Pri týchto 5 najjedovatejších hadoch sveta budete radi, že žijete na Slovensku

Aspoň ich tu nestretnete.

Zmija pavia (Echis carinatus)

Zmije patria k najsmrteľnejším zo všetkých hadov, pretože sú zodpovedné za viac ľudských úmrtí ako všetky ostatné druhy hadov. Jed zmije je napriek tomu smrteľný len u menej ako desiatich percent neošetrených obetí. Zmije sa vyskytujú všade vo svete, ale pravdepodobne najjedovatejšia z nich je zmija pavia, ktorá je rozšírená predovšetkým na Ďalekom a Strednom východe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmije sú vo všeobecnosti nočné stvorenia a vyliezajú najmä po daždi. Sú však veľmi rýchle. Hlavné nebezpečenstvo ich pohryznutia spočíva v tom, že jed je taký pomalý, že obeť často čaká príliš dlho, kým navštívi lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Uhryznutie má príznaky začínajúce bolesťou v mieste uhryznutia, pričom nasleduje opuch postihnutých končatín. Bežným príznakom otravy je krvácanie, a to najmä z ďasien. Klesá krvný tlak a srdcová frekvencia. Zvracanie a opuch tváre sa vyskytujú približne v tretine všetkých prípadov. Postihnutá končatina môže byť opuchnutá až 3 dni. Bez liečby je následkom uhryznutia pomalé a bolestivé umieranie počas dvoch až štyroch týždňov.

Modrá (malajská) krajta (Bungarus Candidus)

Je najsmrteľnejšia zo svojho druhu, pričom jej neurotoxín je 16-krát silnejší ako jed kobry. Vyskytuje sa v celej juhovýchodnej Ázii a Indonézii, pričom až päťdesiat percent uhryznutí je smrteľných aj po podaní protijedu, keďže skutočne účinný protijed neexistuje.

Ich neurotoxínový jed je extrémne silný, po uhryznutí sa objavujú kŕče a trasenie, ktoré vyúsťujú až do svalovej paralýzy. K smrti obete dochádza v priebehu 6-12 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Krajty lovia a zabíjajú iné hady, dokonca kanibalizujú aj na svojom vlastnom druhu. Modrá krajta je vo všeobecnosti plachá (skôr sa snaží skryť ako bojovať) a zvyčajne vychádza len v noci, takže sa jej dá ľahko vyhnúť.

Filipínska kobra (Naja philippinensis)

Jej jed sa považuje za najsmrteľnejší a najaktívnejší jed, aký kobry majú. Je neprehliadnuteľná kvôli širokému golieru na krku, preto ľuďom naháňa strach už len pohľad na ňu. Aby vás otrávila, nepotrebuje vás dokonca ani uhryznúť! Stačí, že na vás pľuvne, čo dokáže urobiť už zo vzdialenosti od 3 metrov.

Paralýza z neurotoxínu dokáže zapríčiniť smrť do tridsiatich minút, keďže zastavuje prenos nervových signálov a ochromuje dýchacie systémy. Uhryznutie však spôsobuje iba minimálne poškodenie tkaniva. Príznaky môžu zahŕňať bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, hnačku, závrat, kolaps a kŕče.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútrozemský tajpan (Oxyuranus microlepidotus)

Uhryznutie vnútrozemského tajpana vpraví do tela obete jed, ktorý sa skladá z taipoxínu, zložitého mixu neurotoxínov, prokoagulantov a myotoxínov, ktoré paralyzujú svaly, inhibujú dýchanie, spôsobujú krvácanie do krvných ciev a tkanív a poškodzujú svaly.

Tajpany síce nie sú agresívne a vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, no ich jed je schopný naraz usmrtiť približne 100 ľudí alebo až 250 000 myší.

Neboli zaznamenané žiadne úmrtia po uhryznutí týmto tajpanom, aj keď by mohol zabiť dospelého človeka do 45 minút. Ohromujúca nie je len sila jeho jedu, ale hlavne rýchlosť, ktorou uhryznutia dávkuje. Zvyčajne svoju korisť zabije sériou rýchlych presných úderov, ktoré jed vpravia hlboko pod kožu. Vyskytuje sa v Austrálii.

SkryťVypnúť reklamu

Belcherov morský had (Hydrophis belcheri)

Tento morský had je dobre rozpoznateľný hlavne vďaka svojim pruhom. Zvyčajne nemá záujem o konfrontáciu, ale ak sa cíti byť v ohrození, môže sa brániť a uhryznúť. Spoliehať sa dá na to, že len štvrtina z nich disponuje aktívnym jedom, ktorý je však najkoncentrovanejší zo všetkých známych hadích jedov.

Len niekoľko miligramov má schopnosť zabiť tisícku ľudských bytostí. Jeho uhryznutie nebolí, no obeť sa pomaly a bolestivo udusí. Napriek tomu je väčšina Belcherových morských hadov celkom neškodná práve vďaka nedostatku jedu a svojej plachosti. Tento had sa hojne vyskytuje vo vodách juhovýchodnej Ázie a severnej Austrálie.

Prečítajte si tiež: Všetci bláznia s medveďmi, no tieto zvery môžeme v našich lesoch stretnúť s väčšou pravdepodobnosťou Čítajte 

Zdroje: conservationinstitute.org, listverse.com, reptilegardens.com, list25.com, wisetoast.com

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.

Historická budova Burzy v Kodani v plameňoch.

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.

SITA
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.

SkryťZatvoriť reklamu