Roald Dahl nepísal len detské knihy. Bol aj letecké eso, britský špión a autor erotických príbehov

Málokto má takú pestrú tvorbu ako tento spisovateľ.

(Zdroj: roalddahl.com)

Charlie a továreň na čokoládu, Matilda, Jakub a obrovská broskyňa, či Fantastický pán Lišiak sú úžasné detské knihy, ktoré určite poznáte zo svojho detstva (a ak nie, pri svojich vlastných deťoch sa s nimi stretnete) a radi na ne spomínate. Tieto a iné detské knihy pochádzajú z pera britského autora Roalda Dahla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Literárny svet si Roalda Dahla pamätá ako jedného z najúspešnejších a najznámejších autorov nezabudnuteľných detských kníh, no za zmienku stojí aj jeho ostatná tvorba, do ktorej celkovo patrí 19 románov, 60 poviedok a 12 scenárov.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako jeho tvorba, bol i Dahlov život pestrý a inšpirujúci.

Roald Dahl (ak neviete, ako správne vysloviť jeho krstné meno, tento článok vám to ujasní) sa narodil 13. septembra 1916 vo waleskom mestečku Llandaff rodičom nórskeho pôvodu. Prvé pracovné skúsenosti zbieral v spoločnosti Shell v Londýne, odkiaľ bol neskôr presunutý do africkej Tanzánie.

Jeho kariérny rast však prerušila druhá svetová vojna, v ktorej slúžil ako stíhací pilot RAF (Royal Air Force) v Afrike a Stredomorí. Určite poznáte veľa autorov, ktorí sa ocitli na bojiskách svetových konfliktov, veď pre mnohých z nich boli ich skúsenosti z vojny zdrojom inšpirácie. Len málo z nich sa však môže pýšiť tak úspešnou vojenskou kariérou ako Dahl.

Ako pilot RAF to spočiatku nemal jednoduché, o čom svedčí aj jeho škaredá havária v zemi nikoho medzi britským a talianskym vojenským územím. Táto skúsenosť, po ktorej strávil dočasne oslepený niekoľko týždňov v nemocnici, ho motivovala v roku 1946 napísať jeho zbierku poviedok Over to You.

SkryťVypnúť reklamu

Po zotavení sa vrátil do služby, počas ktorej pôsobil v niekoľkých krajinách vrátane Líbye, Grécka či Sýrie. Do konca vojny sa zúčastnil aj niekoľkých leteckých bitiek, z ktorých sa vrátil s celkovo piatimi oficiálne potvrdenými zostrelmi ako letecké eso. Je však dosť možné, že počet Dahlových zostrelov bol oveľa vyšší.

K pôsobeniu v armáde sa viažu Dahlove literárne začiatky.

Okrem poviedok s vojenskou tematikou Dahl začína experimentovať s písaním detských kníh, výsledkom čoho je útla knižka Gremlins. Dahlova prvá detská knižka rozpráva príbeh o gremlinoch, zákerných škriatkoch, čo počas vojny sabotujú lietadlá britského letectva.

Ak sú vám gremlini povedomí, tak áno, ide presne o tie isté malé chlpaté stvorenia, o ktorých v 80. rokoch Steven Spielberg natočil rovnomenný film. Spielbergovi je inak tvorba Roalda Dahla zrejme sympatická, lebo minulý rok sme v kinách mohli vidieť ďalší jeho film nakrútený podľa knihy tohto autora, a to Kamoš Obor (BFG).

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Kreslo kokpitu Roald Dahl ešte počas vojny vymenil za pohodlné kreslá diplomatických salónov.

Dahl sa dostal do Spojených štátov amerických ako asistent Lorda Halifaxa, britského veľvyslanca v USA. Z asistentskej pozície sa Dahl dostal do kruhov britských tajných služieb a spolu s ostatnými špiónmi sledoval nálady vo Washingtone a odosielal správy britskej vláde.

V čase druhej svetovej vojny bolo v Amerike ešte stále veľmi silné hnutie za izoláciu Ameriky od zvyšku sveta a za jej vystúpenie z bojov druhej svetovej vojny. Takzvaný izolacionizmus reprezentovaný hnutím America First (áno, presne to isté, na ktoré tak často odkazuje Donald Trump) a jeho ciele ohrozovali Veľkú Britániu, a tak sa Roald Dahl a ostatní členovia tajnej služby snažili okrem iného sabotovať toto hnutie pre potreby udržania Spojených štátov vo vojne v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Počas práce v tajnej službe sa Roald Dahl stretol a spriatelil s iným známym špiónom a spisovateľom, Ianom Flemingom, autorom príbehov o Jamesovi Bondovi. Priateľstvo viedlo až k tomu, že Dahl dostal ponuku napísať scenár k piatej bondovke, You Only Live Twice. Táto je so svojimi nindžami, vesmírnym cestovaním a exotickými lokalitami dodnes považovaná za najuletenejší film celej série.

Okrem spomínaných detských kníh je Roald Dahl známy aj pre svoju poviedkovú tvorbu.

Tieto krátke príbehy vynikajú svojou charakteristickou ľahkosťou, jemnou štipkou čierneho humoru a prekvapivými, neočakávanými závermi, ktoré poslednou vetou dokážu zmeniť význam celej poviedky. Témy a hrdinovia jeho poviedok sú rôzne, od podvodníkov cez boháčov a frustrovaných manželov, až po otca Adolfa Hitlera.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitú zmienku si zaslúži strýko Oswald, ktorý sa objavil v rovnako pomenovanej novele a dvoch poviedkach. V nich Dahl rozpráva o nespočítateľných milostných zážitkoch bohémskeho strýka Oswalda. Táto povojnová bohémska verzia Casanovu bola aj mimoriadne podnikavá, o čom hovorí novela Môj strýko Oswald. Oswald za pomoci svojej príťažlivej partnerky získava od slávnych osobností 20. storočia ich spermie (iste si viete domyslieť, akým spôsobom) aby ich neskôr predával zúfalým ženám túžiacim po geniálnych deťoch.

Roald Dahl patrí k najvplyvnejším britským autorom, ktorého diela boli niekoľkokrát sfilmované, i keď on sám nebol fanúšikom filmových adaptácií svojich diel. Jednu z jeho najznámejších Dahlových poviedok, Man from the South, voľne adaptoval Quentin Tarantino vo filme Štyri izby.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepším príkladom prekrytia jeho oboch cieľových skupín, teda detí i dospelých, je Fantastický pán Lišiak, sfilmovaný svojským režisérom Wesom Andersonom.

Načítavam video...

Dalhova tvorba si našla svoje miesto aj na divadelných doskách.

V Slovenskom národnom divadle práve uvádzajú predstavenie Apartmán v hoteli Bristol, ktoré spája niekoľko Dahlových poviedok do jedného divadelného príbehu. Fanúšik Dahlovej tvorby si určite príde na svoje, lebo inscenácia sľubuje bizarné postavy a absurdné zápletky, vďaka ktorým si ľudia zamilovali Dahlove poviedky.

Roald Dahl bol autorsky plodný do konca svojho života, 20. novembra 1990, keď vo veku 74 rokoch podľahol vzácnemu druhu rakoviny.

Dahl bol spisovateľ celým svojim srdcom. Pre potreby ničím nerušeného písania si na záhrade postavil malú chatku, ktorú si zariadil podľa svojich predstáv a využíval ju ako miesto, kde sa rodila väčšina jeho príbehov.

SkryťVypnúť reklamu

V písaní nevidel len spôsob obživy, ale aj životné naplnenie a radosť, čo sa prenášalo do všetkých jeho textov, ktoré budete čítať jeden za druhým.

Roald Dahl sa svojou bohatou, rôznorodou a originálnou tvorbou a nenapodobniteľným štýlom písania radí medzi najvplyvnejších britských a svetových autorov. Ak ste od tohto autora nič nečítali, uniká vám významná časť britskej literatúry. Ako ideálny vstup do tvorby Roalda Dahla a vyvážený výber z nej slúži napríklad zbierka poviedok Neuveriteľné príbehy.

Prečítajte si tiež: 10 kníh, ktoré budete v septembri čítať (radšej) ako povinné čítanie Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu