Narodili ste sa ako prvé či ako posledné dieťa? Overte si, či vás tieto charakteristiky vystihujú

Viete o tom, že vašu osobnosť a zvyky ovplyvňuje poradie, v ktorom ste sa narodili?

Už dlho sa diskutuje o tom či poradie, v ktorom sa človek narodil, dokáže ovplyvňovať jeho osobnosť či spôsob správania. Po rokoch výskumov sa psychológovia a vedci napokon zhodli na základných črtách, ktoré by človeka mali vystihovať vzhľadom na to, či sa narodil prvý, posledný alebo bol celý život jedináčik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkú rolu hrá samozrejme aj genetika a prostredie, v ktorom vyrastal, preto sa na tieto charakteristiky treba pozerať s prižmúrením oboch očí.

Si najstaršie dieťa?

Prvorodení sú väčšinou ambiciózni ľudia, ktorí sa často cítia privilegovaní a niekedy až dominantní nad ostatnými. Keďže vždy vedia, aký cieľ chcú dosiahnuť, sú skvelí prirodzení vodcovia (väčšina amerických prezidentov boli buď prvorodení alebo jedináčikovia).

SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa ich povaha prejavuje v dvoch smeroch: ľahko sa prispôsobujú druhým a sú prirodzene starostliví, alebo sa agresívne snažia presadiť svoju vlastnú vôľu.

Psychologické výskumy dokázali, že najstaršie deti sú zodpovedné a správajú sa skôr konvenčne, kým neskôr narodené sa budú snažiť odlíšiť hravým a rebelantským správaním.

Vedci tiež tvrdia, že prvorodené deti bývajú viac inteligentné ako ich mladší súrodenci. Vysvetlení je viacero. Nielenže sa rodičia istú dobu venujú naplno len im, ale keď sa narodí súrodenec, majú tú výhodu, že ho môžu „učiť“ už nadobudnuté poznatky, čo tiež zlepšuje mozgovú činnosť.

Ich negatívne vlastnosti sa prejavujú hlavne v častej náladovosti a sem-tam aj v necitlivosti. Zvyknú zastrašovať ľudí svojím panovačným a puntičkárskym správaním.

SkryťVypnúť reklamu

Známe prvorodené osobnosti: Barack Obama, Hillary Clinton, Oprah Winfrey, Winston Churchill, Kate Middleton

Si najmladšie dieťa?

Najmladšie dieťa nikdy nepoznalo ten pocit jedináčika, okolo ktorého sa točí celý svet. Už odmalička sa muselo deliť s ostatnými, čakať, kým príde na rad, a veľakrát si vypočuť podpichovačné komentáre. Preto títo ľudia na seba radi pútajú pozornosť a zbožňujú tráviť čas s inými ľuďmi.

Sú spoločenskí, priateľskí a svojím spôsobom trochu blázniví. Môže sa to ich kreativita a veselá povaha, hraničiaca až s rebéliou. V značnom smere to ovplyvňujú aj rodičia, ktorí sa s príchodom ďalších detí začnú správať miernejšie a uvoľnenejšie.

Tieto deti mohli byť taktiež ignorované staršími súrodencami, a tak sa museli veľmi skoro naučiť samostatnosti a nezávislosti. Často sa preto o nich hovorí, že sú až príliš vyspelí na ich vek. Najlepšie vyniknú v povolaniach orientovaných na ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhú stranu, najmladší súrodenci dokážu ľahko manipulovať ľudí a niekedy sa prejavuje ich náladovosť či lakomá povaha. Okrem toho sa veľmi skoro začnú nudiť, krátko udržia pozornosť a niekedy bezmyšlienkovite riskujú.

Osobnosti, ktoré sú najmladšie v rodine: Eddie Murphy, Cameron Diaz, Jennifer Lawrence, Angelina Jolie

Si stredné dieťa?

Toto je najťažšie definovateľná skupina, pretože deti, ktoré nie sú najmladšie, ani najstaršie, zvyknú zdieľať črty oboch predošlých skupín. Hovorí sa, že tieto deti sú najžiarlivejšie a zároveň najmenej smelé či zhovorčivé.

Podľa nedávnej štúdie vedcov z Pennsylvánskej univerzity je u nich v porovnaní s ostatnými súrodencami dokonca vyššia možnosť, že spáchajú trestný čin.

Vo väčšine prípadov sú ale tieto deti považované za strážcov mieru v rodine. Vyznačujú sa vlastnosťami ako je prívetivosť, vernosť a racionálnosť. Nebol na nich totiž vyvíjaný tlak, ktorý býva na prvorodeného, a taktiež nemali potrebu na seba stále pútať pozornosť ako ich najmladší súrodenec.

SkryťVypnúť reklamu

Tým, že boli vždy „v strede“, sú skvelými vyjednávačmi aj tvorcami kompromisov. Sú vždy tí pokojní, vedia sa na vec pozrieť z oboch strán a vždy sa usilujú urobiť každého šťastným.

Známe osobnosti tejto kategórie: Abraham Lincoln, Jennifer Lopez, Anne Hathaway, Bill Gates

Si jedináčik?

Najlepší spôsob, ako definovať jedináčika, je zobrať prvorodeného a vynásobiť ho dvomi. Má mnohé jeho vlastnosti, no v extrémnejšej forme.

Spoločnosť sa na jedináčikov díva ako na neprispôsobivých, narcistických a rozmaznaných. Toto sú ale stereotypy často podložené len tým, že jedináčik sa nemusel nikdy s nikým deliť a rodičia sa celý jeho život venovali len jemu.

Vyrastanie bez súrodencov v skutočnosti prináša množstvo výhod. Výskumy dokázali, že deti, ktoré vyrastali „sami“, mávajú vyššie IQ, lepšie logické myslenie a sú veľkí perfekcionisti. To im vytvára ideálne podmienky na to, aby dosiahli v živote veľa úspechov. Radi organizujú a vždy sa dá na nich spoľahnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, jedináčikovia môžu mať introvertné sklony, majú radi súkromie, na ktoré boli zvyknutí od detstva, a v spoločnosti sú často tí hanblivejší.

Spisovateľ (a jedináčik) Ted Pillow vo svojom článku vtipne konštatuje, že ľudia sa zvyknú pýtať, či mal imaginárnych priateľov. On im na to odpovedal: „Robíte si srandu? Moji imaginárni priatelia mali imaginárnych priateľov.“

Slávni jedináčikovia: Elvis Presley, Frank Sinatra, Lance Armstrong, Daniel Radcliffe

Prečítajte si tiež: Týchto 24 vecí poznajú len ľudia, ktorí vyrastali so starším súrodencom Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu