Dvoril matke, vzal si mladučkú dcéru. 10 zaujímavostí zo života skladateľa Leoša Janáčka

Ak nie ste hneď najslávnejší, neznamená to, že nie ste kvalitní.

Jeho hudba je pre každého, kto má otvorenú myseľ a srdce, výnimočným zážitkom. Janáček je autor opier ako Káťa Kabanová, Vec Makropulos, Z mŕtveho domu či Jej pastorkyňa.

Loading

...

1. Janáček bol z rodiny chudobného učiteľa, hudobný talent zdedil po dedovi.

Janáčkovci nikdy nemali nadbytok financií. Otec musel nielen učiť, no byť aj praktickým hudobníkom, manažérom a diplomatom, ale tiež správcom. A celá família bola nútená často cestovať – ako cirkusanti. Janáček zdedil hudobné nadanie po dedovi, ktorý bol prvým muzikantom v rodine. Výborne hral na organe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

2. Ako dieťa to nemal ľahké.

Povolanie jeho otca rodinu zaviedlo aj do neutešenej časti Čiech – okres Frýdek-Místek, konkrétne do malej dedinky Hukvaldy. Tento kraj bol v minulosti často sužovaný prírodnými katastrofami. Ich dôsledkom bývala zlá úroda, a teda aj hlad.

3. Janáčkov pobyt v kláštore bol náročný.

Z jeho korešpondencie je jasné, že na svoje štúdiá v brnianskom kláštore nespomínal v najlepšom. Každú voľnú chvíľu trávil mimo kláštorných stien. Čas štúdií vraj sám označoval za najsmutnejšie obdobie svojho života.

Načítavam video...

4. Keď niečomu veríš a túžiš po tom, tak sa ti to môže splniť – pozri sa na Janáčka!

Janáček sa rozhodoval medzi kariérou klavírneho virtuóza a ďalším vzdelávaním na konzervatóriu v Lipsku, kde sa mohol naplno venovať kompozícii. Musel si teda vybrať medzi finančným zabezpečením a túžbou po tom, čo chcel v živote naozaj robiť. Vyhralo odriekanie, život skladateľa, ale oplatilo sa, keďže dodnes je jedným z najuznávanejších skladateľov 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

5. Jeho vášňou bolo zapisovať moravský dialekt.

Fascinovala ho hovorená reč. Zápisky rytmu, melódie a prízvukov v moravskom dialekte neskôr využíval vo svojich operách.

6. Janáček začal byť skutočne uznávaným skladateľom až na staré kolená.

Neskoro, ale predsa. Nemecko-židovský spisovateľ Max Brod preložil do nemčiny jeho operu Jej pastorkyňa a otvoril tak Janáčkovi cestu na nemecké operné scény. Od toho momentu akoby sa v Janáčkovej kariére niečo prelomilo – a čo napísal, to malo úspech.

Načítavam video...

7. Janáček bol veľkým obdivovateľom ruských skladateľov a kultúry.

Bol členom Ruského krúžku v Brne a aj skvelú operu Káťa Kabanová napísal podľa Búrky od ruského dramatika Alexandra Nikolajeviča Ostrovského. Túto operu hrajú napríklad v neďalekom Brne, kde ju mimoriadne pútavým spôsobom stvárnil skvelý režisér Robert Carsen.

SkryťVypnúť reklamu

8. Keď nie matka, tak dcéra...

Leoš Janáček si vzal veľmi mladú slečnu, ktorá v tom čase nemala ani šestnásť rokov – on mal dvadsaťpäť. Povráva sa, že si Zdenku všimol až „v druhom pláne“, pôvodne vraj totiž dvoril jej matke. Srdcu nerozkážeš...

9. Jeho manželstvo nebolo najšťastnejšie.

S manželkou ho nespájalo veľa. Pôvodom bola Nemka a takmer vôbec nehovorila po česky. Bolo zvláštne, že skladateľ jej vyčítal nečeský pôvod, hoci o ňom od začiatku vedel. Problém bol zrejme v tom, že manželia si veľmi nerozumeli a ani ich povahy sa vhodne nedopĺňali. Ich vzťahu nepomohla ani smrť spoločného syna, ktorý zomrel, keď mal len dva roky.

10. Kvôli opere Vec Makropulos sa Janáček stal terčom kritiky a posmievania.

Opera Vec Makropulos je originálna „konverzačka“ od Karla Čapka. Janáček tento námet pretavil do opernej podoby a neobišlo sa to bez problémov. Stal sa terčom posmechov a obvinení zo strany kolegov. Obviňovali ho, že sa bude onedlho snažiť zhudobniť aj telefónny zoznam. Vec Makropulos je pritom dodnes populárnou operou. Vidieť ju môžete aj v SND v réžii uznávaného nemeckého režiséra Petra Konwitschného.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Čo ste robili ako deväťroční? Skladateľ Sergej Prokofiev zložil svoju prvú operu Čítajte 

Zdroje: SND, encyclopedia.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu