Ako sa pripravuje TEDx konferencia na Slovensku? Trenčianski organizátori nám priblížili zákulisie

V sobotu sa uskutoční už štvrtý ročník podujatia na Trenčianskom hrade.

Dokopy dvanásť rečníkov, dve vystúpenia a mnoho sprievodných aktivít tvorí program štvrtého TEDxTrenčín. Pre účastníkov je to deň plný zábavy, pre organizátorov ale poriadna makačka. O tom, čo všetko príprava podujatia obnáša, sme kecali so spoluorganizátorkou Veronikou Bohušovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto stál za prvotnou myšlienkou priniesť TEDx do Trenčína?

TEDx do Trenčína priniesol Ivko Ježík z neziskovej organizácie Voices. Bez neho by Trenčín TEDx nepoznal. Jeho cieľom bolo priniesť myšlienky hodné šírenia aj do nášho mesta a inšpirovať tak nielen jeho občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Aké boli začiatky TEDx Trenčín?

Prvý ročník sa uskutočnil v októbri 2014 a niesol sa v téme ,,Z hlbín studne“. Bol to prvý rok, veľa vecí sme nikdy predtým nerobili, miešali sa v nás pocity strachu, ale aj nadšenia. Nakoniec všetko dobre dopadlo a my sme sa pustili do organizácie druhého ročníka. Odvtedy sa príprava podujatia veľmi zmenila. V tíme máme projektovú manažérku, a to nám dosť uľahčilo prácu, a taktiež úlohy máme lepšie rozdelené medzi jednotlivých členov tímu.

Aký veľký tím momentálne podujatie pripravuje?

Tím má momentálne 13 interných členov a 1 externistu - programátora. Príprava podujatia trvá skoro celý rok a pravidelne sa stretávame od marca.

Príprava teda musí byť náročná, rovnako ako vaše stretnutia. Ako zvyčajne prebiehajú?

SkryťVypnúť reklamu

V tíme máme time-manažérku Moniku, ktorá má všetko pod palcom. Dáva pozor na prerozdelenie úloh a povinností, čím vždy začneme. Nasleduje rozhovor, hlasovanie, brainstorming. Vo veľa veciach rozhodujeme spolu ako tím, ako napríklad o téme podujatia, ale inak máme každý na starosti svoju oblasť, za ktorú zodpovedáme.

Loading

...

Je možné stať sa jedným z vás?

Samozrejme, do tímu stále hľadáme nových, šikovných ľudí. Ak má niekto záujem byť súčasťou tímu, vždy si s ním dohodneme kávu, porozprávame sa, zistíme, či by zapadol medzi nás a či je naozaj nadšený pre tento typ konferencie. Všetko robíme dobrovoľne a vo svojom voľnom čase, čo nie je vždy ľahké.

Pracujete aj s dobrovoľníkmi?

Dobrovoľníci sú dôležitou súčasťou TEDxTrenčín, bez nich by sme to naozaj nedokázali. V priemere mávame okolo 13 dobrovoľníkov každý rok, samozrejme, vždy sa nájde jeden - dvaja, s ktorými si nesadneme. Záujemcovia o dobrovoľníctvo nám napíšu mail, prípadne na Facebooku, my ich zaradíme do databázy a mesiac pred podujatím ich oslovíme.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Najdôležitejšou súčasťou programu sú rečníci. Ako prebieha ich výber?

Tipy na rečníkov si zapisujeme celý rok - musíme mať oči na stopkách. Na stretnutí potom vyberáme tých, ktorí sa nám hodia do témy, sú naozaj niečím výnimoční a majú myšlienku hodnú šírenia. Naše koordinátorky rečníkov majú potom za úlohu osloviť vybraných rečníkov a pripraviť ich na „talk“. Dostávame ponuky aj od ľudí, ktorí nám napíšu na Facebooku alebo pošlú mail. Zatiaľ sme takto však využili len jednu rečníčku, pretože kritéria výberu sú naozaj veľmi prísne.

Čo vám príprava a samotný event ako organizátorom dáva do života?

Veľa nových skúseností, nových ľudí, priateľov a hlavne ten skvelý pocit, keď organizujete niečo výnimočné a ľudia si cenia vašu prácu.

Aká býva odozva verejnosti na to, čo robíte? Stretávate sa aj s kritikou?

SkryťVypnúť reklamu

Odozva býva skvelá. Ľudia sú naozaj vďační a my sme šťastní, že tá práca má zmysel. Samozrejme, stretávame sa sem-tam aj s kritikou, ale to je dobre, lebo stále sa dá v niečom zlepšovať.

Loading

...

Riadite sa pri príprave programu oficiálnymi pokynmi alebo príručkami?

Pri príprave podujatia sa riadime licenciou od TEDu z Ameriky. Môžeme mať napríklad len 100 platiacich účastníkov, TED HQ nám schvaľuje aj rozpočet a cenu vstupenky, tému podujatia a podobne.

Prečo ste sa tento rok rozhodli pre názov "Plus mínus"?

Pretože všetko nie je LEN také, ako sa na prvý pohľad zdá, rovnako ako všetko nie je čiernobiele. Každá vec, človek, inovácia, zamestnanie či udalosť má svoje plusy, aj svoje mínusy. Tento ročník ukážeme ľuďom svet krásny a ideálny, ale aj ten surový. Prinesieme témy, ktoré sú kontroverzné a rozdeľujú nás do dvoch táborov, či nútia pozrieť sa na problém inými očami. Sú to aj plusy a mínusy reprezentujúce ľudí samotných, ľudí, ktorí sa navzájom dopĺňajú a jedine tak môžu posúvať hranice svojho potenciálu.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorá vec je počas prípravy najťažšia, a ktorú si, naopak, vychutnávate?

Najťažšie je nájsť partnerov a sponzorov, ktorí nám pomôžu pokryť finančné náklady konferencie. Každý rok sa zapájame aj do grantových výziev, ale nie vždy sa podarí niečo získať. A čo si vychutnávame? Naše spoločné stretnutia a prvú rannú kávu na Trenčianskom hrade počas generálky.

Loading

...

Nastal niekedy moment, počas ktorého ste si povedali, že chcete skončiť, alebo vás skôr viac motivoval?

Najťažšie to v tomto majú naše koordinátorky rečníkov. Keď zlyhá ich rečník a oni si potom preberajú vinu na seba a nemajú chuť pokračovať. Ale sme tím, tak sa snažíme sa vždy podporovať a nad niektorými vecami sa povzniesť. Vždy nás napríklad dokáže motivovať pozitívna odozva ľudí a ten skvelý pocit, keď všetko dopadne na výbornú.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí chcú podobnú akciu zorganizovať?

Hlavne odvahu. Netreba sa báť problémov ani výziev a žiadať o pomoc, ak treba. Keď sa chce, všetko sa dá.

Prečítajte si tiež: 24-ročný génius zo Slovenska: Vyštudoval Oxford, teraz pracuje na liečbe rakoviny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu