Kráľ Henrich VIII. bol viac ako len vrah manželiek. Tieto zaujímavosti ste o ňom možno nevedeli

Čo o ňom naozaj vieme a čo sú len seriálové výmysly?

(Zdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com)

Henrich VIII. patrí medzi najznámejších kráľov Anglicka

Aj tí, ktorí sa veľmi nezaoberajú históriou, vedia o tom, že kedysi existoval. Zapamätali sme si ho asi všetci najmä vďaka tomu, že mal šesť žien a niektoré z nich dal popraviť. Jeho život sa stal námetom pre hromadu filmov, bol predmetom skúmania mnohých historikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie tak dávno bol nakrútený seriál s názvom Tudorovci, ktorý bol inšpirovaný životom na kráľovskom dvore tohto kontroverzného vládcu. Aj napriek tomu, že historici tento seriál označujú za „nepresný“, donútil ma (okrem dopozerania všetkých sérií) zaujímať sa o túto časť anglickej histórie. Prelistovala som veľa kníh, prezrela som kopu internetových článkov, dokonca som navštívila Londýn len preto, aby som sa dozvedela čo najviac zaujímavostí.

SkryťVypnúť reklamu

Seriál nemusí byť úplne pravdivý, veď nejde o dokument, ale o zábavu. Stačí, ak diváka upúta, a v mojom prípade sa to tvorcom podarilo až priveľmi dobre.

Za mlada bol veľký štramák

Priznávam sa. Jedným z dôvodov, prečo bol seriál pre mňa taký očarujúci, bol jeho hlavný predstaviteľ. Je ním írsky herec Jonathan Rhys Meyers. Ten teda ani zďaleka nevyzerá ako kráľ Henrich VIII., ktorého všetci poznáme.

Obraz ryšavca v pozadí, ktorý je trošku dosť pri sebe, je však autentický. Henrich mal na ňom po štyridsiatke, zdravotné problémy a o niekoľko rokov na to zomrel.

Vďaka svojej láske k športu bol ale vraj väčšinu života atletickej postavy a dokonca som sa dočítala, že bol na svoju dobu veľmi vysoký (mal vyše 180 cm). Okrem toho, to málo obrazov, ktoré sa uchovali, ho v mladšom veku zobrazujú ako celkom chudého a atraktívneho mladého muža.

SkryťVypnúť reklamu

Henrich VIII. bol Jo Nesbo a Hans Zimmer svojej doby

V seriáli bol prezentovaný ako uletený mladý kráľ, ktorý sa trošku nevedel vpratať do kože a jediné, čo ho bavilo, boli poľovačky, rôzne športy a hlavne ženy, ktorým sa venoval viac ako kraľovaniu.

Nebolo to úplne tak. Vraj to bol veľmi pozoruhodný mladý človek, ktorý bol nadaný na hudbu aj písanie. Napísal knihu Defense of the Seven Sacraments (Obrana siedmych sviatostí) a tá sa stala akýmsi bestsellerom svojej doby. Od vtedajšieho pápeža si za ňu vyslúžil titul „Obranca viery“. Paradoxom je, že sa od tejto cirkvi neskôr odtrhol, aby sa mohol rozviesť a vládnuť svojej vlastnej anglikánskej cirkvi.

Okrem toho zložil niekoľko piesní (v Londýne som si dokonca kúpila CD s jeho skladbami), vedel hrať napríklad na organ, lutnu či flautu. Mal veľkú zbierku týchto nástrojov, v ktorej nájdeme aj gajdy z fialového zamatu a slonoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Doktor Henrich VIII.

V tomto sa seriál od skutočnosti nelíši. Henrich VIII. bol strašný hypochonder. Na jednej strane ho chápem. Žil v dobe, keď okrem iného zabíjali stovky ľudí pliagy ako napríklad „sweating sickness“, čo bola choroba, ktorá sa prejavovala vysokou horúčkou a následnou smrťou.

Keď sa objavila, Henrich odcestoval z Londýna skoro na celý rok. Keď sa dozvedel, že túto chorobu chytila Anna Boleynová, bol zdrvený, no nenavštívil ju, až kým nevyzdravela. Poslal za ňou iba svojho doktora, aby sa nepovedalo, že sa nestará.

Od tých čias sa už neobjavili zmienky o výskyte tejto choroby a nikto doteraz nevie, čo ju spôsobilo. Navyše, Henrich sa vraj tak bál toho, že sa nakazí a zomrie, že si dokonca vytváral svoje vlastné liečivá.

Henrich VIII. a jeho švagriná

Kráľom sa mal stať Henrichov starší brat Artur. Ten však krátko po svadbe s Katarínou Aragónskou zomrel. Z osemnásťročného Henricha sa stal následník trónu a pre politické dôvody si zobral vdovu po svojom bratovi.

SkryťVypnúť reklamu

Seriál uchoval tento príbeh s jedinou odchýlkou – predstaviteľka Kataríny bola priveľmi stará. V skutočnosti bola iba o päť rokov staršia od Henricha, takže to nebolo až také hrozné.

Ale viem si predstaviť, že pre chlapca, ktorý sa tešil, že nebude mať povinnosti kráľa, to musela byť veľká obeta. Vzdal sa celej svojej mladosti. (Nehovoriac o tom, že je nechutné vziať si bratovu ženu. Neviem si predstaviť, že by bola moja mladšia sestra nútená vziať si môjho frajera. To by sa jej asi veľmi nepáčilo).

Nevyrástol do krásy

Síce bol celý život charizmatickým mužom a neochorel počas žiadnej epidémie, jeho zdravotný stav i zjav sa zmenili jedného dňa pri rytierskom zápase. Utrpel zranenie, po ktorom sa musel vzdať skoro všetkých športových aktivít.

Postupne naberal na váhe. Na kráľovskom dvore sa vtedy podávali najmä mäsité jedlá a tie sa zalievali pivom a vínom. Práve preto, že sa posledné roky svojho života skoro nehýbal a jedol takéto kalorické bomby, sa veľkosť jeho brnenia značne zmenila v obvode pása. Na začiatku jeho vlády to bolo asi 81 cm a ku koncu cez 130 cm. V seriáli však kráľ toľko nepriberal a až do konca bol z neho vďaka maskérom pohľadný muž.

SkryťVypnúť reklamu

6. ...ako 6 žien Henricha VIII.

Už tým množstvom si zaslúžil pozornosť niekoľkých generácií. Všetci vieme, ako ich príbehy končia. Dokonca je na to aj rým v angličtine, ktorý popisuje ako skončili všetky manželstvá Henricha VIII.-ho:

„Divorced, Beheaded, Died,

Divorced, Beheaded, Survived.“

(Rozvedená, popravená, zomrela,

rozvedená, popravená, prežila.)

Seriál popisuje priebeh všetkých šiestich manželstiev. Nikto však nevie, čo sa vtedy medzi ním a každou jeho manželkou odohrávalo. Nikdy totiž nemôžeme vedieť, čo sa deje za zavretými dverami. Nieto ešte o niekoľko storočí neskôr.

H. VIII. + A. B. = VL

Asi najpútavejším príbehom sa stala lovestory Henricha a Anny Boleynovej. Aj keď je možné, že som sa nechala ovplyvniť seriálom, ktorý ich vzťah popisoval ako osudovú lásku.

SkryťVypnúť reklamu

Dôkazom sú ale zachované Henrichove zaľúbené listy, ktoré jej posielal aj s malými darčekmi. Jedným bol aj jeleň, ktorého ulovil pre ňu s textom:“And to cause you yet oftener to remember me, I send you, by the bearer of this, a buck killed late last night by my own hand, hoping that when you eat of it you may think of the hunter…”. V preklade to znamená, že keď bude jesť jeleňa, dúfa, že bude myslieť na toho, kto ho ulovil. To je romantika, čo!?

Zachoval sa aj list, v ktorom vedľa svojho podpisu nakreslil srdiečko, do ktorého vpísal A.B. Mojim obľúbeným však je ten, ktorý ukončil nasledovne: „ Written with the hand of him that was, is, and shall be yours by his will.“ (Písané rukou toho, ktorý bol, je a musí byť tvoj/váš podľa jeho vôle.)

Nemáte aj vy pocit, že pohnevať sa s pápežom, vymyslieť novú cirkev, rozviesť sa a riskovať preto vojnu je dostatočným prejavom toho, že pre neho bola Anna niekým výnimočným?

SkryťVypnúť reklamu

Bol to vraj veľmi ohnivý pár. Anna nebola úplne submisívnou partnerkou a hovorí sa, že jej temperament bol dôvodom začiatku i konca ich vzťahu.

Tvrdí sa, že zranenie z rytierskeho zápasu, ktoré ho odsúdilo k obezite, mu spôsobilo aj zmenu povahy, a preto sa stal krutým tyranom.

Môj názor je však taký, že práve pre všetky prejavy lásky a prekonané prekážky sa kráľ cítil zradený, keď sa dozvedel klebety o tom, ako ho Anna ohovára a podvádza. A tak ju dal popraviť, lebo nebol len jej mužom, ale aj kráľom. Myslím si, že mať tú moc a ego teraz, spravil by to nejeden chlap.

Raz som počula, že láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko. Keď príde jedna, tá druhá nie je nikdy ďaleko. Toto bol možno práve ten prípad.

Prečítajte si tiež: Seriál Masters of Sex: Skutočný príbeh sexvýskumníkov, na ktorých zistenia sa zabudlo Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu