Domov kebabu a krajina na dvoch svetadieloch: 30 zaujímavostí o Turecku

Odtiaľto máme kebab, kávu aj angorákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Turecko je 16-krát väčšie ako Slovensko

Turecko má rozlohu 783,562 kilometrov štvorcových, teda takmer 16-násobok rozlohy Slovenska. Z Istanbulu do Ankary je to približne tak ďaleko ako z Bratislavy do Čiernej nad Tisou.

2. Počet obyvateľov má skoro ako Nemecko

V Turecku je okolo 80 miliónov obyvateľov.

3. Má osem susedov

Na severozápade sú to Bulharsko a Grécko, a potom v Ázii na severovýchode hraničí s Gruzínskom, na východe s Arménskom a Azerbajdžanom (konkrétne s azerbajdžanskou exklávou Nachičevan, oddelenou od zvyšku krajiny) a s Iránom. Na juhu susedí s Irakom a Sýriou.

SkryťVypnúť reklamu

4. V Európe sú tri percentá rozlohy Turecka

Európsku a ázijskú časť krajiny oddeľujú úžiny Bospor a Dardanely a Marmarské more medzi nimi.

5. Angorák je pomenovaný podľa hlavného mesta Turecka

Ankara sa stala hlavným mestom Turecka v roku 1923, keď nahradila Istanbul. Je po Istanbule druhé najväčšie mesto v krajine, s predmestiami má 5 a pol milióna obyvateľov, teda asi toľko ako celé Slovensko. Jej starší názov bol Angora, podľa nej pomenovali angorskú mačku, kozu alebo angorského králika.

6. V Turečtine je sloveso na konci

V gramatike sa nerozlišujú rody a podobne ako u nás, nie sú tu členy. Základná vetná stavba je podmet - predmet - sloveso, teda napríklad "Ja čaj pijem". Turečtina je najpočetnejším zástupcom turkickej jazykovej rodiny, kde okrem iných patria jazyky ako azerský, uzbecký, kazašský, tatársky či ujgurský.

SkryťVypnúť reklamu

7. Latinka nahradila arabské písmo

Do roku 1928 sa používala verzia perzsko-arabského písma, ktorou sa zapisovala staršia osmanská Turečtina. Latinku zaviedol prvý prezident a zakladateľ moderného Turecka, Mustafa Kemal, neskôr zvaný Atatürk (Otec Turkov), ako súčasť reforiem na modernizovanie Turecka.

8. Kvôli svojej farbe sa turecká vlajka nazýva "Al baryak", doslova "Červená vlajka"

Na vlajke sú islamské symboly hviezdy a polmesiaca. Vlajka je odvodená od vlajky Osmanskej ríše z konca 18. storočia a jej súčasná podoba vrátane rozmerov a odtieňa červenej sa uzákonili v roku 1936. Turecká vlajka inšpirovala aj vlajky Tuniska a medzinárodne neuznaného tureckého Severného Cypru.

9. Turecko sa skladá z 81 provincií

Provincie sa ďalej delia na okresy, ich sídlo sa nachádza spravidla v provinčnom centrálnom okrese. Rozlohou najväčšia je provincia Konya v strednej Anatólii s vyše 38 000 štvorcovými kilometrami.

SkryťVypnúť reklamu

10. Na vrchu Ararat zastala podľa biblickej tradície Noemova archa

Ararat (po turecky Ağrı Dağı) je spiaci vulkán, skladá sa s dvoch hlavných sopečných kužeľov - Veľký a Malý Ararat. Veľký Ararat je s výškou 5137 metrov nad morom najvyšším vrchom Turecka. Nachádza sa na samom východe krajiny pri hraniciach s Arménskom, Azerbajdžanom a Iránom. Vrch je národným symbolom Arménska, je ho vidieť z hlavného mesta Jerevan a nachádza sa aj na arménskom štátnom znaku.

Prečítajte si tiež: Najväčšia krajina na svete, ktorá má vlastný Izrael. 21 zaujímavostí o Rusku Čítajte 

11. V Turecku je vyše 80 tisíc mešít

Zhruba dve tretiny populácie sú sunnitskí moslimovia. Štyri percentá sú šiiti a 14 percent nezaradení moslimovia. Sedem percent sa nehlási k náboženstvu.

12. Hagia Sofia bola kostolom, mešitou a dnes je to múzeum

Chrám Svätej Múdrosti postavil byzantský cisár Justinián v 6. storočí a jej kupola bola vyše tisíc rokov najväčšou na svete, kým ju v 16. storočí neprekonala kupola baziliky sv. Petra vo Vatikáne. Po dobytí Konštantínopola Turkami v roku 1453 ju premenili na mešitu. Atatürk z nej v roku 1934 nariadil spraviť múzeum.

SkryťVypnúť reklamu

13. Platidlom je turecká líra

Súčasná líra sa používa od roku 2005, keď nahradila starú líru, trpiacu infláciou, známu miliónovými bankovkami, a to škrtnutím 6 núl. Používa sa aj na Severnom Cypre.

14. Modrá mešita má svoju prezývku podľa stien obložených modrými dlaždicami

Oficiálne sa volá Mešita Sultána Ahmeda a nachádza sa v Istanbule neďaleko chrámu Hagia Sofia. Je najväčšou mešitou v meste a ukážkovým príkladom osmanskej architektúry. Postavili ju v rokoch 1609 - 1616 za vlády sultána Ahmeda I., po ktorom je pomenovaná.

15. Antalya je najväčším tureckým mestom na pobreží Stredozemného mora

Najväčšie turecké prímorské letovisko na tureckej riviére pod pohorím Taurus je s vyše miliónom obyvateľov piate najväčšie mesto v Turecku.

16. Istanbul má takmer 15 miliónov obyvateľov

Najväčšie turecké mesto Istanbul je transkontinentálne mesto, zhruba dve tretiny ležia v európskej časti vrátane jeho historického centra s najznámejšími pamiatkami.

SkryťVypnúť reklamu

17. Turecko je najväčším vývozcom lieskových orieškov na svete

Až tri štvrtiny svetovej produkcie týchto orieškov pochádzajú z Turecka.

Prečítajte si tiež: Mongolsko, zem posledných divých koní. 17 zaujímavostí o najväčšej krajine bez mora Čítajte 

18. Dezert, ktorý sa vyrába z kuracieho mäsa

Volá sa tavuk göğüsü, čo znamená kuracie prsia. Robí sa z čerstvého mäsa, ktoré sa umýva natoľko, že v ňom necítiť kuracinu. Ako dezert si ho môžete dať k čaju či káve.

19. Döner kebab znamená doslova točiaci sa kebab

Kebab zahŕňa rôzne jedlá z opekaného mäsa, čo pochádzajú z Blízkeho východu, ale točiaci sa kebab na zvislej tyči vymyslel až v 19. storočí kuchár z tureckého mesta Bursa. Z neho sa "vyvinuli" blízkovýchodná schwarma, grécky gyros a tiež u nás obľúbený fastfoodový kebab, ktorý sa rozšíril od tureckých prisťahovalcov v Berlíne v 70. rokoch 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

20. Veľký bazár v Istanbule je predchodcom dnešných obchodných centier

Jeho názov Kapalıçarşı znamená "zakrytý trh", zahŕňa vyše 60 ulíc a viac ako 4000 obchodov. Denne ho navštívi 250 - 400-tisíc návštevníkov.

Prečítajte si tiež: Miesto, kde sú slová "smrť Amerike" celkom obyčajnou frázou. 19 zaujímavostí o Iráne Čítajte 

21. Nachádza sa tu jedno z hlavných hniezdísk morských korytnačiek v Stredozemnom mori

Na pláži İztuzu v juhozápadnom Turecku, tiež zvanej Pláž korytnačiek, kladú karety obyčajné do piesku vajíčka. Sú na zozname ohrozených druhov, a tak je toto miesto chráneným územím.

22. Z Turecka sa k nám dostala káva

Kávu v zhruba takej podobe, ako ju poznáme dnes, začali piť v Jemene na juhu Arabského polostrova niekedy v 15. storočí. Odtiaľ sa dostala do Káhiry a Mekky a za vlády Sulejmana Nádherného sa v roku 1555 dostala do Istanbulu, odkiaľ sa rozšírila po Európe.

SkryťVypnúť reklamu

23. Rahat lokum je obľúbenou sladkosťou ku káve, čaju, alebo aj samotný

Konzistenciou sa podobá na marshmallow, vyrába sa z cukru a škrobu a pridávajú sa do neho rôzne príchute. Po anglicky sa nazýva Turkish delight, čo znamená "Turecké potešenie".

24. Turci vypijú viac čaju než Angličania

Čaj je veľmi obľúbený, spravidla čierny, hodí sa ku každej príležitosti a počasiu. Podľa štatistiky za rok 2016 sa v Turecku spotrebovalo najviac čaju na svete na obyvateľa. Naše slovo čaj sa vyslovuje rovnako ako turecké çay.

Prečítajte si tiež: Balkánska krajina troch kultúr, mnohých mostov a kávy. 19 zaujímavostí o Bosne a Hercegovine Čítajte 

25. Soľné jazero Van je najväčšie jazero v Turecku

Nachádza sa na východe krajiny s hladinou vo výške 1640 metrov nad morom a má rozlohu 3755 kilometrov štvorcových. Napriek tomu, že v oblasti sú tuhé zimy, jazero bežne nezamŕza, lebo obsahuje veľa soli.

SkryťVypnúť reklamu

26. Snehovo biely hrad vytvorila príroda z travertínu

Pamukkale znamená "bavlnený hrad", podľa svojho výzoru. Nachádza sa na západe krajiny. "Hrad" je vysoký 160 metrov, dlhý 2700 metrov a je tu 17 horúcich prameňov.

27. Prvý medzikontinentálny let z Európy do Ázie (vraj) učinil turecký dobrodruh už v 17. storočí

Hezârfen Ahmed Çelebi údajne niekedy medzi rokmi 1630 - 1632 preletel s umelými krídlami a s pomocou priaznivého vetra z Galatskej veže na európskej strane Istanbulu ponad Bospor až do Ázie, kde pristál na námestí v mestskej časti Üsküdar. Je po ňom pomenované jedno letisko v Istanbule.

28. Národným športom je olejové zápasenie

Súťažiaci majú na sebe len kožené nohavice siahajúce pod kolená a zápasia namazaní olivovým olejom. Zápas prehrá ten zápasník, koho "pupok je obnažený smerom k nebu".

SkryťVypnúť reklamu

29. ...a turnaj v tomto zápasení je najstarší na svete

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je turnaj Kırkpınar najstaršou súťažou v zápasení. Podľa nej sa koná od roku 1460 pri meste Edirne v Trácii, v európskej časti Turecka.

30. K Istanbulu patria jeho pouliční mačací obyvatelia

Ich fotky môžete vidieť na ich profiloch na Facebooku a Instagrame. Sedem z nich vystupuje v hlavných úlohách v dokumente z roku 2016 s menom Kedi (mačka).

Loading

...

Prečítajte si tiež: Krajina oddelená od zvyšku sveta horami, morom a totalitou. 18 zaujímavostí o Albánsku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu