Že na Slovensku nie je práca? Overili sme najčastejšie mýty o zamestnávaní v našej krajine

Tieto mýty o práci už počul asi každý Slovák.

(Zdroj: sk.pinterest.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Pracovné miesta nám obsadzujú starí ľudia

Prečo to nie je pravda: Prieskumy z posledného roka ukazujú, že miesta zaplnené staršou generáciou sa pomaly uvoľňujú. Je pravda, že vekový priemer vyskytujúci sa pri absolútnej väčšine zamestnaných ľudí sa pohybuje od 35 do 49 rokov, no ďaleko nezaostávajú ani ešte mladší. Najmenej je práve tých, o ktorých si myslíme, že pracovné pozície blokujú, teda ľudí okolo šesťdesiatky. Problém s nezamestnanosťou mladých ľudí ju teda inde, a to v nedostatočnej či zbytočnej kvalifikácii, nereálnym nárokov na zamestnanie či v obyčajnej lenivosti.

SkryťVypnúť reklamu

2. Naša ekonomika upadá

Prečo to nie je pravda: Skutočne sme si celoštátne prilepšili. Ľuďom sa podarilo nájsť zamestnanie a za posledný rok máme až o skoro tri percentá vyššiu zamestnanosť. Netreba robiť paniku, vyzerá to, že sa nám postupne začína dariť. Môžu za to aj podnikatelia.

3. Podnikatelia sú nepriateľmi

Prečo to nie je pravda: Podnikatelia nie sú často vnímaní práve najpozitívnejšie, no zamyslime sa. Ak si niekto založí firmu, je pravdepodobné, že bude potrebovať niekoho, kto mu s podnikaním aj pomôže. Takto dochádza k tvorbe nových pracovných miest, kde sa práve absolventi vysokých škôl môžu zamestnať. Najpravdepodobnejšie je, že váš šéf bude mať asi toľko rokov čo vy, len viac odvahy (alebo menej rozumu), a preto bude po založení firmy hľadať zamestnancov, ktorí spadajú do jeho vekovej kategórie.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ženy pracujú menej

Prečo to nie je pravda: Priebežné prieskumy upozorňujú, že fakt, že ženy pracujú menej, je už pasé. Síce chlapi majú globálne lepšie skóre, čo môže súvisieť aj s tým, že je nemožné, aby si žena našla zamestnanie napríklad hneď po pôrode, no za posledný rok sme chlapov predbehli v zamestnanosti skoro až o jedno percento. Vychádza nám z toho len jediné. Buď sa ženy nakopli a makajú ako draci, teda si štát pestuje kariéristky, alebo nám naši chlapi trošinku zleniveli.

5. Čoraz viac Slovákov odchádza do zahraničia

Prečo to nie je pravda: Nedokážeme ani spočítať na prstoch, koľkokrát sme počuli, že naši mladí rodáci odchádzajú za prácou do zahraničia. Už to nie je úplná pravda. Slováci ostávajú na Slovensku, hľadajú si prácu tu a napodiv ju väčšinou aj nájdu. Presne tu majú obrovský význam noví podnikatelia, ktorí potrebujú nových ľudí pre svoje nové - dúfajme, že v budúcnosti úspešné - firmy. Za posledný rok sa nám podarilo znížiť počet ľudí pracujúcich v zahraničí až o sedemtisíc, čo je o 4,4 percenta menej ako v roku 2015.

SkryťVypnúť reklamu

6. Sociálnej sfére chýba najviac zamestnancov

Prečo to nie je pravda: Sú oblasti, ktoré ľudí nutne potrebujú, na druhej strane sú tie, ktoré praskajú vo švíkoch a zamestnávateľom vyskakujú žiadosti s vašimi CVčkami už aj z nočného stolíka. Aby ste sa vyhli zbytočne negatívnym reakciám, Štatistický úrad informuje, že už nie je pravdou to, že sociálnej sfére a zdravotníctvu chýba najviac zamestnancov. Oblasti, kde vás horlivo príjmu, sú poisťovníctvo, finančníctvo, doprava, stavebníctvo a priemyselná výroba.

7. Sprav si vysokú, budeš mať super plat

Prečo to nie je pravda: Celý semester robíme, čo sa od nás očakáva, skúškové strávime s nosom v knihách, a hľa. Čochvíľa možno nastane moment, keď bude obyčajný robotník platený lepšie ako vyštudovaný lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je to tak? Pretože miera vzdelanosti sa aj v našej krajine podstatne zvýšila, čo teda značí, že budú viac žiadaní ľudia s nižším vzdelaním, napríklad pracovníci na stavbách, upratovačky či predavačky. Čo vám je platné, že máte vysokoškolský diplom, keď vám nemá kto zaviesť elektriku?

8. Na Slovensku nie sú voľné pracovné miesta

Prečo to nie je pravda: A na záver vyvrátime jeden z najväčších mýtov slovenskej ekonomiky. Voľných pracovných miest nie je katastrofálne málo. Pravdou je, že na Slovensku máme ešte plus-mínus 19 885 voľných pracovných pozícií, ktoré možno čakajú práve na vás.

Ak by sa vám predsa niečo nepozdávalo, overiť si to môžete na Štatistickom úrade SR.

Prečítajte si tiež: Majú dnešní mladí viac stresu ako ich rodičia? Nemusíme tak veľa pracovať, radí psychologička Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu