Lyžovanie s jednou palicou? História tohto športu je zaujímavejšia, než by sa zdalo

Ak na svahu nezamachrujete lyžiarskymi výkonmi, tak aspoň faktami o vzniku tohto športu.

(Zdroj: https://pixabay.com/sk/ly%C5%BEovanie-backcountry-ly%C5%BEiarka-zimn%C3%A9-1870642/)

Zatiaľ čo my po prvej dávke snehu s úsmevom vyberáme lyže z pivníc, našim predkom úsmev na tvári mrzol. Sneh pre nich znamenal sťažené podmienky na lov a na život celkovo. Lyže však vyberali (alebo skôr vyrábali) tiež. Nešlo im ale o to aktívne tráviť voľný čas či schudnúť nejaké to kilo, ktoré zostalo po sviatkoch. Išlo im doslova o prežitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dostať sa k obžive pre nich nebolo jednoduché a brodenie sa v snehu bolo namáhavé a zdĺhavé. Vďaka nápadu vytvoriť si z dreva prvé jednoduché prototypy lyží sa ich cesta po snehu stala rýchlejšou a menej náročnou. A v tých dobách bola každá pomoc dobrá.

SkryťVypnúť reklamu

Lyže sa tak stali pomocníkom na prepravu po snehu či pri love. A bolo im jedno, že nešlo o najnovší model. Prvé lyže boli krátke a široké a tak skôr pripomínali snežnice než lyže.

Našli sa dôkazy

O tom, že lyžovanie je skutočne prehistorická aktivita (takmer zachraňujúca životy!), existuje množstvo dôkazov. Naši lyžujúci predkovia sa o ne skromne postarali v podobe lyžiarskych fragmentov, nástenných malieb či skutočne zachovalých lyží.

Najstaršie boli objavené lyže pochádzajú z roku 8000 až 7000 pred Kristom. Objavené boli u súdruhov v Rusku. Čoskoro boli historické nálezy nájdené v mnohých oblastiach severnej Európy: 4000-ročná rezba nájdená v oblasti polárneho kruhu v Nórsku či stovky fragmentov lyží staré 1000 až 3500 rokov nájdené v močiaroch vo Švédsku, Nórsku či Fínsku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ázijskí predkovia mali záľubu v preprave na lyžiach. Svoje prvé lyžiarske počiny v oblasti severnej Číny popísali už v dynastii Han (206-220 nášho letopočtu).

Loading

...

V službách vojska

Lyže sa stali dokonca dôležitým prepravným prostriedkom počas vojen. Svoje využitie našli aj u nórskych vojakov v roku 1200 počas vojny o Oslo. V 15. a 17. storočí boli lyže využívané vojenskými jednotkami Švédska.

Vojenské oddiely Fínska, Ruska a Poľska v tomto smere nezaostávali a počas zimy ich neváhali využiť.

Športom k zdraviu a zábave

Lyže mali dovtedy skutočne praktický význam. Lov, preprava iné nutnosti. Ale kde bola radosť z tohto športu? Prečo si neužiť spúšťanie sa z kopca len tak? Všetko má svoj čas a dejiny nakoniec dospeli aj k tomu, že sa z lyžovania stal šport.

SkryťVypnúť reklamu

Za začiatok športového lyžovania považujeme lyžiarske preteky v Tromsø v Nórsku v roku 1843. Tie mali charakter novodobých lyžiarskych pretekov. Hlavnou oblasťou nového športového lyžovania sa ale stali Alpy.

Bolo však ešte nutné poriadne popracovať na lyžiarskej technike. Na začiatku 20. storočia Mathias Zdarsky využíval nórske lyže, ale len jednu hrubšiu, až dvojmetrovú palicu. A sami vieme, ako je to s počtom palíc dnes.

Nejde však o jedinú zmenu. Technika lyžovania sa postupne vyvíjala. Známou sa stala znožná technika či technika zatáčania prestúpením.

V polovici 20. storočia vzniklo v Alpách extrémne lyžovanie. Aj keď, povedzme si úprimne, s technikou, ktorá bola kedysi, bolo zrejme každé lyžovanie tak trochu extrémne.

Loading

...

Lyžovanie na slovenský spôsob

Historicky zachované záznamy tvrdia, že za objavenie prvých lyží na území dnešného Slovenska možno poďakovať lekárnikovi Cordideszovi. Ten sa vrátil z emigrácie z Anglicka cez Nórsko domov do Smokovca v roku 1865 a priniesol so sebou aj lyže. Prísť z takej diaľky si predsa zaslúžilo doniesť aj nejaký ten zahraničný suvenír.

SkryťVypnúť reklamu

Lyžovanie na Slovensku začalo naberať na obrátkach. Prvý výrobca lyží na Slovensku bol J. Strižka z Liptovského Sv. Mikuláša, ktorý ich zhotovoval od roku 1887 podľa nórskeho vzoru.

Začiatkom 20. storočia sa Vysoké Tatry postupne stávali strediskom lyžovania. Na území Slovenska vzniklo viacero lyžiarských stredísk. O tom, že k Slovákom lyže patria, by mohli porozprávať významní športovci, lyžiarski zjazdári, ktorí uspeli na medzinárodných podujatiach ako sestry Kuzmanové, Veronika Velez-Zuzulová a iní.

Loading

...

Tak a teraz šup zobrať lyže a rozvíjať históriu lyžovania!

Spracované podľa: Britannica.com, sportcenter.sk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu