Tajné chodby, myši a vlastná strelnica. 17 bizarností o britskom parlamente

Vedeli ste, že Westminsterský palác má až 100 schodísk?

Britský politický systém sa vyvíjal stáročia a zmeny v ňom nastávajú len zriedka.

Spojené kráľovstvo je konštitučnou monarchiou. Hlavou štátu je panovník (v súčasnosti kráľovná Alžbeta II.), ktorý má hlavne reprezentatívnu funkciu. Výkonnú moc predstavuje premiér a jeho vládny kabinet, ktorý zastupuje panovníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákonodárnym orgánom je dvojkomorový parlament, ktorý pozostáva z Dolnej a Hornej komory. Dolná komora má 650 členov, ktorí sú volení občanmi a ich volebné obdobie trvá 5 rokov. Počet členov Hornej komory, alebo Snemovne lordov, nie je stály. Tvoria ju členovia aristokracie, ktorí svoje posty dedia alebo sú menovaní kráľovnou.

SkryťVypnúť reklamu

Panovník poverí zostavením vlády predsedu najsilnejšej strany v Dolnej komore parlamentu, ktorý musí byť členom Dolnej komory. Premiér navrhne jednotlivých ministrov, ktorí tvoria vládu a vedú jednotlivé ministerstvá. Ministrov je vo vláde tradične 22 a každý z nich musí byť členom Dolnej alebo Hornej komory.

To, aký je systém starý, v plnej miere vidno na rôznych zvláštnostiach v britskom parlamente, ktoré sú pozostatkami dávnych čias.

1. Parlament má (ešte stále) tabatierku na šnupací tabak.

Fajčenie je v dolnej komore zakázané už od 17. storočia, preto je pri vchode do parlamentu umiestnená tabatierka so šnupacím tabakom. V súčasnosti sa už takmer nepoužíva, aj tak tam však pre tradíciu zostáva.

2. Zasadnutie parlamentu sa otvára zlatým obradným žezlom.

Žezlo symbolizuje kráľovskú autoritu, ako aj autoritu predsedu. Počas zasadnutia je žezlo umiestnené na stole uprodstred miestnosti a počas diskutovania o niektorých témach je pod stolom. Dotýkať sa žezla je považované za pohŕdanie parlamentom. Stalo sa tak v niekoľkých prípadoch, v roku 1987 ho dokonca labouristický poslanec Ron Brown hodil o zem a musel zaplatiť 1500 libier za jeho opravu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Komory sú farebne rozlíšené.

Dolná komora má zelené koberce a sedadlá, zatiaľ čo horná, čiže snemovňa lordov, červené. Farby sú symbolické - dolná komora tvorí zákony (zelená pre áno) a horná ich môže zastaviť (červená pre nie).

4. Červené línie sú na zemi na to, aby zabránili súbojom s mečmi.

Sú od seba v diaľke dvoch mečov, aby poslanci z jednej strany nedočiahli na tých na druhej, keď sa z miesta zaženú mečom. Poslanci majú tiež zakázané tieto čiary prekročiť, aby sa predišlo fyzickým súbojom.

5. Poslanci volia krikom.

Ktorá strana kričí hlasnejšie, vyhráva. Ak sa v hluku nedá rozoznať, kto je hlasnejší, hlasuje sa.

Prečítajte si tiež: Britskí poslanci nemajú dosť miest na sedenie. V parlamente nemôžu zomrieť Čítajte 

6. Westminsterský palác bol postavený na mieste pôvodného paláca Viliama Dobyvateľa.

Budova bola postavená v roku 1016 a po ohni, ktorý ju v roku 1834 zničil, bola nanovo postavená v gotickom slohu.

SkryťVypnúť reklamu

7. Je obrovský.

Budova zaberá 32-tisíc metrov štvorcových, má 100 schodísk, viac ako tisíc miestností a chodby dlhé dokopy takmer 5 kilometrov.

8. Má aj tajné chodby a vchody.

Existuje napríklad chodba, ktorá prepája parlament s Downing Street, alebo vchod zo stanice metra Westminster.

9. Big Ben v skutočnosti nie je meno hodinovej veže.

Je to meno zvona, ktorý sa nachádza vo vnútri.

10. Celá budova je vo veľmi zlom stave.

Oprava by mohla stáť až 7 miliárd libier a trvať skoro 40 rokov. Niektorí preto navrhujú, aby bol parlament presunutý do Birminghamu alebo Manchesteru, iní mu chcú nájsť dočasné miesto v Londýne. Teraz už len nájsť podobne veľkú budovu, do ktorej sa zmestí 1000 miestností, tajné chodby a dve obrovské miestnosti pokryté zlatom pre dolnú a hornú komoru parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

11. A je v nej veľa myší.

Nie je nezvyčajné uvidieť v parlamente myš. Niektorí chceli poveriť úlohou lovenia myší mačku, podobne, ako je to s kocúrom Larrym na Downing Street, tento nápad však neprešiel.

12. Má vlastnú strelnicu.

Ukrýva sa v pivnici Westminsterského paláca.

13. A vlastného kaderníka.

Volá sa John Simon a je to kaderník a holič.

14. Predseda snemovne lordov sedí na obrovskom vreci vlny.

Je to tradícia, ktorú zaviedli v 14. storočí a mala byť symbolom v tej dobe najväčšieho priemysleného odvetvia - obchodu s vlnou.

15. Pred zasadnutím sa lordi aj dolná komora zakaždým modlia.

Pred každým zasadnutím sa členovia parlamentu otočia ku stene a pomodlia sa.

16. V parlamente sa nesmie nadávať.

Poslancom nie je povolené používať jazyk, ktorý by urazil dôstojnosť parlamentu, a je tiež prísne zakázané nadávať ostatným členom.

SkryťVypnúť reklamu

17. Poverčiví poslanci pre šťastie chytajú sochy svojich predchodcov.

V budove sú sochy bývalých premiérov, vrátane Margaret Thatcherovej či Winstona Churchilla, ktoré niektorí poslanci pre šťastie chytajú.

Zdroj: comedycentral.co.uk, bbc.com

Prečítajte si tiež: Na Mount Evereste vás môžu prekvapiť pavúky i odpadky: 16 zaujímavostí o najvyššej hore sveta Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu