Viete, ako sa vo filmoch vyrába zvuk dažďa či lámania kostí? Niektoré z týchto rekvizít máte aj doma

Po tomto článku sa na filmy už nikdy nebudete pozerať rovnako.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Po skončení éry nemých filmov čelili tvorcovia filmov úplne novej výzve. Boli ňou zvukové efekty vo filmoch. Keďže mikrofóny vedeli zachytiť len dialógy, ostatné zvuky bolo treba doplniť dodatočne.

Priekopníkom v tejto disciplíne bol Američan Jack Foley, ktorý na začiatku 20. storočia pracoval vo filmovom štúdiu Universal. Vymyslel množstvo techník, ktoré sa vo filmoch používajú dodnes. Reprodukcia každodenných zvukových efektov, ktoré sú do filmov a seriálov pridávané dodatočne, sa dokonca po anglicky nazýva "foley" práve po ňom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Štúdio zvukových efektovŠtúdio zvukových efektov (zdroj: foleywalkers.com)

Hovorí sa, že najlepšie zvukové efekty sú tie, ktoré si vôbec neuvedomíte. Viete však, ako sa vyrábajú?

Vyhynuté zvieratá a fiktívne bytosti

Na vytvorenie zvuku, ktorý vydávajú bežné zvieratá ako pes či mačka, nie sú potrebné žiadne triky. Ako však znejú zvieratá, ktoré sú dávno vyhynuté alebo neexistujú? Väčšinou ide o kombináciu zvukov, ktoré vydávajú rôzne živé zvieratá.

Rev tyranosaura rexa v Jurskom parku napríklad vznikol spojením zvukov viac ako šiestich rôznych zvierat vrátane levov, tigrov, aligátorov, slonov, veľryby a dokonca aj koaly.

Keď sa v roku 1954 natáčala Godzilla, tvorcovia skúšali všetko možné, aby našli ten správny zvuk. Nakoniec sa ním stalo ťahanie koženej rukavice pokrytej borovicovou živicou po strunách kontrabasu.

Ohyzdi v Pánovi prsteňov si svoj hlas požičali od mláďat tuleňov sloních. Väčší Uruk-haiovia však potrebovali znieť agresívnejšie. Ich hlasy vznikli zmiešaním zvukov od uškatcov, tigrov a leopardov. Aby zneli viac humanoidne, tvorcovia do zvuku zamiešali aj ľudské zvuky, ktoré nahral tím zvukových editorov v štúdiu. Balrogov kamenný zvuk zase dosiahli ťahaním tvárnic rôznymi rýchlosťami po drevenej dlážke. Keď potrebovali, aby jeho hlas znel skutočnejšie, primiešali ku spomínanému zvuku hlasy koní či somárov.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Boje a bitky

Zvuky bitky a úderov sa často dosahujú udieraním do surového mäsa alebo udieraním do zväzku stonkového zeleru zabaleného do látky. Pri natáčaní Klubu bitkárov napríklad tvorcovia dosiahli tie správne zvukové efekty mlátením do surového kurčaťa bejzbalovou pálkou či udieraním do dreva prasacími nožičkami.

Mlátením do telefónneho zoznamu sa zase zvykli vytvárať zvuky úderov do hrude. Lámanie kostí sa znázorňuje pomocou rozbíjania orechov či žaluďov alebo lámaním zeleniny, ako je mrkva či zeler.

Zvuk odtínania hlavy sa dosahuje sekaním do zmrazenej hlávkovej kapusty alebo vodného melónu. Vhodné sú ale aj mladé kokosové orechy, ktoré použili tvorcovia aj pri natáčaní filmu Kráľovstvo nebeské. "Vonkajšok je vláknitý a znie ako koža. Škrupina je tvrdá, preto znie ako kosť a tekutina vo vnútri zase vytvorí zvuk krvi," hovorí Alex Joseph, špecialista na zvukové efekty: "Keď do neho zatnete, znie to presne ako ľudská hlava. Aspoň tak si to predstavujem."

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Pôvod niektorých zvukov vás možno prekvapí.

Napríklad trepot krídel vážky na začiatku filmu Muži v čiernom bol vytvorený pomocou obyčajného malého ventilátoru, ktorý mal motor zakrytý handrou. Zvuk dažďa sa dá znázorniť pomocou syčania opekajúcej sa slaniny.

Načítavam video...

Zvuky horiacich sviečok alebo ohňa, ktorý nepraská, sa dosahujú pálením igelitových tašiek. Pomocou celofánu sa zase dá dosiahnuť zvuk praskajúceho ohňa. Kožené vrecko naplnené kukuričným škrobom vytvorí efekt vŕzgajúceho snehu.

Charakteristický zvuk otvárania dverí na vermísnej lodi Enterprise v seriáli Star Trek je zase v skutočnosti len kus papiera, ktorý vyťahujú z obálky a zavŕzganie topánky o podlahu.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Ako sa vo filmoch nakrúca fajčenie či užívanie drog? Používajú sa tieto triky Čítajte 

Zdroje: empireonline.com, imdb.com, theguardian.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu