Pestrá krajina, kde má každý druhý človek motorku: 18 zaujímavostí o Vietname

Vietnam sa hrdí aj tým, že vyhral nad Amerikou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Jeho tvar na mape pripomína písmeno S

Vietnam, oficiálne Vietnamská socialistická republika, je krajina v juhovýchodnej Ázii na polostrove Zadná India. Hraničí s Čínou na severe, s Laosom a Kambodžou na západe. Na juhozápade s ním susedí Thajský záliv a na východe Juhočínske more a Tonkinský záliv. Podlhovastá krajina má v najužšom bode šírku zhruba 50 km.

2. Slovensko by sa do neho zmestilo šesťkrát

Jeho rozloha je cca 331-tisíc kilometrov štvorcových, Slovensko by sa sem so svojimi cca 49-tisíc zmestilo šesťkrát. S počtom obyvateľov vyše 92 miliónov ich má oproti Slovensku zhruba 16-krát viac. Podľa údajov z roku 2016 je to 14. najľudnatejšia krajina na svete a 9. v Ázii.

SkryťVypnúť reklamu

3. Obe najväčšie mestá majú viac obyvateľov než Slovensko

Na severe sa nachádza hlavné a druhé najväčšie mesto Hanoj s vyše 7,5 miliónmi obyvateľov. Najväčšie mesto Vietnamu je Hočiminovo Mesto na juhu s takmer 8,5 miliónmi obyvateľov a je vzdialené od Hanoja 1760 kilometrov. Neformálne ho nazývajú Saigon, čo bolo jeho meno do roku 1975.

4. Žije tu vyše 50 etník

Vietnam je multietnická krajina, kde vláda rozoznáva 54 rôznych etnických skupín. Majoritná skupina sú Vietovia, vo Vietname zvaní tiež Kinh, ktorí tvoria okolo 86 % populácie krajiny.

5. Vlajka odkazuje na revolúciu a triedy vietnamskej spoločnosti

Na popis vietnamskej vlajky úplne postačí jej oficiálne meno, doslova „Červená vlajka so zlatou hviezdou“. Je inšpirovaná červenou vlajkou revolúcie a hviezda s piatimi cípmi symbolizuje päť hlavných tried vietnamskej spoločnosti: robotníkov, roľníkov, intelektuálov, podnikateľov a vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

6. Vietnamský jazyk sa píše latinkou

Je najväčším jazykom v austroázijskej rodine, v ktorej je na druhom mieste khmérsky jazyk. Vietnamčina je oficiálnym jazykom Vietnamu, materským jazykom Vietov a druhým jazykom pre etnické menšiny. Predtým sa vietnamčina zapisovala čínskym a vietnamským znakovým písmom, v roku 1910 počas francúzskej kolonizácie uzákonili upravenú latinku pre štandardizovanú vietnamčinu. Vietnamská latinská abeceda má 29 písmen a obsahuje znamienka, inšpirované románskymi jazykmi (hlavne portugalčinou), a tiež také, ktoré určujú prídavné zvuky či tón slova. Vietnamské písmo sa dá tak rozpoznať podľa mnohých diakritických znamienok.

7. Mena sa nazýva Vietnamský dong

Jedno euro by ste zamenili za cca 25 000 dongov. Takže s obnosom v hodnote 40 eur by ste boli vo Vietname milionármi.

SkryťVypnúť reklamu

8. Vietnamci sú uznanou menšinou v Česku

V roku 2013 uznali v Českej republike českých Vietnamcov ako oficiálnu národnostnú menšinu, čo znamená, že majú nárok na podporu jazyka a kultúry. V Česku žije legálne okolo 65-tisíc Vietnamcov, prichádzali do Československa od 50. rokov 20. storočia a ich prisťahovalectvo pokračovalo aj po roku 1989. Na Slovensku žije vyše 2000 Vietnamcov.

9. Vietnamská kultúra obsahuje prvky čínskej, francúzskej a mnohých ďalších

Vietnamská kultúra je jedna z najstarších v juhovýchodnej Ázii a má prvky z mnohých kultúr, ktoré s ňou prišli do kontaktu. Vietnam sa osamostatnil od Číny v 10. storočí a začal sa rozpínať na juh, keď sa stali jeho súčasťou časti Khmérskej ríše. Počas francúzskej kolonizácie Indočíny, ktorá sa začala na konci 19. storočia, sa rozšírili vo Vietname rôzne európske prvky, ako napríklad spomínaná latinka, ale aj katolicizmus. V čase studenej vojny kultúru ovplyvnil socializmus a kultúry spriatelených krajín ako Sovietsky zväz a susedná Čína. Od 90. rokov 20. storočia je krajina viac otvorená kultúre a médiám z Ázie, Európy a Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

10. Revolucionár, ktorý bojoval proti Francúzom a Američanom

Vlastným menom sa volal Nguyen Tat Thanh (1890-1969), prezývali ho Bac Ho (Strýko Ho), ale známejší je pod menom Ho Či Min, čo znamená "ten, čo osvetľuje cestu". Bol predsedom vlády a prezidentom Severného Vietnamu. Po vojne pomenovali po ňom bývalé hlavné mesto Južného Vietnamu, ktorý sa stal súčasťou zjednoteného Vietnamu.

11. Odhaduje sa, že vo vojne vo Vietname zahynulo až 2,5 milióna civilistov

Prvá indočínska vojna (1946-1954) bola medzi francúzskou koloniálnou správou a Viet Minh, ľavicovým hnutím za nezávislosť. Viet Minh pod vedením Ho Či Mina dosiahol nezávislosť od Francúzska. Krajina bola ale rozdelená na Severný Vietnam (Vietnamská demokratická republika) s centrom v Hanoji, ktorý viedol Ho Či Min, a Južný Vietnam (Vietnamská republika) s hlavným mestom Saigon.

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení prvej nasledovala Druhá indočínska vojna (1955-1975), vo svete známa ako Vietnamská vojna, v ktorej komunistický Sever bojoval proti Američanmi podporovanému Juhu. Vojna vo Vietname, zvaná aj ako Americká vojna, skončila víťazstvom Severu a zjednotením Vietnamu pod vládou v Hanoji.

12. Vojnu pripomínajú tunely

Systém tunelov Cu Chi vybudoval Vietkong (oficiálne Národný front na oslobodenie Južného Vietnamu) pri meste Saigon. V tuneloch sa skrývali príslušníci Vietkongu a podnikali z nich operácie proti Južnému Vietnamu. Boli v nich nemocnice, sklady jedla a zbraní a ubytovacie zariadenia. Z dokopy vyše 200 kilometrov sa zachovalo 120. Tunelové systémy boli pod veľkou časťou krajiny. Dnes sú vyhľadávanou turistickou atrakciou.

12. Vietnam je najväčší vývozca kešu na svete

Vietnam má 37-percentný podiel na globálnom trhu s kešu orechmi. Avšak pri informáciách o porušovaní ľudských práv pri ich produkcii, vrátane zlých podmienok v pracovných táboroch, sa krajiny začínajú odvracať od vietnamského importu.

SkryťVypnúť reklamu

14. V produkcii kávy Vietnam predbehne len Brazília

Kávu priniesli do Vietnamu Francúzi v polovici 19. storočia a v 20. storočí sa stala dôležitým zdrojom príjmov pre krajinu.

15. Dračia zátoka tisícov skalných monumentov

Skaly z vápenca vystupujúce z mora v zátoke Ha Long sú populárnym lákadlom pre turistov. Ha Long znamená „klesajúci drak“. Od roku 1994 sú na zozname UNESCO.

16. Do Jaskyne Son Doong by sa zmestil mrakodrap

Jaskyňu Son Doong objavili len v roku 1991 a expedícia v roku 2009 ju zmerala. Je to najväčšia známa jaskynná pasáž na svete. Na väčšine miest má priemer 80 krát 80 metrov, takže by sa do nej mohla naležato vopchať výšková budova so 40 poschodiami.

17. Vo Vietname má každý druhý obyvateľ motorku

Podľa údajov z roku 2016 je vo vyše 90 miliónovom Vietname viac než 45 miliónov motocyklov.

SkryťVypnúť reklamu

18. Vietnamská kuchyňa sa považuje za jednu z najzdravších na svete

Vietnamské jedlo je známe čerstvými ingredienciami, minimom mliečnych produktov a oleja a použitím rôznych korenín. Recepty obsahujú napríklad zázvor, mätu, koriander, čili, škoricu či limetku.

Prečítajte si tiež: Absurdná krajina, kde je úradujúci prezident mŕtvy: 18 zaujímavostí o Severnej Kórei Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.
Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.

a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.

Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.
SkryťZatvoriť reklamu