Smutné psie oči neznamenajú, že sa cíti previnilo. Týchto 7 tvrdení o psoch má od pravdy ďaleko

Jeden psí rok = sedem ľudských. Naozaj?

Mýtus č. 1: Pes vie, že urobil niečo zlé, a tvári sa za to previnilo

Realita: Nie, pes nevie, že urobil niečo zlé. To VY viete, že urobil niečo zlé. A podľa toho sa správate. Jeho „previnilý pohľad“ je reakcia na váš „čo si to urobil“ pohľad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pes vidí na vašom postoji a tóne hlasu, že ste nahnevaní, nervózni, alebo sa niečoho obávate, a podľa toho reaguje. Ak si to chcete overiť, skúste sa ho nabudúce pri roztrhanej topánke opýtať „čo si to urobil“ veselým hlasom a uvidíte, akú radosť z toho bude mať.

SkryťVypnúť reklamu

Mýtus č. 2: Starého psa novým trikom nenaučíš

Realita: Je pravda, že ak je pes starší a má nejaké návyky, ktoré ho chcete odučiť, bude mu učenie trvať dlhšie. Rovnako, ako keď si vy na niečo zvyknete, a potom sa musíte naučiť robiť to inak. Záleží len od toho, čo ho chcete naučiť alebo odučiť.

Môže sa dokonca stať, že dospelého psa naučíte nové veci ešte rýchlejšie ako šteniatko, pretože je pokojnejší, venuje vám viac pozornosti a sústredí sa na to, čo od neho požadujete.

Mýtus č. 3: Odmeňovanie jedlom pri tréningu nie je správne

Realita: Záleží od uhla podhľadu a od toho, ako sa necháte uniesť. Na začiatku treba psíka motivovať, aby vedel, že keď urobí niečo správne, dostane za to pochvalu. Deti dostávajú v škole jednotky, dospelí odmenu na výplatnej páske.

SkryťVypnúť reklamu

Odmenou nemusí byť maškrta, ale pravdou je, že je to pre psíka najväčšia motivácia. Pri tréningu však platí, že túto odmenu treba časom obmieňať za jednoduchú pochvalu. Tak sa psík naučí, že za pokojné státie na prechode pre chodcov už nedostane maškrtu, no bude pochválený za to, ako pekne vydržal.

Mýtus č. 4: Psy sú farboslepé

Realita: Nie sú. Ani zďaleka síce nevidia také spektrum farieb ako my, no okrem 50 a viac odtieňov šedej dokážu vidieť aj odtiene modrej a žlto-zelenej. Červená sa im vraj zlieva do žlta, takže jesenné krásy lesa si veľmi neužijú, a červená loptička sa im v tráve možno ľahko stratí, no čokoľvek modré by malo zaujať psie oko takmer rovnako, ako to vaše.

Mýtus č. 5: Jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským

Realita: To by bolo príliš jednoduché. Ráta sa s tým, že pes sa bežne dožije zhruba 13 - 15 rokov. Ak však máte veľké plemeno, ako je argentínska doga či cane Corso, je to menej, väčšinou okolo 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré plemená dospievajú rýchlejšie, iné pomalšie a počas prvého roka psík starne ešte rýchlejšie. Adolescentom sa stáva už v období 8 až 18 mesiaca, čo by bolo v prepočte na ľudský vek tiež trochu priskoro, nie?

Mýtus č. 6: Keď pes vrtí chvostom, znamená to, že sa teší

Realita: Áno, aj. Pes sa však môže “tešiť chvostom”, aj keď je nervózny alebo sa mu niečo nepáči. Takže pri svojom psovi to musíte vypozorovať a naučiť sa, čo vám chce svojím chvostom naznačiť.

Na cudzieho sa určite nevrhajte s objatím len preto, že vrtí chvostom. Nemusí sa vám to vyplatiť.

Mýtus č. 7: Suchý a teplý nos znamená, že pes je chorý

Realita: Suchý a teplý nos neznamená nič špeciálne, pokiaľ ide o zdravie psíka. Psy majú často suchý a teplý nos aj vtedy, keď spia, keď v miestnosti necirkuluje vzduch, alebo hoci aj vtedy, keď ležia na slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je pes chorý, uvidíte to na jeho nálade, chuti do jedla a celkovom správaní. Vtedy to nepodceňte len preto, že mal nos naopak studený a mokrý.

Prečítajte si tiež: Psie plemeno staford má nálepku nebezpečného. Čoho sa treba najviac báť? Čítajte 

Zdroje: bluecross.org.uk, hillspet.com, apdt.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu