Na festoch nečaká len mier a láska. Naučte sa strážiť (si) hranice, aby ste potom nemuseli ľutovať

Sexuálne násilie je na festivaloch reálnejšie, ako by ste možno čakali.

Ak automaticky čakáte, že z festivalovej lásky vznikne celoživotné partnerstvo, môžete sa popáliť skôr, než zapadne slnko nad stanovým mestečkom.

Nie, že by sa to nemohlo prihodiť, ale väčšia šanca je, že sa už nikdy neuvidíte. Aj preto sa veľa ľudí dokáže odviazať viac, ako by to spravili v tom "bežnom" živote. Svoje spraví aj alkohol či drogy, a tak sa veľmi ľahko môže stať, že vás niekto prinúti spraviť niečo, čo ste vlastne ani nechceli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takáto hrozba je väčšia hlavne u mladých dievčat. "Dievčatá, ktoré len začínajú so sexom, sú, pochopiteľne, v tejto oblasti neisté. Chcú si všeličo vyskúšať, ale zároveň ešte nevedia presne, ako to má fungovať a čo im vyhovuje,“ hovorí psychologička Zuzana Očenášová z Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je vedieť si stanoviť hranice, čo vám je príjemné a čo nie, čo ešte chcete a čo nechcete. A nenechajte si svoje hranice prekračovať.

Každý z nás ich má nastavené inak a rešpekt k tomu musí byť na oboch stranách. Nemá význam robiť niečo len preto, že ostatné kamarátky už majú viac skúseností alebo je to pre niekoho iného normálne. Hlavne na začiatku môže byť sex spojený s prehnanými predstavami o ňom pod vplyvom médií či partie. V realite to nie vždy vyzerá tak ako vo filmoch a klipoch.

Môže mať partia vplyv na sexistické či násilnické správanie jednotlivca?

"V mladom veku je partia veľmi dôležitá a každý mladý človek prirodzene túži byť akceptovaný rovesníkmi a preto sa snaží “zapadnúť” do skupiny a preberá správanie, ktoré v nej funguje," vysvetľuje psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

"Navyše, v dnešnej dobe je dosť zložité, čo znamená byť mužom alebo ženou. Roly a vzory, ktoré mladí vidia, sú veľmi rôznorodé a často protichodné. Je normálne, že v tom majú zmätok a dlhšie sa hľadajú. Môže sa to potom prejavovať aj siláckymi rečami alebo aj činmi. Je najjednoduchšie vyhradiť sa ako muž tak, že komentujem telá a oblečenie dievčat alebo sa správam agresívne, pretože to sú najviditeľnejšie a najjasnejšie prejavy mužnosti. Bohužiaľ, aj tie najmenej rešpektujúce a potenciálne ubližujúce iným," približuje možnú motiváciu vedúcu k správaniu, ktoré iným nemusí byť príjemné.

Ako dať v partii najavo nesúhlas so sexistickým správaním?

Zuzana Očenášová povzbudzuje k tomu, že treba dať najavo svoj názor, ak so správaním kamošov nesúhlasíte: "Aj mladí chlapci alebo dievčatá sa môžu voči takémuto správaniu vyhradiť, povedať, že niektoré vtipy nie sú smiešne, že sexistické poznámky na výstrih dievčaťa, našpúlené červené pery, či jej dlhé nohy nebývajú príjemné. Ak dievča dáva najavo, že sa jej to nepáči, nie je v poriadku pokračovať a už vôbec toto násilnícke správanie schválne stupňovať a navzájom sa hecovať."

SkryťVypnúť reklamu

Letný flirt je často len zábava a neznamená, že od neho treba očakávať nejakú dohru. "To, že dievča flirtuje, chce sa cítiť pri tanci sexi, vášnivo sa bozkáva, neznamená, že to automaticky posunie ďalej. Rešpektovať jej nesúhlas, a pritom nemusí nahlas vravieť jasné „nie“, je nutné v každom momente," hovorí psychologička.

Nebojte sa povedať "nie" alebo obrániť tých, ktorí na to očividne sami nestačia, či už kvôli omamným látkam, alebo pre submisívnu osobnosť. "V prípade, že v partii dochádza k správaniu, ktoré naozaj niekoho iného zraňuje, treba jasne povedať, že toto už nie je v poriadku, dotyčného zastaviť a nepodieľať sa na takomto správaní. Pre mladých to však z dôvodu snahy byť prijímaný a akceptovaný partiou môže byť ťažké. Výčitky, že som sa stal súčasťou niečoho, čo inému ublížilo, sa však tiež znášajú veľmi ťažko. Žiadny človek sa nechce stať obeťou sexuálneho násilia," uzatvára Očenášová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak potrebuješ pomoc alebo sa chceš poradiť, volaj na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212. Pre viac informácií o možnostiach pomoci a podpory navštív webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, najmä sekciu poradňa. Rovnako si pozri webstránku kampane hovorimnie.sk či použi email info@hovorimnie.sk.

Prečítajte si tiež: Slovíčko NIE nám často nejde vysloviť. V niektorých situáciách by sme sa to však mali naučiť hovoriť Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu