Čo znamenajú antické frazeologizmy? Aby ste nemali Tantalove muky, vysvetlíme vám ich na príkladoch

Diskutovať s voličmi Kotlebu je niekedy sizyfovská práca.

Tantalove muky

Čo to znamená? Najhoršie utrpenie, aké môže človeka stretnúť, dlhodobá a nadmerná trýzeň.

Ako to vzniklo? Tantalos vládol v časti Ázie, bol bohatý a slávny. Bohovia ho často pozývali na svoje oslavy a zdôverovali sa mu so svojimi plánmi, on si to však nevážil a všetko vyrozprával obyčajným ľuďom, ktorí sa potom spolu s ním na problémoch bohov zabávali. Okrem toho bohom ukradol božskú ambróziu a nektár, vďaka ktorým sa stal nesmrteľným.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za trest ho bohovia ponorili po pás do vody, v ktorej je dodnes. Vždy, keď sa ohne, aby sa napil, voda začne klesať. Okolo neho visí na stromoch jedlo, akonáhle sa ho však pokúsi zjesť, vietor jedlo odvanie preč a Tantalos naň nedočiahne. Nad hlavou mu visí obrovský kameň a on má strach, aby naňho nespadol, ale nikdy sa to nestane a nič tak nemôže ukončiť jeho trápenie.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme?

Heraklovská práca

Čo to znamená? Nesmierne namáhavá, ťažká práca.

Ako to vzniklo? Herkules (Herakles) bol syn najvyššieho boha Dia. Od svojho otca dostal do vienka silu, nebojácnosť a slávu, nebol však nesmrteľný. Na začiatku tejto legendy stála vyhlásená delfská veštica Pýtia, ktorá Herkulovi poradila, aby vstúpil do služieb mykénskeho kráľa.

Herkules preto musel zdolať 12 ťažkých úloh: priniesť kožu leva, zabiť lernskú hydru, chytiť laň so zlatými parohami, chytiť diviaka, ktorý ničil krajinu, vyčistiť špinavý chliev, zbaviť zem stymfalských vtákov, priniesť divokého býka, ktorý ušiel kráľovi, doviesť divoké kone, priniesť pás kráľovnej Amazoniek, prihnať stáda dobytka, priniesť tri zlaté jablká zo záhrady, ktorú strážil nesmrteľný stohlavý drak, a priniesť z podsvetia trojhlavého psa.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme?

Augiášov chliev

Čo to znamená? Prostredie plné špiny, chaosu a neporiadku.

Ako to vzniklo? Jednou z Heraklovych úloh bolo aj vyčistiť Augiášov chliev. Élidský kráľ Augiáš vlastnil veľké stáda dobytka, ich chliev však nikdy nikto nečistil a bol zanesený obrovským množstvom hnoja. Vyčistiť ho mal práve Herakles a vyžiadal si za to desatinu Augiášovho dobytka. Stádo vyhnal na lúku a výkopom zmenil tok dvoch blízkych riek Alfeia a Péneia a vodu vpustil do chlieva. Špinu tak z chlieva vyplavil.

V akej vete to použijeme?

Achillova päta

Čo to znamená? Ľahko zraniteľné, citlivé miesto.

Ako to vzniklo? Achilles bol synom kráľa Pélea a morskej nymfy Thetidy. Zeus a Poseidón chceli jej ruku, kým Prometeus neodhalil, že porodí syna väčšieho než otec, a preto sa rozhodli dať ju niekomu inému.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa legendy chcela Thetis svojho syna učiniť nezraniteľným a ponorila ho do rieky Styx. Keďže ho však držala za pätu, tá ostala suchá, a stala sa jeho jediným zraniteľným miestom. Práve strelou šípu do päty Achilla zabil v Trójskej vojne Paris. Achilles si vytrhol z nohy šíp aj s kusom mäsa. Keď videl, ako mu uniká krv z tela, zreval ako tisíc levov, preklial Apollóna, Tróju a naposledy vydýchol.

V akej vete to použijeme?

Pandorina skrinka

Čo to znamená? Prameň všetkého zla, utrpenia a biedy.

Ako to vzniklo? Keď dal Prométeus ľuďom oheň, ktorý ukradol bohom, naučil ľudí rôzne zručnosti a vedomosti - písať a počítať, ale aj liečiť choroby. Ľudia sa preto po čase prestali báť bohov. Zeus sa rozhodol zoslať na ľudí zlo, a tak nariadil, aby kováč vytvoril z hliny a vody dievča, ktorého kráse nik neodolá. Toto dievča pomenovali Pandora, čo znamená obdarovaná všetkými darmi.

SkryťVypnúť reklamu

Zeus prikázal, aby jej bohovia venovali nielen dary veľkorysé, ale aj neblahé. A tak sa aj stalo: bohyňa Aténa ju naučila ženským prácam, Afrodita jej vdýchla ľúbostnú túžbu, Hermés ju obdaroval zvodnosťou, ľsťou a klamstvom a ďalší bohovia jej prepožičali krásu, ľúbeznosť a zvodnosť. Všetky dary boli dobre uzavreté v pevnej skrinke. Boh Hermés Pandoru doviedol na Zem a ponúkal ju za ženu Prométeovi, ten však odmietol a varoval aj svojho brata Epimétea, aby nebral všetko, čím bohovia obdarúvajú. Zaľúbený Epiméteus však neposlúchol a zobral si Pandoru za ženu.

Netrvalo dlho a Pandora otvorila skrinku. Podľa jednej verzie preto, že ju k tomu Epiméteus donútil, podľa druhej z vlastnej zvedavosti. Všetky trápenia, strasti a choroby sa tak dostali medzi ľudí. Pandora skrinku rýchlo zatvorila, ale to už v nej na samom dne zostala iba nádej.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme?

Sizyfovská práca

Čo to znamená? Náročná práca, ktorá ale nemá žiaden zmysel.

Ako to vzniklo? Sizyfos bol syn Aiola a jeho manželky Enarety, zakladateľ a prvý kráľ Korintu. Bol veľmi bystrý, podarilo sa mu preľstiť bohov aj smrť. Za trest musel v podsvetí kotúľať do kopca balvan, ktorý sa ale pred vrcholom vždy zrútil späť.

V akej vete to použijeme?

Preťať gordický uzol

Čo to znamená? Vyriešiť veľmi zložitý, ťažko riešiteľný problém.

Ako to vzniklo? Gordias kedysi býval obyčajným, chudobným roľníkom, kým mu jedného dňa pri oraní na jeho povoze nepristál orol a presedel tam celý deň. Gordias sa dozvedel, že ide o znamenie od boha a rozhodol sa, že vykoná obetu Diovi.

Vo Frygii zomrel kráľ a novým panovníkom sa mal stať ten, kto prvý príde na voze ťahanom volmi. Ako prvý prišiel práve Gordias a rozhodol sa, že svoj voz zasvätí Diovi. Na voze sa zaviazal uzol - podľa jednej verzie ho uviazal Gordias, podľa druhej grécki bohovia. Medzi ľuďmi vznikla legenda, že kto ho rozviaže, bude vládnuť celej Ázii. Nakoniec sa to podarilo aj nepodarilo Alexandrovi Macedónskemu - uzol nerozviazal, ale preťal.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme?

Jablko sváru (Paridovo jablko)

Čo to znamená? Niečo, čo zapríčinilo nezhody, konflikt.

Ako to vzniklo? Na svadbu bohyne Thetis s človekom boli pozvaní všetci bohovia, okrem nenávistnej Eridy. Tá sa nahnevala a na svadbu predsa len prišla, aby vyvolala konflikt. Do miestnosti, kde bola svadba, vhodila jablko venované "pre tú najkrajšiu". Pobili sa oň Héra, Aténa a Afrodita. Zeus preto nariadil Paridovi, aby ich rozsúdil. Každá žena mu za titul sľubovala iné dary, nakoniec si vybral dar od Afrodity - sľúbila mu lásku najkrajšej ženy tej doby, Heleny. Paris Helenu uniesol, oženil sa s ňou, a preto sa rozpútala Trójska vojna.

V akej vete to použijeme?

Ariadnina niť

Čo to znamená? Návod/pomôcka, ktorá človeku pomôže dostať sa z problémovej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to vzniklo? Ariadna bola dcéra krétskeho kráľa Minoa. Zaľúbila sa do aténskeho hrdinu Tesea, ktorý sa mal dostať do bludiska a zabiť netvora Minotaura - napoly muža, napoly býka. V tom mu pomohla práve Ariadna - tým, že mu darovala zázračný meč a klbko nite, ktoré mal po ceste do labyrintu odvíjať, aby sa vedel vrátiť naspäť.

V akej vete to použijeme?

Damoklov meč

Čo to znamená? Permanentné ohrozenie a nebezpečenstvo.

Ako to vzniklo? Damokles bol dvoranom syrakúzskeho vojvodcu, ktorý bol krutovládca, žil v prepychu a neustále sa bál, že bude potrestaný, ak sa jeho poddaní vzbúria. Keď ho Damokles označil za najšťastnejšieho človeka na svete, panovník mu ponúkol, aby si vyskúšal jeho život na vlastnej koži.

Tak sa aj stalo - Damokles si užíval peniaze, bohatstvo, moc a hojnosť. Myslel si, že nemôže byť šťastnejší a spokojnejší, kým nezbadal nad svojou hlavou visieť na jedinom konskom vlase meč, ktorý mieril priamo na jeho hlavu. V strachu zo smrti nedokázal myslieť na nič iné a chcel, aby ho panovník nechal odísť. Krutovládca mu vysvetlil, že hoci jeho život vyzerá luxusne a krásne, každú chvíľu sa obáva o život a tak nemôže byť šťastný.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme?

Oidipovský komplex

Čo to znamená? Prechovávanie milostných a erotických túžob voči vlastnej matke.

Ako to vzniklo? Tento frazeologizmus pochádza z báje o kráľovi Oidipovi. Jeho otcovi Laiosovi vyveštili, že ho jeho ešte nenarodený syn zabije, a tak po narodení Oidipa pohodil s prepichnutými chodidlami v lese, aby ho zožrala divoká zver. Našli ho však pastieri a odniesli ho do Korintu, kde ho vychoval korintský kráľ.

Keď Oidipus vyrástol, dozvedel sa, že podľa veštby zabije svojho otca a ožení sa s vlastnou matkou. Odišiel teda od nevlastných rodičov, lebo si myslel, že veštba sa týka ich. Na ceste však stretol svojho otca - na koči, a keďže sa mu nechcel pokoriť a uhnúť z cesty, kráľ Laios mu prešiel po nohe a obnovil jeho staré rany. Oidipus ho zabil a neskôr sa naozaj oženil s Iokasté - svojou vlastnou matkou, bez toho, aby vedel, že je to jeho skutočná matka.

SkryťVypnúť reklamu

V akej vete to použijeme? Dúfame, že nikdy v nijakej.

Prečítajte si tiež: Tieto biblické prirovnania bežne používame. Poznáte však ich pôvod a pravý význam? Čítajte 

Zdroje: L. Mlynáriková - SLOVENSKÉ FRAZEOLOGIZMY S PÔVODOM V ANTICKEJ MYTOLÓGII, Antická mytológia

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu