Festival Uprising sa začal nápadom dvoch študentov. Takto vyzeral jeho 10. ročník

Sean Paul, politika aj extrémy.

Keď všade lietajú jamajské vlajky a dredy a nad hlavami sa vznáša hustý dym, viete, že ste na tom správnom mieste. Festival „lásky a mieru“ sa postaral o tú najlepšiu rozlúčku s letom a areálu na Zlatých pieskoch opäť vdýchol jedinečnú hipisácku atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môžu za to dvaja študenti, ktorí pred desiatimi rozbiehali prvý slovenský reggae festival, no netušili, do akých rozmerov bude schopný narásť. Dnes je Uprising považovaný za najväčší reggae festival strednej Európy a každý rok láka množstvo turistov zo zahraničia. Tohtoročný desiaty ročník znovu potvrdil, že Slováci skrátka milujú (nielen) jamajskú hudbu.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Sean Paul a „beautiful ladies"

Piatkový headliner Sean Paul predviedol len tie najväčšie hity a fakt, že s ním na pódiu nebola taká Sia, Beyonce alebo Anna-Marie, vôbec neprekážal. Refrény slávnych piesní ako Cheap Thrills či Rockabye zneli aspoň z nahrávok.

Napriek tomu, že prilákal najväčšie množstvo ľudí zo všetkých interpretov, na sociálnych sieťach sa objavilo mnoho sťažností o tom, aký bol „komerčný“, až po vtipné poznámky, že „toľko uterákov ešte nik nehádzal do hľadiska“. Aj dvanásty pokrik „hey, beautiful ladies“ bol už možno pre silnejšie žalúdky, no hlavným cieľom bolo urobiť skvelú tanečnú show, čo sa mu v konečnom dôsledku aj podarilo.

Loading

...

Slovenská scéna

Medial Banana boli jediní, ktorí dokázali „vyhnať“ rekordné množstvo ľudí počas tej najväčšej horúčavy. Krátko po obede bol priestor pred hlavným pódiom zaplnený fanúšikmi, ktorí ako zhypnotizovaní spievali hity asi najznámejšej slovenskej reggae kapely. Chytľavé skladby ako Reggae Muzika či Káva jednoducho nejde len tak presedieť.

SkryťVypnúť reklamu

Enormný úspech mala aj kapela Polemic, ktorej v piatkový podvečer pomohol spevák a trombonista Dr. Ring Ding. Ten to roztočil v štýle ska a diváci sa šli utancovať k smrti.

Trochu smutnejší „message" sa niesol počas vystúpenia skupiny Para. Organizátori si touto spoluprácou chceli uctiť pamiatku brata speváka Laskyho a zároveň reggae dídžeja Ivana Šedivého, ktorý zomrel minulý rok.

Loading

...

Znovuzrodenie Boba Marleyho

Vystúpenie sobotňajších headlinerov The Wailers bolo zaručene vrcholom celého festivalu. Legendárna skupina hrávala ešte s Bobom Marleym a práve vďaka nim si všetci pripomenuli najznámejšie reggae hity ako One Love, Buffalo Soldier či I Shot the Sheriff. Jamajčania vytvorili na Zlatých pieskoch takú úžasnú atmosféru, že aj odporca tohto žánru by si pokyvkával do rytmu (áno, aj bez podpory „veselých“ látok).

SkryťVypnúť reklamu

Tesne po skončení koncertu sa na pódiu objavili organizátori Sveťo Moravčík a Rasťo Pružinec, ktorí spolu s tematickou tortou oslávili 10. ročník festivalu.

Loading

...

Loading

...

Čo hudba... ale to jedlo!

Reggae festival bol doslova nabitý kulinárskymi špecialitami, ktoré je skrátka nemožné odignorovať. Keď prechádzate okolo stánkov s voňavým street foodom, vyhladnete okamžite. Tento rok prial ako mäsožravcom, tak aj vegánom.

Zabíjačkové špeciality, indické jedlá a fantastické burgery boli samozrejmosťou. Určite ale potešili aj hity bratislavského street foodu, medzi ktoré patrili francúzske palacinky Petit Creperie, obľúbená Buchtáreň alebo skvelý španielsky snack Churrosky. O najdlhšie rady sa však postarala populárna japonská gyoza a Knižkov hotdog s domácou grilovanou klobáskou.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Loading

...

Humor a politika

Kto práve nemal chuť na skákanie pri pódiu, v piatok aj v sobotu podvečer si mohol vychutnať komediálny stand-up program v zoskupení Silné reči, Žarty bokom a Underground Comedy. Ľudí zabávali a poburovali (záležalo od toho, koľko mal kto vypité) témami z bežného života. Najväčší aplauz si však komici vyslúžili za trefné poznámky týkajúce sa súčasnej politickej situácie (Kotleba a spol.).

Mnohí návštevníci festival využili aj na vyjadrenie názorov na našu politickú scénu a kde-tu ste mohli zazrieť vo vetre vejúce vlajky s preškrtnutým hákovým krížom.

Loading

...

Hip-hop, dub, dancehall

Na Uprising Festival od začiatku patria aj žánre ako hip-hop či dub, pretože majú korene práve v reggae. Aby v tom organizátori konečne urobili jasno, vypustili tento rok z oficiálneho názvu aj slovíčko „reggae“. Aj z týchto žánrov sa objavili veľké hviezdy ako Foreign Beggars (spolupracovali napríklad so Skrillexom), The Herbaliser či slovenské duo Moja reč.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Kde sa stretávajú extrémy

Nielen názory na politiku boli súčasťou festivalu. Miesto pred vstupom do areálu patrilo presvedčeným veriacim, ktorí v rukách držali tabule s nápismi „Ježiš zachraňuje hriešnikov" a podobne. Išlo pravdepodobne o ľudí, ktorí reggae festival považovali za semenisko diabla.

Kuriózny moment nastal, keď k jednému z takýchto „snaživcov" pribehol nie príliš nadšený chlapík v Adamovom rúchu a čosi sa mu „svojským spôsobom" snažil vysvetliť.

Loading

...

Eko umenie

Práve festival hlásajúci „lásku a mier k všetkému živému" je ideálny na predvedenie prírodného umenia. Najväčšiu pozornosť pútali „organické sochy“ s názvom Pôžitkári, ktorí zobrazovali ľudí v pôžitkárskych činnostiach ako jedenie, joga či sledovanie hviezd. Slamené postavy vznikali až pol roka a ich tvorkyňa Katarína Malíková už realizovala umelecké záhrady aj v Cambridge či Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Prečítajte si tiež: Nalaďte sa na Uprising, hudobnú bodku leta: S týmto playlistom to pôjde aj samo Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu