejšiu podobu.

Poviete aspoň to, koľko ľudí za projektom stojí?

Celá kampaň vznikla v extrémne krátkom čase a podieľa sa na nej skupina nadšencov, ktorá by sa zmestila do jedného výťahu, nebyť jemne obézneho programátora. Pozná nás úzky okruh ľudí, ktorí pomáhali testovať a dolaďovať kampaň pred spustením.

Kampane za dobrú vec sme spravili aj v minulosti. Nie sme nikým platení, nikto si nás neobjednal a nemáme žiadne prepojenie s politickou stranou alebo s niektorým zo súčasných kandidátov do VÚC.

Máme radi túto krajinu a nedáme si ju uniesť ľuďmi s nenávistnou rétorikou a nihilistickým programom. Sloboda nie je samozrejmá a musíme si ju aktívne brániť. Všetci, ktorí ste si doteraz mysleli, že o nič nejde, bežte k urnám a pri krúžkovaní obchádzajte kgálikov širokým oblúkom.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: O čo vlastne ide v župných voľbách a prečo by ste mali ísť voliť? Vysvetlíme vám to v skratke Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu