Pri pohľade na týchto 13 umeleckých diel si položíte len jednu otázku: WTF?

Tieto maľby sú tak znepokojujúce, že sa z nich nikdy nestanú mémy. Alebo...?

Občas internet obletí nejaký kúsok moderného umenia, ktorý ľudia nezriedka považujú za príliš úchylný, samoúčelne nechutný alebo vytvorený len s lacnou túžbou šokovať. Vraj v minulosti to všetko bolo inak a umenie namiesto nechápavého dvíhania obočia prinášalo skôr pohladenie krehkých dušičiek a jemných citov bažiacich po estetične.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naozaj?

Upozorňujeme citlivejších čitateľov, že tieto maľby sú síce staré, ale dosť drsné a explicitné.

Winged Demon

Pri pohľade na túto fresku by asi mnohým napadlo, že sa ju pokúšala zreštaurovať tá istá entuziastická babička, ktorá sa vyšantila na portréte Krista. V tomto je však nevinne, táto freska z roku 350 p.n.l. sa skveje v talianskom archeologickom múzeu. Pred príchodom kresťanstva možno niektorí démoni boli celkom sympatickí a milí chlapíci.

SkryťVypnúť reklamu

Leda and the Swan

Na vysvetlenie: Leda a labuť je príbeh z gréckej mytológie, v ktorom boh Zeus na seba prevezme podobu labuťe a zvedie alebo znásilní Ledu, ktorá bola manželkou kráľa Sparty. Still better lovestory than Twilight (?). Neskôr sa z tohto príbehu stal populárny výtvarný motív.

The Garden of Earthly Delights

Hieronymous Bosch mal veľmi presnú predstavu o tom, ako by mali vyzerať pozemské radosti, ale aj ako by malo vyzerať zatratenie a prekliatie, ktoré zachytil na tejto časti trojdielného obrazu. Viete si snád predstaviť väčší trest za svoje hriechy ako to, že vás zožerie vták s kotlíkom na hlave? Keď o tomto obraze hovoril svojim kamarátom, asi to prebiehalo nejako takto:

- Hej Hiero, vieš o tom, že si kreslím čiarky na fľašu absinthu, aby som vedel, keď z nej niekto upije?!
- Kámo, bolo to pre dobrú vec, uvidíš, budeš z môjho najnovšieho diela srať vrany!

SkryťVypnúť reklamu

A nech vám z tohto veľkolepého triptrychu neunikne ešte jeden detail:

Temptation of St. Anthony

Salvator Rosa by sa dnes asi ako výtvarník/grafik vytvárajúci napríklad postavy do hororových hier neuchytil. Zachytáva príbeh Svätého Antona, ktorý na svojej ceste cez púšť čelil mnohým pokušeniam a démonom.

The Garden of Love

Peter Paul Rubens rád vkladal do svojich malieb zaujímavé detaily. Tento by vám napríklad mohol pri pohľade na celé dielo poľahky ujsť. Rubens týmto dielom oslávil uzavretie manželstva so svojou druhou ženou. Kto vie, čo jej chcel naznačiť?

Saint Wolfgang and the Devil

Podľa legendy sa tento svätý snažil presvedčiť diabla, aby mu pomohol postaviť kostol. Prečo? To asi vie len Svätý Wolfgang. Prečo má diabol dve tváre a prečo je tá druhá akurát tam, kde by určite nikto tvár mať nechcel? To asi vie len Michael Pacher, autor tejto maľby.

SkryťVypnúť reklamu

Last Judgment

Giotto di Bondone vás svojím vyobrazením pekla prinúti prehodnotiť svoj bohémsky prístup k životu. Okrem týchto vybraných detailov ich môžete nájsť viac na celej maľbe. Napríklad tento:

Inferno

Giovanni da Modena mal tiež farbistú predstavu o pekle. Na rozdiel od nepríjemného mrzačenia pohlavných orgánov, v ktorých sa vyžíval Giotto di Bondone, Modena asi skôr videl vrchol utrpenia v násilnom kŕmení hriešnikov špízom. Možno si vytvoril analógiu medzi nedeľným obedom u babičky a peklom? Dúfame, že nie. V každom prípade, na tomto obraze má byť vraj znázornený aj Mohammed. Skúsite ho nájsť?

A potom je tu pomsta králikov

Autor týchto kresieb je neznámy, našli sa na písomnostiach zo stredoveku. Možno sa mu nepáčilo kruté zaobchádzanie s králikmi a ich zabíjanie za účelom potravy. Možno prvý vegán?

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu